Öne Çıkanlar Türkiye Gelecek Partisi Sedat Peker CHP rektörlük seçimleri

Cumhurbaşkanı kararıyla belediyelerin gelirlerine ek kesinti

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla belediyelerin vergi gelirlerine ek kesinti yapıldı.

Belediyeler, il özel idareleri ve bağlı kuruluşların borçlarına karşılık genel bütçe gelirleri üzerinde ayrılacak paylardan yapılacak kesintilere ilişkin kararda değişiklik yapıldı. Geçen ay çıkan vergi yapılandırması kapsamında elde ettikleri gelirlere de kesinti uygulanacak. Mart ayında kesinti üç ay süre ile sıfıra çekilmişti.

KESİNTİ ORANLARI YENİDEN DÜZENLENDİ

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, il özel idareleri, belediyeler ile bağlı kuruluşların yeniden yapılandırılan ve genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılan paylardan kesinti yoluyla tahsil edilecek borçları da karara dahil borçların sınıflandırılmasına dahil edildi. Geçen ay çıkan vergi yapılandırması kapsamında elde ettikleri gelirlere de kesinti uygulanacak. Kararla ayrıca, belediye ve il özel idareleri ile bunlara bağlı kuruluşların vergi gelirleri üzerinden ayrılacak paylarından borçlarına karşılık yapılacak kesinti oranları da yeniden düzenlendi.

Buna göre, borç sınıflandırmasını belirleyen 4. maddenin (c), (d), (e) ve (f) bentleri kapsamındaki borçların toplamından söz konusu kuruluşlara vergi gelirleri üzerinden ayrılan paylardan, aylık taksit miktarına mahsup edilmek üzere; yüzde 40 oranında kesinti yapılan kuruluşlar için ilave yüzde 10 oranında, yüzde 25 kesinti yapılan kuruluşlar için de ilave yüzde 25 oranında kesinti yapılacak.

KESİNTİ TAKSİTLERİN EKSİK KALAN KISMINA MAHSUP EDİLECEK

İlave kesintilerin borçların aylık taksitlerini karşılamaması durumunda, kuruluşların devlete, İller Bankası'na, Sosyal Güvenlik Kurumu'na olan borçları ve Hazine alacağı niteliğindeki borçlarına karşılık vergi gelirleri üzerinden ayrılacak paylardan yüzde 85 olarak öngörülen kesinti, söz konusu taksitlerin eksik kalan kısmına mahsup edilecek. Bu hüküm, 4. maddenin diğer bentleri kapsamında sınıflandırılan borcu bulunan ancak devlete, İller Bankasına, Sosyal Güvenlik Kurumuna ve Hazine alacağı niteliğindeki borcu bulunmayan kuruluşlar için de uygulanacak.

Büyükşehir belediyeleri, il özel idareleri, belediye ve bağlı kuruluşların borçlarına karşılık vergi gelirleri üzerinden Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında kesinti yapılmamıştı. Resmi Gazete’nin 29 Mart tarihli sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararı uyarınca bu kapsamda yapılması öngörülen kesinti, söz konusu üç ay için yüzde sıfır olarak belirlenmişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.