Öne Çıkanlar Çayeli Devlet Bahçeli Türk Tabipler Birliği CHP İstanbul

Davutoğlu'ndan sosyal medya yasasına tepki: Özgür düşünceden korkuyorsunuz

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, “Siz bu yasayı sosyal medyada yaşanan çirkinliklerden dolayı değil, korkularınız dolayısıyla çıkarıyorsunuz. Özgür düşünceden, özgür basından, özgür sosyal medyadan korkuyorsunuz. Ne kadar korkarsanız korkun, toplumsal vicdandan kurtulma şansınız yok!” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, ayrıca “Dün çıkartılan sosyal medya yasası hazırlanışı itibariyle katılımcılıktan ve iyi niyetten uzak, uygulaması konusunda ise her birimizi ciddi tedirginliğe sevk eden unsurlar barındırmaktadır. İktidar bu konuda son derece kötü bir sicile sahiptir. FETÖ için çıkartılan yasaları Türkiye’nin en kaliteli üniversitesini kapatmak için kullananlar, kendi ailelerine, yakınlarına olan sosyal medya saldırılarına hemen hukuki süreci başlatıp başkalarına olan saldırılara gözlerini kapatanlar, yeşil top uygulamasıyla son yılların en vahim sosyal medya uygulamasına imza atanlar ve şeffaflıktan uzak bir toplumsal düzeni savunanların elinde bu yasa, özgürlüklerden uzak ve denetimi baskıya dönüştüren sonuçlar oluşturacaktır” dedi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'nun açıklaması şu şekilde: 

Temel hak ve özgürlükleri ve toplumsal özellikleri ve toplumsal düzenimiz açısından en kritik yasaları gece yarısı toplumsal denetimden uzak bir şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çıkarmaya alışmış olan iktidar dün gecede sosyal medya ile ilgili bir yasa düzenlemeye imza attı. Yasalar bir cerrahın elinde Şifa bir saldırganın elinde cinayete sebep olan keskin aletler gibidir. Doğru uygulandığında Adalet özgürlük dağıtırlar yanlış uygulandıklarını da vahim toplumsal sonuçlara yol açarlar. Dün çıkartılan sosyal medya yasası hazırlanışı itibariyle iyi niyetten uzak, uygulaması konusunda ise her birimizi ciddi tedirginliğe sevk eden unsurlar barındırmaktadır. Her şeyden önce iktidar bu konuda son derece kötü bir sicile sahiptir. FETÖ için çıkartılan yasaların Türkiye’nin en kaliteli Üniversitesini kapatmak için kullananlar, kendi ailelerine yakınlarına olan sosyal medya saldırılarına hemen hukuki süreci başlatıp başkalarının ailelerine olan saldırılara gözlerini kapatanlar yeşil top uygulamasıyla son yılların en vahim sosyal medya uygulamasına imza atanlar ve şeffaflıktan uzak bir toplumsal düzeni sağlayanların ellerinde bu yasa özgürlüklerden uzak ve denetimi baskıya dönüştüren sonuçlar doğuracaktır. 

"TOPLUMSAL VİCDANDAN KURTULMA ŞANSINIZ YOK"

İktidara buradan sesleniyoruz bir kez daha sesleniyoruz, bu yasaları hazırlarken katılımcı olun bu yasaları iyi niyetle hazırlayın iyi niyetli uygulayın ve objektif kriterlere dayalı olarak uygulayın. Biliyorum bunları yapmayacaksınız çünkü siz bu yasayı sosyal medya da yaşanan bazı çirkinliklere hareketlere engel olmak için çıkarmıyorsunuz korkularınız sebebi ile çıkarıyorsunuz özgür düşünceden özgür basından özgür sosyal medyadan korktuğunuz için bu yasayı çıkartıyorsunuz. Korkmak yerine toplumsal alanda tam özgürlüğü savunduğunuz zaman bu yasalar bir anlam taşıyabilir. Ancak ne kadar korkarsanız korkun konvansiyonel medyayı kontrol altına aldığınız gibi sosyal medyayı da kontrol altına alma çabalarınıza ne kadar ileri giderseniz gidin biliniz ki toplumsal vicdandan kurtulma şansınız yoktur.

YASALAR TOPLUMSAL HUZURUN TEMİNATIDIR

Bundan sonra Gelecek Partisi olarak bu yasanın uygulanması ile ilgili her süreci yakından takip edeceğiz objektif olarak uygulanamadığı her yerde sesimizi yükselteceğiz haklı bazı gerekçeler ve maddeler ile ilgilide yakın takip içinde olacağız. Biliniz ki yasalar toplumsal huzurun teminatıdır. Kişilerin grupların ya da partilerin ikbal kaygıların araçları değildir. Sosyal medya yasasını bu çerçeveden değerlendiriyor ve sosyal medya yasası üzerinden gelecek her türlü sınırlamaya her türlü kısıtlamaya her türlü özgürlükleri yok eden uygulamalara karşı bütün sivil toplumu omuz omuza vermeye davet ediyorum.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.