Ey makam sahibi! Görevden  alınınca ?temiz, ve günahsız?  olacağını mı sanıyorsun?

Elbette hayır cevabını vermişsinizdir. Çünkü sizde yaşayan bir organizma olarak birçok işleme ve uygulamaya maruz kalıyorsunuzdur.

Her görevin belli bir süresi vardır; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Bakanlık, Belediye Başkanı, Rektörlük, Dekanlık/Müdürlük, Bölüm Başkanlığı vb.

Bu süre neden konmuştur? Ülkemizde, bir görevde uzun süreli görev yapanların astığı astık-kestiği kestik hale gelmelerinden dolayı, bunu engellemek için!

Birde akademisyenlerin ilgili maddelerle süreli olarak kurumlarda görevlendirilmesi var ki, çok yaygın olarak kullanılıyor.

Şimdi Bakanlık?tan başlayıp örnekleme yapalım;

1-Başbakan, onay ile bakanlarını atıyor. Bir süre sonra bazı bakanlar hakkında şikayetler başlıyor ve bakan görevden istifa ettiriliyor (çünkü, kendi kendine istifa etmek ülkemizde yaygın değil) ya da görevden alınıyor?(Hakkında soruşturma açılan tek bakan, merhum T.Özal döneminde oldu)

Eeeeee, şimdi bu kişi temizlenmiş mi oluyor? Günahsız mı oluyor?

Peki, yaptıklarının soruşturması, suçun cezası yok mu?

Hani, harekete geçip, bakan hakkında yapılan şikayetleri inceleyecek ve sona erdirecek kurumlar? Yok! Kişi, ?suçsuz yere görevden alındım/istifa ettirildim? diyerek  yaşamaya devam ediyor?

2-Rektör?ün uygulamaları hakkında şikayetler oluyor ve belgeler çıkıyor. Rektör görevden alınıyor veya istifa ettiriliyor. Yerine rektör atanıyor, devran devam ediyor? Kimse, eski rektör hakkındaki belgeleri soruşturmak, haksızlık varsa onu temize çıkarmak istemiyor.

Eeeeee, şimdi bu rektör temizlenmiş mi oluyor? Günahsız mı oluyor?

Peki, yaptıklarının soruşturması, suçun cezası yok mu?

3-Kişi, Rektör adaylığına başvuruyor? Kampanyalarında rektöre suçlamalar yöneltiyor; ?kamu kaynaklarını boşa harcadı, dava açacağım, üniversitenin hakkını geri alacağım vb.? diyor. Rektör atanıyor, aylar geçiyor, hiçbir hareket yok! Hani, rektör suçluydu, kamu kaynaklarını yanlış harcamıştı?

Şimdi, atanan rektör, inandırıcı, güven verici oluyor mu?

Eski rektör hakkındaki suçlamalara kimse bir şey demiyor mu?

Elbette demiyor!

4- Belediye Başkanı hakkında belgeler/suçlamalar yapılıyor. En yeni örnekleri K.Topbaş (İstanbul) ve M.Gökçek (Ankara) ve Ahmet Edip Uğur (Balıkesir)  Sonunda Bakanlık görevden alıyor ya da istifa ettiriliyor.

Yeni başkanlar atanıyor... Hani eski başkanlar suçluydu, belgeler vardı!

Neden hakkında soruşturma açılmıyor?

Başkanlar; hayatına devam ediyor, ettiği gibi bazıları hala akıl verip-siyaset yapıyor?

Eeeeee, şimdi bu başkanlar temizlenmiş mi oluyor? Günahsız mı oluyor?

Elbette olmuyor!

Peki, yaptıklarının soruşturması, suçun cezası yok mu?

Yok bu ülkede!

5-Akademisyen, üniversite adına bir kurumda görevlendiriliyor. Ancak, görevi sırasında yaptığı uygulamalar/etik dışı davranışlar nedeniyle, bir süre sonra görevine son veriliyor. Ve kurumuna geri dönüyor? Gittiği kurum, kadrolu olduğu kuruma, kişi hakkında rapor göndermediği için akademisyen; ?ben çok başarılıydım, çok güzel işler yaptım, kıskananlar beni görevden aldırdı? diyebiliyor.

Eeeeee, şimdi bu akademisyen temizlenmiş mi oluyor?

Günahsız mı oluyor?

Peki, yaptıklarının soruşturması, suçun cezası yok mu?

Yok, bu ülkede!.

Suçun bedeli; ahirete mi bırakılıyor?

Kul hakkı yenmiş olmuyor mu?

Aaa, bir de bakıyorsunuz, o kişi; yabancı dili geçmiş Doç. oluyor!

Maalesef!

6/ Akademisyene; ?taciz suçlaması? yapılıyor veya ?intihal? yapıyor..Soruşturma açılıyor.. ?Bilmiyordum suç olduğunu? diyor ve komisyon ceza vermiyor!...

Eeeeee, şimdi bu akademisyen temizlenmiş mi oluyor?

Günahsız mı oluyor?

Peki, yaptıklarının soruşturması, suçun cezası yok mu?

Uygulanmayacaksa, disiplin kuralları neden var?

Aaa, bir de bakıyorsunuz, yabancı dili geçmiş Doç. oluyor!

SORU: BU GÖREVDEN ALINAN VEYA İSTİFA ETTİRİLENLER, NEDEN ÜSTLERİ HAKKINDA MADDİ/MANEVİ DAVA AÇMIYORLAR VEYA TEMİZLENMEK ADINA KENDİLERİ MAHKEMEYE BAŞVURMUYORLAR?

Bilmem ki!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.