Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, ‘Ermeniler’ ifadesini kullanırken, Ermenistan Ermenileri ile Türk’e düşman tüm Ermenileri kastediyoruz. Türk vatandaşı olan ve Hrant Dink gibi;'Karabağ sorununun çözümü için Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi lazım' diye bilen vatandaşlarımızın başımızın üstünde yeri vardır. Ancak Türk’e düşman, Azerbaycan Türk’üne düşman olan tüm Ermeniler de bizim düşmanımızdır.
Can Azerbaycan toprağı Karabağ, her Türk için vatan toprağıdır. 1992 yılında Sovyetler Birliği ordusuna bağlı Motorize Piyade Alaylarının desteğindeki Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından işgali, Azerbaycan Türkü’nün ne kadar içini acıtmışsa Türkiye Türkü’nün de o kadar yüreğini yakmıştır. Bugün, Kahraman Azerbaycan Ordusu Karabağ’da ilerlemesine devam ediyor. Ermenistan Ordusunun büyük kayıplar verdiğini biliyoruz. 
Ermenistan’ın, uzun dönem tarihine bakıldığında ağabeyleri olmadan değil devlet yönetmek, devlet dahi olamayacakları görülür.
Osmanlı’nın yüzyıllarca, ‘millet-i sadıka’ olarak bağrına bastığı, bakanlık, başbakanlık (Sadrazamlık) dâhil her türlü kritik üst seviye görevlerle taltif ettiği Ermeniler ne yaptı? Ağabeyleri Rusya, Fransa, İngiltere’nin kışkırtmaları ile Osmanlıyı en zor döneminde sırtından hançerledi.1915 olaylarından, Ermenilerin en adice ihanetinden bahsediyorum. ABD'li tarihçi Prof. Dr. McCarthy’i de, “Ermeniler ihanete başvurdular, ihanet ettiler" diyor. 
1915 olaylarından sonra, “Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti” adıyla bir devlet kurduruldu ancak 1920 yılında bu devlet Ruslar tarafından yutuldu, ortadan kaldırıldı. Yakın bir gelecekte Ruslar yine Ermenistan’ı kendi sınırlarına katacağından kimsenin şüphesi olmasın. Zaten bugün Ermenistan’da önemli sayıda Rusya yanlısı, Rusya’ya katılmak isteyen Ermeni olduğunu da biliyoruz.
28 yıldır Azerbaycan toprakları olan Karabağ Rus destekli Ermenilerin işgalindedir. Dünya bugüne kadar bu işgale seyirci kaldı.
28 yılda Azerbaycan ordusu, Türkiye’nin de yardımları ile bölgenin güçlü silahlı kuvvetleri arasındaki yerini aldı. Ermenistan’ın Azerbaycan ordusu ile savaşabilme yeteneği ve gücü yoktur. Yine bu nedenle sivil hedeflere saldırıyorlar.

Devam eden Azerbaycan-Ermenistan savaşı nasıl başladı?

İlk saldırı 12 Temmuz’da Ermenistan’dan, Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine yönelik oldu. Küçük çaptaki çatışmalar 27 Eylül’de iki devlet arasında savaşa dönüştü. İçeride; ekonomik, siyasi, yolsuzluklar ve kovit-19 salgınındaki beceriksizlikler Ermenistan Başbakanı NikolPaşinyan’ı çok fena sıkıştırmaya başlamıştı. Rusya bu durumun farkındaydı, şımarık Paşinyan’ı rahatlıkla kullanabilirdi.
Rusya’nın tarihine baktığımızda sürekli ikiyüzlü politikaları ile başta Osmanlı olmak üzere Türk devletleri üzerinden büyümüştür. Bugün de Rusya kendi siyasi hesapları adına ahmak Ermenistan’ı kullanıyor. 
Paşinyan, Azerbaycan Ordusunun, Ermenistan’ın üç katı büyüklüğünde olduğunu, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin 28 yıldır bu savaşa hazırlandığını ve Türklerin kahramanlığını bilmiyor muydu? Ama her zaman olduğu gibi; Rusya ve Fransa’nın desteği ile Azerbaycan’ı alt edebileceğini düşündü.
Ermenistan tarafında; PKK Terör Örgütü, Ermeni milisler, Dünyanın her tarafından gelen ırkçı Ermeniler ve emir komutası ikiye bölünmüş eğitimsiz Ermenistan Ordusu savaşıyor… Eğitimsiz çünkü “bize bir şey olursa Rusya bize arka çıkar” düşüncesi, eğitimli-disiplinli bir ordu oluşturmalarını engellemiştir.
Azerbaycan Ordusu ise disiplini ile eğitimi ile kahramanlığı ile destan yazıyor. İnşallah yakın zamanda Karabağ Ermeni işgalinden kurtarılacaktır. Çoğu gitti azı kaldı, çok önemli kritik bölgeler ele geçirildi.
Azerbaycan Ordusu ilerlerken ve ilerlediği bölgelere sancağı dikerken Ermeniler cepheden firar ettikleri haberleri geliyor. Cepheden kaçan Ermeni askerler Azerbaycan’ın sivil yerleşim bölgelerine, sivil çocuklara-kadınlara saldırıyorlar.
1992 yılında Diyarbakır’da görevli bir yüzbaşıyken, Tugay Komutanlığına bir dilekçe yazmıştım; “Azerbaycan saflarında kardeşlerimizle birlikte Ermenistan’a karşı savaşmak istiyorum” diye. Tugay Komutanımız beni yanına çağırmış; “Oğlum böyle bir usul yok” demişti.
Bugün, emekli olduğum için gidebilirim diye düşünüyordum ama kardeşlerimiz evvel Allah’ın izniyle buna da gerek bırakmadılar. Gazanız mübarek olsun Azerbaycan’ın yiğit Türkleri…
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.