Öne Çıkanlar soru gazi Kovid19 Milletvekili açıklama

Merkez Bankası eleştirisi: Yanlış kararın maliyeti 531 milyar lira

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan  1. Olağan Şırnak İl Kongresi'ni gerçekleştirdi. Babacab burada yaptığı konuşmada hem Şırnak'ın sorunlarına hem de ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Babacan, konuşmasında Merkez Bankası'nın başkanlık koltuğundaki sürpriz değişimi eleştirerek "Çiftçiye verilen desteğin tamamı 23 milyar lira, esnafa verilen destek 5 milyar lira. Yanlış kararın maliyeti 531 milyar lira. Her şeyi ben yapacağım diyen kişinin tek bir imzayla bu ülkeye açtığı maliyeti görüyor musunuz?" ifadelerini kullandı.

Babacan'ın konuşmasında öne çıkanlar şu şekilde:

"Onlar ayrıştırıyor, DEVA Partisi birleştiriyor. Oranlar sorunları çözmemek için bahane uyduruyor DEVA Partisi çözümü anlatıyor. 

Bu sistem bir kişinin kafasına eseni yapmasının önünü açan bir sistem. Hatırlayın yeni sistemle istikrar gelecek diyorlardı. Huzur getireceklerini vadediyorlardı. Ne yaptılar? Ekonomiyi, hukuku, demokrasiyi dibe batırdılar.

Çiftçiye verilen desteğin tamamı 23 milyar lira, esnafa verilen destek 5 milyar lira. Yanlış kararın maliyeti 531 milyar lira. Her şeyi ben yapacağım diyen kişinin tek bir imzayla bu ülkeye açtığı maliyeti görüyor musunuz?

'AÇIK BİR YASA İHLALİ'

Artık usulsüzlük neredeyse kural haline geldi. Meclis'e kanun teklifi geldi oylamayla reddedildi. Meğer iktidar milletvekili yeteri kadar yokmuş. Tabi artık Meclis'in yolunu mu unuttular ya da nasıl olsa Meclis'in bir anlamı kalmadı diye işler iyice mi boşlandı bilmiyoruz. Sistemde artık Meclis'in değeri kalmayınca durum böyle.

Teklif reddedildikten sonra ne oldu? Meclis'te iç tüzük var eğer herhangi bir teklif reddedilirse 1 yıl boyunca gündeme alınamaz. Değil bir yıl 1 gün sonra meclise yeniden getirdiler. Açık bir yasa ihlali, tüzük ihlali. Maalesef Meclis'in hukukuna sahip çıkması gereken Meclis Başkanı ve yönetimi bu hukuksuzlukların önünü açıyor. 

Bu konuda AYM'nin kararı var bu kanun teklifi hazırlanırken onlar da dikkate alınmadan hazırlanmış. 

Her şeyin net olması lazım. Hukuk devletinde gri alan bırakılmaz. Hangi suçlar kamu görevine girmesine engel olur bunların açıkça yazılması lazım. Suçların şahsiliği ilkesi ve masumiyet karinesi nedeniyle bu teklifin sorunlu olduğunu düşünüyoruz. Kamuda işe alımlarda mülakat sistemi neredeyse birilerinin kayırmacılık aracı haline gelmiş durumda fiilen.

Biz mülakat sistemini kaldıracağız. İş dediğiniz ehline teslim edilir. Devletin partisi olmaz. Cumhurbaşkanlığı sisteminin en büyük sorunu devleti partili bir devlet haline getiriyor. Aşama aşama bunu görüyoruz. 

Biz güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz ve bu sistemin mutlaka değiştirilmesi gerektiğini söylüyoruz.

'DEVLETİN PARTİSİ OLMAZ'

Bu sitem 2018'in haziran ayında başladı. Şöyle neler oldu bakın hiçbir konuda çözülme yok. Rakamlarla ölçülmesi kolay olduğu için ekonomide de görüyoruz. Merkez Bankası'nın rezervi -60 dolarda. Merkez Bankası'nın yıllarca biriktiği yeter akçeleri bir günde sıfırladılar. Son iki yılda hazine borcu ikiye katlandı.

Bu ülkenin devletinin partisi olamaz. Valilere kaymakamlara sesleniyorum. Siz vatandaşlarınıza adil davranmak zorundasınız. 1. Sınıf ve eşit vatandaş muamelesi yapmak zorundasınız bu sizin göreviniz. 

Devlet yapısının kendisinin kendisini korumaya alması lazım. Cumhurbaşkanı yemin metni ne diyor? Görevimi tarafsızca yapacağıma yemin ederim diyerek başlıyor göreve. Bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanlığı görevini tarafsız yapabilir mi? Devletin partisi olmaz. Devlet, vatandaşına bakarken hangi kimlikten, inançtan diye bakamaz. Devlet kurumlarında toplumun tüm çeşitliliği temsil edilir. Azınlıkların dahi kendilerini devlette görebilmeleri lazım. 

Ülkemizin her bir vatandaşı değerli ve eşittir. Fırsatla adil bir şekilde erişmek her vatandaşımızın hakkıdır. Aksi halde bu ülkenin kardeşliği güçlendiremezsiniz

'VESAYET ODAKLARINA KARŞIYIZ'

Ülkemizin darbe hafızası çok taze. Takvim yapraklarındaki bu tarihlerin her birisi haksızlığı acıyı gösteriyor. demokrasimize karşı yönelen tehdidi gösteriyor. Hiçbir koşulda mazur gösterilemez.

Ben buradan bir kez daha vurguluyorum biz vatandaşlarımızın verdiği yetkiyi kötüye kullanacak tüm bürokratik vesayet odaklarına karşıyız. Bu vesayet odağı, asker oldu, yargı oldu, yargıya yerleşen yapılar oldu. Bunca darbe yaşadık girişimi atlattık. Tam bir demokrasi kurabildik mi ?

Eğer tam demokrasiyi kurabilmiş olsaydık aykırı fikir beyan eden STK'lar hükümetin düşman panosuna yazılır mıydı?

Geçtiğimiz günlerde emekli askerler bildiri yazmışlar. Anayasa sınırlar içinde düşüncenin ifadesi en temel hak. Elbette ifade sahipleri de sözlerinin nereye varacağını hesaplamakla sorumlular. Bildiriyi yazanlar tecrübesiz değil. 

Bugünkü iktidar sessizliğe mahkum etmek istiyor. Bunu görelim. Ağzını açanın kapısına polis gidiyor.

Emekli askerler açıklama yapınca iktidar şaşırıyor darbe tehdidi mi var diye bakıyor. Ülkeyi öyle bir susturdular ki ses çıkmıyor.

Siyasetin üzerinde bir el bir vesayet olamaz ama siyaset de şu değil; ben 50+1'i aldım istediğimi yaparım diyemez. Tabi ki seçim sandık demokrasinin olmazsa olmazı ama demokrasi sadece sandık değildir. Demokrasi, cumhurbaşkanı dahil her seçilmiş insanın hukukla kendini bağlanmış hissetmesidir.

İktidarın bir ortağı var ya şu andaki açıklamasına bakın bir de iktidar partisinin ilk yıllarında yaptığı bir iş var. Bahçeli generallere mektup yazdı. Dedi ki iktidarı uyarın. 

Açıklama yapmayan kalmış diye baktım emekli sandığı açıklama yapmamış henüz.

'KANAL İSTANBUL RANT PROJESİDİR'

Dün 'Kanal İstanbul'a karşı çıkanlar darbeciler' diyecekler dedim. Üzerinden bir gün geçmedi Sayın Erdoğan çıktı dedi ki; 'Kanal İstanbul'a karşı çıkanlar en büyük Atatürk ve Cumhuriyet düşmanıdır.'

Şu lafın ağırlığına bakın. Kanal İstanbul rant projesidir.

Sorunlarımızı derinleştiren, bu sisteme DEVA Partisi son verecektir. Bugün bu ülkede yoksulluk intiharları var. Karartma gelmiş, basına yayımlayacaksınız diyorlar. 

Çıkış yolu tek yönlü bir yoldur: 1. Sınıf demokrasidir, 1. Sınıf hukuk devletidir. Bunları kurun bu ülke nasıl refaha ulaşıyor hep beraber görelim.

Sevgili Tahir Elçi'nin ısrarlı hukuk mücadelesinin sonucunda AYM karar verdi. Şırnak adalet bekliyor. Uludere'de Roboski'de hayatını kaybeden vatandaşlarımız için adalet bekliyor. Kimse çıkıp bir özür bile dilemedi. Biz anaları gözü yaşlı görmek istemiyoruz. Biz vatandaşımızın terör örgütüyle devletin hukuksuzluğu arasında sıkışmış görmek istemiyoruz.

Biz çiftçiliği yoksulluğun diğer adı olmaktan çıkaracağız. Biz kanal diyoruz su diyoruz hükümet Kanal İstanbul diyor. Niye? Orada bir mıknatıs var mıknatıs. Rant mıknatısı.

Yokluk ve yoksulluk Şırnak için kader değil. Bizler il il ilçe ilçe gezip hakikatin sesi olacağız. Bu milletin aklıyla, onuruyla alay eden zihniyeti gittiğimiz her yerde anlatacağız."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.