Öne Çıkanlar Türkiye Gelecek Partisi Sedat Peker CHP tıbbi cihaz

Orhan Uğuroğlu: Erdoğan 2023’te aday olmayacak

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1999 yılında verdiği bir röportajındaki, "Yeni bir partiye girebilirim. Ancak şartlarım var. Bu partide 65 yaşın üstündekiler siyaset yapamayacak. En son 65 yaşında aday olunabilir. Erbakan'ın yaşı 70 iş bitmiş” sözlerini hatırlatan Uğuroğlu, “Dün 67 yaşına basan Erdoğan'ın doğum günü kutlu olsun” dedi

Uğuroğlu devamında da şunları kaydetti:

“2024'de Erdoğan'ın yaşı 70 işi bitmiş olacak. Erdoğan bilirsiniz verdiği sözü kesinlikle tutar. AKP'liler de Devlet Bahçeli de yaşı uygun aday bulsunlar. Ben bir kıyak yapıp önereyim: Berat Albayrak.”

Orhan Uğuroğlu'nun yazısının tamamı şu şekilde:

Recep Tayyip Erdoğan için 21 Şubat'ta, "Ziya Gökalp'in 'Asker Duası' şiirinden 'Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker, bir şey bizi sindiremez' sözlerini okuyunca 10 ay hapis cezasına çarptırıldı" diye yazdım.
CHP eski Milletvekili Avukat Atilla Kart arayarak, "Erdoğan bu cümle için mahkûm olmadı" diyerek Yargıtay kararını gönderdi.
Erdoğan'ın 6 Aralık1997'de Siirt'teki konuşmasında neden mahkûm olduğunu gerekçeleri ile Yargıtay kararından özetleyeyim.
***
T.C Yargıtay Sekizinci Ceza Dairesinin Tebliğname No: 8/82685 sayılı ilamı:
"Halkı, din ve ırk farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etmekten sanık Recep Tayyip Erdoğan'ın yargılanması sonunda:
D) Hukuki Değerlendirme
Sanık konuşmasına, Büyük Türk milliyetçisi Ziya Gökalp'in eserinden alınan Bizans İmparatoru Diojen ile Alpaslan arasında yaklaşık bin yıl geride kalmış çağın gereklerine göre yazılmış atışmayı yansıtan ve Diojen'in;
'Yaktırayım Kur'an'ı yıktırayım Kâbe'yi' karşılık olarak kaleme alınan
'Minareler süngü, kubbeler miğfer, cami kışlamızdır, müminler asker' şiirinin ilk kıtasını gizleyip soyutlayarak ikinci kıtayı okumakla başlamıştır.
Bu şiir örneğinin 1071 Malazgirt savaşı yıldönümünde bir öğrenci tarafından okunsa ancak tamamının okunması kaydıyla olağan kabul edilebilir.
Sanık anti laik odaklaşması nedeniyle sonradan kapatılan bir siyasi partinin önde gelen isimlerindendir.
Sanığın, kula kulluk edenlerle (Atatürkçü laik kesim) hakka kulluk edenlerle (İslam, şeriat ile bütünleştirilen Müslümanları amaçladığı anlaşılmaktadır)
İslam dini barış ve kardeşlik dinidir. Müslümanlar arasında ayrım yapmaz. Allah'ın nezdinde kimin daha makul Müslüman olduğu sanığın takdirinde değildir.
Sanık bir kesimi, diğeri aleyhine kapalı da olsa kışkırtmaktadır.
Her rejim gibi demokratik rejimin de kendini savunma hakkı vardır.
1976 tarihli, 'Kişisel ve sosyal haklara ilişkin uluslararası sözleşme' her türlü ayrımcılığı düşmanlığı şiddete yol açacak ulusal ırksal dinsel nefret savunuculuğunu ve propagandasını yasakladığı görülmektedir.
Anayasamız laik Cumhuriyeti demokrasinin olmazsa olmaz koşulu kabul etmiştir.
Başka bir deyişle, demokratik hak ve özgürlükler demokrasiyi yok etmek için kullanılamaz.
Sanık savaş çağrısı yapmaktadır."
Sonuç ve Karar:
Toplanan deliller ve karar yerinde incelenip, sanığın suçunun sübutu kabul soruşturma sonuçlarına uygun biçimde suç niteliği tayin edilip savunması incelenerek tartışılıp reddolunmuş, ceza uygulaması yerinde görülmüş temyiz itirazları varit bulunmamış olmakla hükmün Tebliğname onanmasına 23.09.1998 gününde oyçokluğuyla karar verildi. (M. Mıhçak karşı oy)
Başkan: M. Ünver, Üyeler: U Kızılkılıç, S. Çetinkol, M. Mıhçak, Y.K Doğan
Erdoğan, "Halkı, din ve ırk farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etmekten" mahkûm olan hükümlüdür.
***
Değerli okurlarım,
Erdoğan'ın mahkûmiyet kararındaki hüküm gerekçelerini lütfen bir kez daha okuyun.
İster gazete kupürünü saklayın, ister bir kâğıda not alın;
Erdoğan'ın bugünlerde yaptığı konuşmalar ile karşılaştırın.
Dünden bugüne;
Erdoğan'ın konuşmalarının hedefi farklı mı?
Derler ki;
"Huylu huyundan vazgeçmez."
***
Erdoğan'ın çok önemli bir kararını açıklıyorum;
Erdoğan 2023'te cumhurbaşkanı adayı olmayacak.
Nedenini Erdoğan şöyle açıklamıştı:
"Yeni bir partiye girebilirim. Ancak şartlarım var. Bu partide 65 yaşın üstündekiler siyaset yapamayacak. En son 65 yaşında aday olunabilir. Erbakan'ın yaşı 70 iş bitmiş."

Dün 67 yaşına basan Erdoğan'ın doğum günü kutlu olsun.
2024'de Erdoğan'ın yaşı 70 işi bitmiş olacak.
Erdoğan bilirsiniz verdiği sözü kesinlikle tutar.
AKP'liler de Devlet Bahçeli de yaşı uygun aday bulsunlar.
Ben bir kıyak yapıp önereyim: Berat Albayrak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.