Öne Çıkanlar Keyif çayı iç yüz yüze eğitim Selçuk Özdağ torba yasa Amasya Kongresi

CHP'den infaz düzenlemesine 'cinsel ve uyuşturucu suçları' itirazı

Cezaevlerindeki 300 bin kişiden 90-100 bininin tahliyesini öngören düzenleme AKP tarafından CHP-İYİ Parti ve HDP'ye sunuldu. Teklife göre koşullu salıverilme oranı yüzde 50 olacak.10 yıla mahkum olan 5 yıl yatıp çıkacak.

Kasten öldürme suçu bakımından 2/3 ve terör suçları ile örgütlü suçlar bakımından 3/4'lük koşullu salıverilme oranında değişiklik yapılmadı. Cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçları bakımından 3/4'lük koşullu salıverilme oranı 2/3'e indiriliyor.

DENETİMLİ SERBESTLİK 3 YIL

Denetimli serbestlik yeniden düzenlendi. Her hükümlü cezasının yüzde 40'ını yatacak. Belirli bir tarihten önce işlenen terör, cinayet ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç tüm suçlarda denetimli serbestlik 1 yıldan 3 yıla çıkacak.

0-6 yaş arasında çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile 70 yaşını bitirenler için 2 yıllık denetimli serbestlik 4 yıla çıkacak. 18 yaşından küçükler için cezaevinde geçirilen 1 gün 3 gün sayılacak.

GÜNDÜZ SERBEST

Hapis cezalarının hafta sonu ve gece içeride kalmak suretiyle infazına ilişkin 6 aylık sınır, kasıtlı suçlarda 18 aya, taksirli suçlarda 3 yıla çıkacak.

10 yıl ve üzeri ceza alanlar ile terör, örgütlü suçlar, cinayet, cinsel dokunulmazlık ve uyuşturucu suçundan mahkûm olanlar da açık cezaevine geçebilecek.

İnfaz ertelenme süresi 6 aydan 1 yıla çıkarılacak. Yaralama suçunun canavarca his saiki ile işlenmesi durumunda ceza artacak. Kaçakçıya etkin pişmanlık imkanı getirilecek.

Söz konusu düzenlemeye CHP'den iki hususta itiraz geldi. 

CHP, AK Parti ’nin infaz paketine, “Teklife prensipte ve genel olarak karşı olmamakla birlikte, yapılmak istenen değişiklikte  cinsel suçlar ve uyuşturucu suçları için koşullu salıverme oranı değiştirilmemelidir. Teklif dışı olmalıdır” değerlendirmesini yaptı.

CHP, AK Parti’ye infaz paketi konusunda bir bilgi notu hazırladı.

CHP’nin hazırladığı bilgi notuna göre, pakete ilişkin, “Cinsel saldırı ve uyuşturucu suçları kapsama dahil olmuş oluyor” itirazı yapıldı.

CHP’NİN 5 MADDEDEN OLUŞAN KIRMIZI ÇİZGİSİ

Tarafsız Haber Ajansının edindiği bilgiye göre; CHP’nin infaz paketine ilişin hazırlığı bilgi notunda yer alan 5 madde şöyle:

“Teklife prensipte ve genel olarak karşı olmamakla birlikte,

Yapılmak istenen değişiklikte cinsel suçlar ve uyuşturucu suçları (TCK 188) için koşullu salıverme için gerekli ¾ oranının 2/3 oranına yükseltilmesi doğru değildir.

Cinsel suçlar ve uyuşturucu suçları (TCK 188) için koşullu salıverme oranı değiştirilmemelidir. Teklif dışı olmalıdır.

TCK 191 de kullanıcılar hakkında mükerrer olmaktan dolayı verilen cezalar kapsama alınabilir.

1 yılık maktu denetimli serbestlik süresi nisbi hale getirilmesi pek çok suç faili hakkında etkili olacak ve cezaevlerine girmelerine yol açacaktır. Bu nedenle bu aşamada düzenlemeden vazgeçilmelidir.

Düzenlemede terör suçları arasında sayılan  ve terör suçları yelpazesinin çok geniş yorumlanması neticesinde mağdur olan, örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım ve yataklık yapanlar ile basın suçluları ve düşünce suçluları hakkında da bu kanuni düzenlemeden yararlanma imkanları getirilebilir.

İnfaz kapsamında olmayan canavarca hisle yaralamalar hakkında ayrı bir kanuni düzenleme yapılması daha yerinde olacaktır.”

 

kaynak: sözcü/tarafsız haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.