Öne Çıkanlar Türkiye Sedat Peker Gelecek Partisi CHP Türkçe

Gelecek Partisi’nden ‘Basın’ Çıkarması

Yeniçağ Gazetesi, TV5, Milli Gazete, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, KRT, Sabah Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi ve Sözcü Gazetelerinin temsilciliklerine yapılan ziyarete Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, yardımcıları Hakverdi Altuğ, Mehmet Erman katılırken, Gelecek Partisi Aile ve Sosyal Politikalar İzleme Kurulu Başkanı Av. Seren Yıldız Öztürk de heyete eşlik etti.

Yeniçağ Gazetesi ile başlayan ziyaretteki heyeti Yeniçağ Ankara temsilcisi gazeteci Orhan Uğuroğlu karşıladı. Ziyarette, günün anlam ve önemine binaen yapılan konuşmalara ek güncel siyasetin öne çıkan başlıkları değerlendirildi.

Yeniçağ’ın ardından Milli Gazete ve TV5i ziyaret eden Gelecek Partisi heyeti adına burada bir konuşma yapan Selçuk Özdağ, çalışmayan veya çalıştırılmayan gazetecilerin daha iyi şartlara kavuşması için çalıştıklarına vurgu yaparak,

Bugün Çalışan Gazeteciler Günü münasebeti ile sizleri ziyaret ettik. Biliyorsunuz 10 Ocak sokağa çıkma yasağı olduğu için 11 Ocakta ziyaret ettik sağolun bizleri kabul ettiniz. Hem Milli Gazeteye hem Tv5e başarılar diliyoruz. Önemli olan çalışan gazetecilerin daha iyi şartlarda çalışmasını sağlamak. Çalışamayan veya da çalıştırılamayan gazetecilerin de alanını genişletmek, özgürlüklerin alanını genişleterek onlara rahatlıkla gazetecilik yapabilecekleri ortamları sağlayabilmek. Gazetecilik mesleği bir noktada değerli bir meslek. Bir noktadadiye tırnak içinde söylüyorum, kutsal bir meslek hatta adalet mekanizmasını 3e bölerler. Derler ki iddia makamı, karar makamı ve savunma mekanizması…Ben o adalet mekanizmasına basını da ekliyorum. Onlar adalete  katkıda bulunuyorlar. Hemen hemen her dönemde Türkiye basın özgürlüğünde sınıfta kalmıştır ama maalesef son dönemde çift dikiş de yapmıyor bir noktada tasdikname aldı ve 180 ülke arasında 154. sıradayız basın özgürlüğü açısından. Türkiye gibi 1000 yıldır bu coğrafyada olan Mevlana’ların, Yunus’ların Hacı Bektaş’ların toprağında yeşeren insanların diyarında herkes rahatlıkla konuşsun zaten İslam itikatta bile birlik istemiyor, fikirde birlik hiç istemiyor. Cumhuriyet de fikri hür, irfanı hür vicdanı hür nesiller istiyor dünya özgür insan istiyor. İnsanlar özgür olsunlar evrensel ahlak ve hukuk kuralları çerçevesinde insanlar özgürce meramlarını anlatsın istiyor. Maalesef Türkiye özgür olsun diye yola çıkanların geldiği noktada her geçen gün yasakların ülkesi, yoksulluğun ülkesi ve yolsuzluğun ülkesi olarak konuşulur oldu. Neredeyse Türkiye için yalanların, talanların ve çalanların ülkesi diyecekler. Üzülüyoruz. Gelecek Partisi olarak gününüzü kutluyor, Sayın Genel Başkan Ahmet Davutoğlunun selamlarını iletiyoruz. dedi.

Heyetin üçüncü durağı Ankara Gazeteciler Cemiyeti oldu. Ziyarette çalışmayan gazetecilerin sorunlarına değinilirken Selçuk Özdağ, “Çalışmayan veya çalıştırılmayan gazetecilerin bir an önce o imkanlara kavuşacak imkanlarını sağlayalım istiyoruz. Bir yandan sizler bir yandan biz siyasiler bunun için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi heyetini kabul eden Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ise Bizim öncelikli söylediğimiz adalet adalet adalet. Türkiyeye adalet gelirse basın özgürlüğü de olur. İşsizlik çalışacak mecranın olmayışından değil sistemin iyi çalışmıyor olmasından kaynaklanmaktadır.” diyerek adaletvurgusunda bulundu.

Gelecek Partili heyetin bir diğer durağı KRT televizyonu oldu.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ burada yaptığı konuşmada, çok sesli basının öneminin altını çizerek, bugünlerde muhalif seslerin kısıldığına dikkat çekti.  Basını 4. büyük güç olarak tanımlayan Özdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok sesli bir basın özgürce faaliyet gösterirse orada yargı da kararlarını doğru vermeye çalışır bürokraside icraatlarını doğru yapar siyaset kurumu da yapacağı her işi şeffaf yapmak zorunda kalır çünkü basın beni denetliyor der. Basın denetim mekanizması, adaletin 4. ayağıdır. Sizlere teşekkür ediyoruz çok zor şartlarda gazetecilik yapıyorsunuz. Mevcut iktidar maalesef medyayı arka bahçesi yapmak istiyor. Her gün hakkımızda iddialarda ve isnatlarda bulunuyorlar eskiden cevap hakkı doğuyordu şimdi artık cevap hakkı bile doğamıyor televizyonlara çıkarmıyorlar muhalif sesi.  Birileri bizleri yok sayarken, birileri bizim sesimizi kısarken boğmak isterken bizlere de çok fazla yer verdiniz. Var olun gelin kanallarımız açık konuşun dediniz ve arkadaşlarımız geldiler, sizinle konuştular. Sizinle halkla buluşmaya, halka sesimizi duyurmaya çalıştık. Çok teşekkür ederiz.

KRT adına Gelecek Partisi heyetini kabul eden Ercan Dalkılıç ise çok sesliliğin önemine dikkat çekerek, “Çok sesliliğe inanan bir kuruluşuz. Çok seslilik demokrasinin vazgeçilmezidir diye bakıyoruz. Çok seslilik olmadığı zaman ekranlar tek düze bir hale geliyor. Mevcut durum ne yazık ki biraz böyle ama biz elimizden geldiğince çok sesliliği yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

Gelecek Partili heyetin 5. Durağı Sabah Gazetesi oldu.  Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu ile Türkiyenin sosyal ve tarihsel dokusuna ilişkin hoş sohbetin yaşandığı ziyarette önümüzdeki seçim için millet için hayırlısı’ temennilerinde bulunuldu.

Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı önderliğinde ziyaretlerini sürdüren heyetin bir sonraki durağı Cumhuriyet Gazetesi’ydi.

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sertaç Eş, ziyarette yaptığı konuşmada, basın özgürlüğünün baskı altına alındığını kaydederek, Cumhuriyet Gazetesi adına konuşmam gerekirse ciddi bir baskı altındayız. Mahkeme kararı olmadan bir şekilde cezalandırılmaya kalkılıyor gazetemiz. Özgürlükten yana, özgür haber yazamamaktan yana sıkıntımız var diyebilirim. Ama bu zaman zaman Türkiyede belli dönemlerde böyle olmuş. Umarız bu da geçer” yaşanılanzorlukları gündeme getirdi.

Sertaç Eş’in ilettiği sıkıntılara cevap veren Özdağ, sözlerine Bu da geçer yahu!” diyerek başladı ve Sayın Erdoğan Pınarhisar cezaevinden çıkarken bana şunu hediye ettiler: 'Bu da geçer yahu!diye çıkmıştı. Ben de kendisine buradan atıfta bulunuyorum ekonomik krizlerle ilgili, siyasi krizlerle ilgili, basın özgürlüğünün kısıtlanması ile ilgili yoksullukla, yasaklarla, yolsuzluklarla ilgili Bu da geçer yahu!diyorum” dedi.

Gelecek Partisinin son durağı ise Sözcü Gazetesi oldu. Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürke konuk olan heyet burada güncel siyasetin ana başlıklarına dair önemli konuşmalar gerçekleştirdi.

Burada gündemin başlıklarını konuşan Özdağ, Geldiğimiz noktada 4 önemli unsurun Ak Parti tarafından arka bahçe yapılmak istendiğini görüyoruz. Üniversitelere rektör atamaları tamamiyle yanlıştır. Yargıdaki atamalar da tamamen yanlıştır her ne kadar kanuni olsa da vicdani ve etik değildir tırnak içinde söylüyorum ayrıca 'helal' değildir!Burada bir bagaj vardır. Adalet ve Kalkınma Partisinin Genel Başkanı maalesef Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığını yapmamaktadır, daha çok koalisyonun liderliğini yapmak istemektedir. Görüşmeler de bunu gösteriyor DSP Genel Başkanını kabul etmesi. Saadet Partisinden Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaret etti. Genel Başkanları karıştırdı her halde Saadet Partisinin Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu. Bu ziyaretlerin gayesi bir, gündemi yoksulluğu konuşturmak istemiyor, yolsuzluğu konuşturmak istemiyorlar. Gündem pandemi sürecinde tüm esnafların aç kalması ve yoksulluğudur” diye kaydetti.

haber: enpolitik

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.