Öne Çıkanlar Türkiye Gelecek Partisi Sedat Peker CHP rektörlük seçimleri

Her şey sil baştan... Biden kararname hızıyla tarihe geçti

20 Ocak'tan başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, görevindeki ilk haftasında imzaladığı 43 resmi kararla tarihe geçti.

"BAŞKAN HIZLI BAŞLADI"

Seçim vaatlerinde "Trump'ın dağıttıklarını toplayacağız" mesajını veren Biden, görevindeki ilk haftasında Trump'ın politikalarını tersine çevirmek ve koronavirüsle (Kovid-19) mücadele de dahil toplam 43 karara imza atarak 'ülkede son dönemde görevdeki ilk haftasında en çok kararname imzalayan başkan' oldu.

Biden'ın bu durumu, bazı kesimler tarafından 'Başkan, göreve hızlı başladı' olarak yorumlansa da Cumhuriyetçiler, Biden'ın bu tavrını eleştiriyor ve ülkenin 'iki partililik' ilkesine aykırı olduğunu savunuyor.

İLK GÜN 17 KARARNAME

Biden, ilk olarak federal bina ve yerleşkelerde Kovid-19 nedeniyle maske takılmasını zorunlu kılan bir karara imza attı.

İklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri arasına alan Biden, küresel ısınmayı inkar eden Trump'ın çekildiği Paris İklim Anlaşması'na yeniden dahil olmaya yönelik başkanlık kararnamesini imzaladı.

Biden, Trump'ın Kovid-19 salgınından sonra ayrıldığı Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) geri dönülmesine yönelik de bir kararnameyi de imzaladı.

MÜSLÜMANLARA YENİDEN KAPIYI AÇTI

Biden, Donald Trump'ın göreve başladıktan yaklaşık 1 hafta sonra imzaladığı kararnameyle başlattığı bazı Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağını da kaldırdı.

Biden, Trump döneminin en tartışmalı kararlarından biri olan Meksika sınırına örülen duvara sağlanan fonların kesilmesine yönelik de bir kararname imzaladı.

Biden, Obama'nın 7 yıl değerlendirdikten sonra çevresel nedenlerle Kasım 2015'te reddettiği ancak Donald Trump'ın onayladığı Keystone XL Petrol Boru Hattı Projesi'nin iptaline yönelik kararnameye de imza attı.

Biden, Beyaz Saray'daki ilk gününde toplamda 17 ayrı kararnameye imza atmış oldu.

Kovid-19 salgınının pençesinde bir ülke devralan Biden, ikinci gün salgınla mücadeleye yönelik 8 kararname ve 1 genelge imzaladı. Biden, Kovid-19'la mücadelede Ulusal Muhafızların kullanılmasına yönelik de bir genelge yayınladı.

Biden, Kovid-19'dan en fazla etkilenen düşük gelir grubundaki kişiler ile federal çalışanlara yönelik 7 kararnameye imza attı.

TRANSSEKSÜEL YASAĞINI İPTAL ETTİ

Görevindeki ilk hafta sonunu sessiz geçiren Biden, 25 Ocak Pazartesi (6. gün) günü, Trump yönetiminden kendisine miras kalan politikalara yönelik adımlar attı.

Biden, eski Başkan Donald Trump'ın, transseksüellerin orduya alımını yasaklayan başkanlık kararnamesini geçersiz kılan yeni bir kararname imzaladı.

TRUMP'IN KARARNAMESİ DE İPTAL

Biden, Schengen bölgesi, İngiltere, İrlanda, Brezilya ve Güney Afrika'dan bu ülkeye seyahat eden ve ABD vatandaşı olmayan kişilere yönelik seyahat yasağı getiren bir bildiriye imza attı.

Trump, bu ülkelere 13 Mart 2020'de getirdiği yasağın 26 Ocak'ta kaldırılması için görevden ayrılmadan önce bir kararnameye imza atmıştı. Biden, bu adımıyla Trump'ın kararnamesini de geçersiz kılmış oldu.

'IRK EŞİTLİĞİ' İÇİN 4 KARAR

Biden, görevindeki 7. gününde, ülkede 25 Mayıs 2020'de siyahi George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesinin ardından bir kez daha gündeme gelen 'ırk eşitliği' konusuna temas ederek, bu konuda 4 ayrı kararname imzaladı.

Kararnamelerden birinde Konut ve Şehirsel Kalkınma Bakanlığına federal konut sistemindeki ayrımcı politikaları kaldırma emri verirken, Adalet Bakanlığına da özel hapishanelerle yapılan sözleşmeleri yenilememe talimatı veriliyor.

Amerikan yerlisi toplumlarla da ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir kararname imzalayan Biden, Asya kökenli Amerikalılara yönelik yabancı düşmanlığıyla mücadele için de ayrı bir karara imza attı.

İKLİM KRİZİNİ UNUTMADI

Biden iklim değişikliği ile ilgili de 2 kararname ve 1 bildirge imzaladı.

İklim değişikliğiyle ilgili Biden, bu sorunla hem yurt içinde hem de dışında mücadele edilmesini öngören 1 kararname ile Beyaz Saray'da 'Başkanlık Bilim ve Teknoloji Danışma Kurulu'adı altında ekip kurulması için başka bir kararname imzaladı.

Biden, 'Bilimsel Entegrasyon ve Kanıt Temelli Politika ile Hükümete olan Güveni Tazeleme' başlıklı bildirgeye de imza attı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.