Öne Çıkanlar Türkiye Gelecek Partisi Sedat Peker CHP AK Parti

Davutoğlu'ndan Sezgin Baran Korkmaz tepkisi: Niye bu değirmenin suyu nereden geliyor diye sormadınız?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Samsun 1. Olağan İl Kongresi'nde konuştu. Buradaki konuşmasında iktidara sert sözlerle yüklenen Davutoğlu, ekonomiden, gündemi ısıtan iddialara kadar pek çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu burada yaptığı konuşmasında, yurt dışına kaçan ve ABD'nin isteğiyle Avusturya'da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz'ın Türkiye'de yargılanması gerekir ifadesini yineledi ve "Buradan Cumhurbaşkanı'na Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarı için sesleniyorum. Sezgin Baran Korkmaz'ı derhal Türkiye'de yargılamaya başlayın" dedi.

Korkmaz'ın 38-39 yaşlarında olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Korkmaz'ın o döneme kadar ticari faaliyette bir başarısı olmadığını belirterek "Milyar dolarları yurt dışından nasıl getirdi?" diye sordu. Hükümeti de eleştiren Davutoğlu, "Niye bu değirmenin suyu nereden akıyor diye sormadınız? Türkiye'de MASAK yok mu, Türkiye'de hukuk yok mu? Eğer siz bütün o yapıların bir parçası haline geldiyseniz hesap soramazsınız" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Ülkemizde kara bulutlar yoğun bir şekilde hissedilirken, devletin itibarı sarsılmışken, 24 Nisan soykırım kararında olduğu gibi büyük güçler karşısında sessiz kalarak devlet itibarını sarsan bir iktidar, devletin geleceği ile ilgili bütün temel değerleri sarsmışken işte biz Samsun'dan bütün Türkiye'ye yeni bir meşalenin yükseldiğini ilan ediyoruz.

Mülakat gidecek liyakat gelecek.

Gençliğine ümit veremeyen bir devlet yönetiminin vazifesini yaptığı asla iddia edilemez. Partimizi kurduğumuz zaman birçok isim önüme geldi. Güzel isimler. Orada arkadaşlarımıza da söyledim bu parti geleceği inşa edecek olan gençlerin partisidir ve gençlere emanet edilmiştir.

Bütün vatan evlatlarını kendi evlatları göremeyenler asla devlet yöneticisi olamazlar.

'NEREDEYSE BİR KAST SİSTEMİ OLUŞMUŞ'

Düşün bu milletin yakasından. Kibrinzle, duyarsızlığınızla düşün. İki kesim var toplumda. Bir kesim milyar dolarlarla yurt dışında serveti olduğu iddia edilen yönetici kesimi. Doğru veya yanlış ayrı konu. Böyle bir iddia varsa bunun cevabı yetkililer tarafından verilmeli.

Diğer tarafta organize suç örgütü, mafya liderleri tarafından milyon eurolarla rüşvet alan gazeteciler. Ve 10 bin dolar dedi ama sonra Sedat Peker düzeltti. Milyon dolarla maaş alan milletvekilleri. Bir tarafta bunlar bir tarafta bin 500 liraya geçinmeye çalışan emekli, asgari ücret, açlık sınırının altına inmiş ürününün karşılığını alamayan çiftçi, bir sabah uyandığında yüzde 15 elektrik zammıyla karşılaşan vatandaş. Neredeyse bir kast sistemi oluşmuş.

'BU TOSUNCUKLAR NEREDEN ÇIKTI?'

Sizden korkmayacak Gelecek Partisi kurucuları da bulduk. Yoldan önce yoldaş. Yola çıkmadan önce yoldaş bulacaksınız.

Şimdi de söylüyorum refik olmayanlar gitti, gerçek refikleri her yerde bulduk.

Özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildikten sonra nereden nereye geldik. Son iki aydır organize suç örgütü lideri tanımı öyle söyledikleri için söylüyorum. Sedat Peker. Yurt dışından videolar yayınlıyor. Ardından Türkiye'de kara para akladığı tescil edilen Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili bir dizi ifşaat ortaya saçıldı. Bugün de tosuncuk memlekete dönecek diye memnuniyet ifade ediyorlar. Bu tosuncuklar nereden çıktı? Bu tarlayı kim böyle sürdü?

'TÜRKİYE'DE MASAK YOK MU?'

Nasıl oldu da 38-39 yaşında o zamana kadar herhangi bir ticari başarısı görülmeyen Sezgin Baran Korkmaz milyar dolarları yurt dışından nasıl getirdi? Niye bu değirmenin suyu nereden akıyor diye sormadınız? Türkiye'de MASAK yok mu, Türkiye'de hukuk yok mu? Eğer siz bütün o yapıların bir parçası haline geldiyseniz hesap soramazsınız. Buradan Cumhurbaşkanı'na Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarı için sesleniyorum. Sezgin Baran Korkmaz'ı derhal Türkiye'de yargılamaya başlayın. Bunu geçmiş dönemde Reza Zarrab için kendisine söylemiştim. "Reza Zarrab Türkiye'de yargılanmalıdır."

'TÜRKİYE'Yİ ZORA SOKACAK AÇIKLAMALAR GELECEK'

Sayın Cumhurbaşkanı Reza Zarrab için dedi ki "Hayırseverden ne istiyorsunuz?" Ben ise Bakanlar Kurulu'nda bütün bakanlara söyledim "Bu adamla hiçbir arkadaşımızı resmini görmek istemiyorum" dedim. O gün yargılanmadığı için Türkiye'de, Türkiye'yi zora sokacak birtakım açıklamalarda bulunuyor. Şimdi de Sezgin Baran Korkmaz yargılanmazsa Türkiye'yi zora sokacak açıklamalar gelecek.

'TL DEĞER KAYBEDERKEN UKRAYNA PARASI DEĞERLENDİ'

Türk Lirası her gün değer kaybediyor. Ukrayna parası; iç savaş yaşayan ve Rusya gibi bir devle savaşan Ukrayna parası yüzde 5 ila 7 arasında değer kazandı.

Bu değer kayıplarının sebebi de önce kaybolup giden Hazine Bakanıdır; Damat Bakan. Sonra da o bakanı oraya atayıp yaptığı her açıklamayla Türk Lirasına değer kaybettiren Cumhurbaşkanı'dır.

TBMM önünde açıklama yapmamızı dahi engellediler. Çünkü bizden korkuyorlar.

'ARTIK ŞU VEYA BU BÖLGEYLE SINIRLI SİYASET YOKTUR'

İstiklal Savaşı'mızın şiarıyla sesleniyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstiklal Savaşı'nın en kritik aşamasında Sakarya Meydan Muharebesi'nin o çetin günlerinde, artık hattın korunmasının imkansız olduğu bir anda şöyle demişti: Artık hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh ise bütün vatandır.

Dışişleri Bakanı olduğumda dışişleri bürokratlarına şöyle seslenmiştim: Bundan sonra bütün dünyada diplomasi yapacağız. Artık hattı diplomasi yoktur, sathı diplomasi vardır. O satıh ise bütün dünyadır.

Artık şu veya bu bölgeyle sınırlı hattı siyaset yoktur. Bütün vatanı kapsayan sathı siyaset vardır. Ve satıh bütün vatandır, bütün demokrasidir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.