Öne Çıkanlar Türkiye Sedat Peker Gelecek Partisi CHP Gündoğmuş Belediyesi

Abdullah Başcı: Engeller hep birlikte el ele vererek aşılabilir

Kamuoyunun itirazlarına rağmen torba teklif Meclis’ten geçti ve OHAL uygulamaları bir yıl uzatıldı. Torba yasada en dikkat çeken hususlardan biri engelliler için erişilebilirliğin sağlanmasını düzenleyen kanun teklifinin kabulüydü. Ancak yine olmadı ve bir yıl erteleme yoluna gidildi. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sosyal Politikalar Başkanı Abdullah Başçı, AK Parti’yi engelli yaşamın kolaylaştırılmasını sağlayacak olan yasa hakkında uyardı.

Abdullah Başcı’dan sosyal yaşam kısıtlamalarına itiraz

Abdullah Başcı, twitter’dan paylaştığı mesajında “İktidar partisi tarafından minibüslerde, turizm taşımacılığında, şehirlerarası otobüslerde ve gemilerde 2018 yılında ertelenen erişilebilirlik düzenlemesinin üç yıl daha ertelenmesi için TBMM’ye sunduğu kanun değişikliği teklifi kararından biran önce dönülmelidir” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sosyal Politikalar Başkanı Abdullah Başçı’nın basın açıklaması şu şekilde:

Engeller Hep Birlikte El Ele Vererek Aşılabilir

Engellilik kültürel bir terimdir. Farklı sebeplerden dolayı maruz kalınan engelde sosyal çevrenin etkisi büyük önem taşımaktadır. Kişinin hayatı boyunca birlikte yaşamak zorunda kaldığı engeli, hayatını devam ettirdiği süre zarfındaki sosyal ve kültürel çevredeki insanlarla birlikte anlam kazanmaktadır. Bu sebeple engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata erişebilmelerinde bizlere büyük görev düşmektedir. Ne yazık ki gelinen süreçte engelli vatandaşlarımızın engellerine engeller ile karşılık verilmiştir. 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarının 7 yıl içinde engelliler için erişilebilir hale getirilmesine karar verilmişti. Fakat bu karar 2012 yılından bugüne kadar farklı sebeplerle birçok kez ertelendi. 2005 yılından günümüze kadar geçen 16 yıllık süre içerisinde erişilebilirlik düzenlemesi hayata geçirilemedi.

Gelecek Partisi olarak torba yasadaki düzenleme ile engelli vatandaşlarımızın toplumsal ve sosyal yaşamdan dışlanmalarını kabul etmiyoruz.

İktidar partisi tarafından minibüslerde, turizm taşımacılığında, şehirlerarası otobüslerde ve gemilerde 2018 yılında ertelenen erişilebilirlik düzenlemesinin üç yıl daha ertelenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu kanun değişikliği teklifi kararından biran önce dönülmelidir.

Toplu taşıma araçlarının erişilebilirliği üç yıl daha ertelemek istenirken istişare kültüründen uzak kararlar verilmektedir. Bu hususta engelli vatandaşlarımızın görüşlerine önem verilmelidir. Söz konusu kanun teklifinin yasalaşması halinde BM’nin Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşmenin’de bir çok maddesi ihlal edilmiş olacak.

Gelecek Partisi olarak engelli vatandaşlarımızın yaşamın her alanında yer almalarına, sosyal faaliyetlerde bulunmasına ve üretimde yer almalarını istiyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.