google-site-verification=T_NRWGCX0tEI1Eddjcfchq4TRJe4tbMwaAFf243H1wM

 İstanbul Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi (MÜZDAK) olarak, 27 yıldır , bir ay süren ve ilçelerdeki STK’ları TRT sanatçılarıyla buluşturan ‘İstanbul Türk Müziği Festivali’ni düzenliyoruz.

İBB ve bir çok İlçe Belediye başkanı, ilçelerinde-li etkinliklere katıldılar. Son 4 yıldır da Cumhurbaşkanlığı Kültür-Sanat Ödülleri’ne ve Kültür Bakanlığı’na başvuruyoruz, ama nedense Devlet’ten 5 kuruş almadan yapılan Festivali siyaset görmüyor. Üstelik kurullarda müzik alanı dostlarımız olmasına rağmen. İlginç bir durum!..

Nihayet bir telefon geldi ve Sn. Ahmet Davutoğlu adına/ tarafından aradıklarını ve 21 Ocak 2021’de İstanbul’da “kültür/sanat insanları” ile toplantı yapmak istediklerini bildirdiler. Çok sevindik, popüler olmamıza rağmen,  şimdiye kadar hiçbir siyasi parti görüş için aramamıştı.

Sonra Kültür/Sanat Politikaları Başk.Yard. Sn. Sema Silkin Ün aradı, bilgi verdi ve daveti yeniledi. MÜZDAK’a bağlı kuruluşların iletişim numaralarını istedi. Başkan olarak katılamadığım için Yön.Kurulu Üyemiz ve Bakırköy Musıki Konservatuvarı Vakfı Başkanı Sn. Hikmet Özkahraman’ı görevlendirdik. Hikmet Bey, güzel bir konuşma yapmış. Türk Müziği Festivali’nden bahsetmiş. Destek alamadığımızı söylemiş, sonra da Başkanı olduğu Vakfın çalışmalarını anlatmış ve Prof.Dr.Nevzat Atlığ’ın kitabını, selamlarıyla hediye etmiş ve Sn. Davutoğlu’nu, Sn.Atlığ ile görüştürmüş.

Toplantıda ele alınan konuları ve başlıkları rapor olarak MÜZDAK olarak, Gelecek Partisi’ne sunduk. Sizlerle de paylaşmak istedik.

RAPOR

PANDEMİ DÖNEMİ

Sanatçıların öncelikle ;

1- Ekonomik sorunları katılımcılar tarafından dile getirildi. Ayrıca sanatçılara verilen 3 aylık 1000’er lira olan  desteklerin çok yetersiz olduğu açıklandı.

2-Sanatlarını icra edebileceği sahne ve gösteri alanlarının tahsisi konusunda, yerel yönetimlerce güçlükler çıkarıldığı ve  siyasi olarak yer verildiği anlatıldı.

3- Türk Dili ve Güzel Konuşma v.b.  kullanımı ile ilgili ciddi bir yozlaşmanın olduğu (Sunucular,yazarlar ,siyasetçiler v.b.) ifade edildi.

MÜZİGİN ÖNEMLİ UNSURLARI

1- Müziğin hayatın her alanında olduğu ve insanları etkilediği (doğumda/dua- Yaşamda /eğlence-dinleti-düğün ... ölümde/kandillerde -mevlüt vb ),

2- Dilimizin ve kültürümüzün; gelecek kuşaklara en doğru şekilde aktarılmasının hayati önem taşıdığı ve ödün verilmemesi gerektiği  ifade edildi

DEVLET POLİTİKALARININ BELİRLENMESİ

SÜRDÜRÜLEBİRLİK:

1/ Devletin; sinema, tiyatro, şiir, edebiyat, müzik  v.b.gibi  “kültür ve sanat alanlarında” sürdürülebilir bir zihniyet politikasının olması,

2/ Kültür ve sanat etkinliklerinden KDV alınmaması,

3/ Belirlenecek politikanın sadecemillilikle” sınırlı kalmaması, insan ruhuna hitap ve nüfuz eden bir sanat görüşü olması,

 4/ Kültür ve Sanat’ın özgür olması, aksi halde yeşerip-gelişemeyeceğinin ilke olarak kabul edilmesi,

5/ Devlet Sanatçıları’nın özlük haklarının iyileştirilmesi ve 3600 olan “ek göstergelerinin” yükseltilmesi istendi.

LİYAKAT:

1/ Bakanlıktan başlanarak, Kültür ve Sanat İnsanları/Yöneticileri, Konservatuar Öğretim Elemanları, Yazılı ve Görsel Medya Çalışanları, (spikerler,yönetmenler,program yapımcıları v.b......)  “liyakat” ve “ehliyet” esas alınarak titizlikle seçilip görevlendirilmelidir.

GÜVENCELER:

Pandemi döneminde müzisyenlerin sosyal güvencelerinin olmaması büyük sıkıntı yaratmıştır. Kültür ve Sanat insanlarınınTelif hakları” tatmin edici şekilde düzenlenmeli ve Sosyal Güvenceleri sağlanmalıdır.

EKONOMİK BOYUT:

Konu iki boyutta ele alınmalıdır.

-Kültür Ekonomisi

-Kültür Endüstrisi

1/ Devletin hangi alanlarda teşvik vereceğinin tespiti yapılmalı (öncelik çocuklarda olmalı),

2/ İnsanlığa ulaşabilen Kültür ve Sanat dalları belirlenmeli ve pozitif  ayrıcalık tanınmalı,

3/ Kimlerin ve hangi sivil toplum kuruluşlarının (STK) ne şekilde ve ne koşullarda destekleneceği özenle belirlenmeli,

4/ Şehir odaklı, bölgesel yaşam alanları tespit edilmelidir.

Bu işlerin gerçekleşmesinde;

Merkezi yönetim-Yerel Yönetimler ve İş Dünyası’nın destek/sponsor ve işbirliği katkıları önem arz etmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.