Gündem Haber Girişi: 10.11.2021 - 12:54, Güncelleme: 10.11.2021 - 12:54

Gelecek Partisi Dünya Uygur Kongresi için Prag’a Gidiyor

 

Gelecek Partisi Dünya Uygur Kongresi için Prag’a Gidiyor

Gelecek Partisi, 11-15 Kasım tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da gerçekleştirilecek “Uygur Hakları: Hesap Sormaya Doğru” adlı Dünya Uygur Kongresine katılıyor. Ziyaret, Gelecek Partisi’nin ilk yurtdışı teması olması dolayısı ile önem taşıyor.
Gelecek Partisi’ni temsilen Genel Başkan Yardımcısı, Dış İlişkiler Başkanı Ümit Yardım, Genel Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve Sivil Toplum Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Erman’dan oluşan heyet 11 Kasım’da Uygur Türkleri’nin sesine ses vermek üzere Prag’a gidiyor. Seyahat öncesi bir açıklama yapan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Biz Çin’in Doğu Türkistan’da anayasasına uymasını istiyoruz. Birleşmiş Milletler Evrensel Hukuk Kurallarına uymasını istiyoruz. İnsan Hakları Beyannamesine imza atmış bir Çin’in, İnsan Hakları Beyannamesine uygun hareket etmesini, burada yaşayan her etnik yapının; başta Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar, Kırgızlar ve Kazaklar olmak üzere diğer etnik yapıların, dinler ve mezheplerin kendi inanç ve kültürlerinde özgürce yaşamalarını istiyoruz. Doğu Türkistan’daki iddialar ile ilgili Çin, kapılarını açmalıdır. Çin, bu kapıları dünyadaki aktivistlere, gazetecilere, siyasetçilere, STK’lara açmadığı sürece bu iddialar gerçek kabul edilecek ve bu gerçeklikten ötürü Çin her zaman ayıplı yaşayacak, süper devlet, dünya devleti olamayacak, dünyadan soyutlanarak kendi iç meseleleri ile boğuşacaktır. O nedenle Çin, kapılarını açmalıdır. Türkiye’de Suçluların İadesi Anlaşması metni Dışişleri Komisyonu’ndan geçmemelidir. Çin kapılarını açana ve iddiaların yalan olduğu ortaya çıkıncaya kadar bu metin Genel Kurul’a indirilmemelidir. Bu iddialar doğruysa Çin, bunlarla ilgili İnsan Haklarına uymalı, hukukun üstünlüğüne uymalı ve Doğu Türkistanlıların, Uygurların, Kazakların, Kırgızların aileleri ile buluşmalarını, oradaki ailelerin kültürel haklarını yaşamalarını, can-mal güvenliklerini, inanç hürriyetlerini, fikir hürriyetlerini ve teşebbüs hürriyetlerini sağlanmalıdır. Çin, bu şartları yerine getirdikten sonra ancak Suçluların İadesi Anlaşması Genel Kurula gelmeli ve bu anlaşma kesinlikle evrensel hukuk kurallarına uygun olmalı. Ben yaptım oldu mantığı yanlıştır. Biz Çin ile ikili ilişkilerin, ekonomik ilişkilerin, dış ilişkilerin, kültürel ilişkilerin iyi olmasını isteriz ama Çin de bu saydığımız kurallara uymak mecburiyetindedir. Her şey para değil, her şey insan hakları ve insan onurudur!” dedi. Kongreye tüm dünyadan Uygur Türk Dernekleri, insan haklarına duyarlı aktivistler, gazeteciler, hukukçular ve siyasetçiler katılacak olup, kongrede önemli ve tarihi kararlar alınacağı konuşulmaktadır.
Gelecek Partisi, 11-15 Kasım tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da gerçekleştirilecek “Uygur Hakları: Hesap Sormaya Doğru” adlı Dünya Uygur Kongresine katılıyor. Ziyaret, Gelecek Partisi’nin ilk yurtdışı teması olması dolayısı ile önem taşıyor.

Gelecek Partisi’ni temsilen Genel Başkan Yardımcısı, Dış İlişkiler Başkanı Ümit Yardım, Genel Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve Sivil Toplum Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Erman’dan oluşan heyet 11 Kasım’da Uygur Türkleri’nin sesine ses vermek üzere Prag’a gidiyor.

Seyahat öncesi bir açıklama yapan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Biz Çin’in Doğu Türkistan’da anayasasına uymasını istiyoruz. Birleşmiş Milletler Evrensel Hukuk Kurallarına uymasını istiyoruz. İnsan Hakları Beyannamesine imza atmış bir Çin’in, İnsan Hakları Beyannamesine uygun hareket etmesini, burada yaşayan her etnik yapının; başta Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar, Kırgızlar ve Kazaklar olmak üzere diğer etnik yapıların, dinler ve mezheplerin kendi inanç ve kültürlerinde özgürce yaşamalarını istiyoruz.

Doğu Türkistan’daki iddialar ile ilgili Çin, kapılarını açmalıdır. Çin, bu kapıları dünyadaki aktivistlere, gazetecilere, siyasetçilere, STK’lara açmadığı sürece bu iddialar gerçek kabul edilecek ve bu gerçeklikten ötürü Çin her zaman ayıplı yaşayacak, süper devlet, dünya devleti olamayacak, dünyadan soyutlanarak kendi iç meseleleri ile boğuşacaktır.

O nedenle Çin, kapılarını açmalıdır. Türkiye’de Suçluların İadesi Anlaşması metni Dışişleri Komisyonu’ndan geçmemelidir. Çin kapılarını açana ve iddiaların yalan olduğu ortaya çıkıncaya kadar bu metin Genel Kurul’a indirilmemelidir. Bu iddialar doğruysa Çin, bunlarla ilgili İnsan Haklarına uymalı, hukukun üstünlüğüne uymalı ve Doğu Türkistanlıların, Uygurların, Kazakların, Kırgızların aileleri ile buluşmalarını, oradaki ailelerin kültürel haklarını yaşamalarını, can-mal güvenliklerini, inanç hürriyetlerini, fikir hürriyetlerini ve teşebbüs hürriyetlerini sağlanmalıdır. Çin, bu şartları yerine getirdikten sonra ancak Suçluların İadesi Anlaşması Genel Kurula gelmeli ve bu anlaşma kesinlikle evrensel hukuk kurallarına uygun olmalı. Ben yaptım oldu mantığı yanlıştır. Biz Çin ile ikili ilişkilerin, ekonomik ilişkilerin, dış ilişkilerin, kültürel ilişkilerin iyi olmasını isteriz ama Çin de bu saydığımız kurallara uymak mecburiyetindedir. Her şey para değil, her şey insan hakları ve insan onurudur!” dedi.

Kongreye tüm dünyadan Uygur Türk Dernekleri, insan haklarına duyarlı aktivistler, gazeteciler, hukukçular ve siyasetçiler katılacak olup, kongrede önemli ve tarihi kararlar alınacağı konuşulmaktadır.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.