Öne Çıkanlar 2 bin kamyon IQ Patara çalıntı Antalya

Endonezya yönetiminin 4 Uygur Türkü sığınmacıyı Çin’e teslim ettiği açıklandı!

2014 yılında Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’dan işgalciların zulüm,işkence,etnik ayırımcılık ve insanlık dışı baskılarından kaçarak Endonezya sığınan ancak ülkeye kaçak yolları kullanarak girdikleri gerekçesi ile 5’er yıllık hapis cezalarını tamamlayan 4 Uygur Türkü 16 Eylül 2020’de serbest bırakıldığı ve Göçmenler İdaresine bağlı bir Geri Gönderme Merkez’inde tutuldukları ancak, bunların serbest bırakılmaları yolundaki ısrarlı taleplere rağmen geçtiğimiz Eylül ayında Çin’e teslim edildikleri bildirildi.

Özgür Asya radyosunun internet sitesinde yer alan bilgilere göre bu 4 Uygur Türkü gencin Çin’e iade edilmesi süreci şöyle :

Doğu Türkistanlı bu 4 Uygur Türkü genç Endonezya’da bir hapishanede 5 yıllık cezasını tamamlayarak serbest bırakıldıktan sonra Göçmenler İdaresine bağlı bir Geri Gönderme Merkezine naklediliyor. Endonezya yönetimi kendilerine mahkemenin verdiği 100 bin Endonezya Rupisi (6.812 $) tutarındaki para cezasını ödemeleri halinde kendilerini serbest bırakacaklarını belirtiyorlar. Ancak, geçler bu parayı ödeyemiyor ve geri gönderme merkezinde tutulmaya devam ediliyor. Bu kez Çin, Jakarya Büyükelçeliği kanalı ile devreye giriyor ve bu para cezasını ödeyeceklerini ve bunların kendilerine teslim ve Çin’e götürmelerine müsaade edilmesini talep ediyor.

Endonezyalı Araştırmacılar Çin’e İade Olayını Doğruladılar

Endonezyalı 2 terör uzmanı Benar News haber sitesine yaptıkları açıklamaya göre bu Uygur gençlerinin Çin’in adlarına ödenmesi gereken 100 bin Endonezya Rupisi para cezasını ödedikten sonra bunların Çin Büyükelçiliği yetkililerine teslim edildikleri ve Polis nezaretinde Çin’e gönderildiklerini doğuladılar.

Endonezya merkezli Çatışma Politikaları Analizi Enstitüsü (IPAC) araştırmacı olan Deka Anwar, Benar News’e y “ Türk pasaportu ile yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapan ve sınır ihlali suçu ile 5’er yıl hapis cezasına çarptırılan bu 4 Uygur gencinin geçtiğimiz Eylül ayında para cezalarının sınır Çin hükümeti tarafından ödenmesinden sonra Çinli yetkililere teslim edildiler ve daha sonra Çin’in kendilerini Çin’e götürdüler.” açıklamasında bulundu.

Jakarta Merkezli Radikalizm Çalışmaları Merkezi de Olayı Teyit Etti

Jakarta merkezli bir diğer Radikalizm ve Radikalizm karşıtı Çalışmaları Merkezi’nin (PAKAR) kıdemli araştırmacı olan Muhammad Tevfikulrahman yaptığı açıklamada Ahmet Mahmud, Altıncı Bayram, Ahmet Bozoğlan ve Abdul Basit Tuzer adlarındaki Türk pasaportu taşıyan 4 Uygur Türkü gencin 5 yıllık hapis cezasını tamamladıktan sonra – Endonezya Göçmen bürosu memurlarınca 17 Eylül’de Java adası açıklarındaki başka bir adadaki Geri Gönderme Merkezi( Hapishane kompleksi ) olan Nusa Kambangan’dan bir gözaltı merkezine götürdükten sonra bir kaç gün sonra GöçmenLer İdaresinden 2 memur Nusa Kambangan’a onları almak için elelerinde bir mektupla geldiklerini ve oradan alarak başka bir göçmen gözaltı merkezine naklettiklerini Çinli yetkililerin bu 4 Uygur gencinin para cezalarını ödedikten sonra Çinli yetkililere teslim edildiklerini doğruladı.

U.arası Af Örgütü : 4 Uygur’un Çin’e Teslimi yasa dışı ve Anlaşmalara Aykırı

BenarNews’e açıklamalar yapan Uluslararası Af Örgütü(Amnesty İnternational)’nün Endonezya icra direktörü Usman Hamid yukarıda ismi geçen Araştırmacılar Deka’nın ve Taufiqurrohman’in Endonezya yönetiminin 4 Uygur’u Çin’e teslim ederek sınır dışı ettiği yönündeki açıklamalarından sonra haberdar olduğunu, bütün ısrarlarına rağmen,Endonezya yönetiminin bu konuda kendisi ile hiç bir bilgi paylaşmadığını bildirdi.

Usman, “Endonezya hükümeti, dört Uygur’un kendilerine geri verilmesi için daha önce Çin’de yakalanan kaçak bir Endonezyalı bankacıyı terörizmle ilgili cezalar çeken dört Uygur mahkumla takas etmek teklifinde bulunmuş ve ancak bu teklifi Endonezya yönetimi reddetmişti.” dedi.

Af Örgütü İcra direktörü Usman, Endonezya hükümetinin dört Uygur’un kaderi hakkında bir açıklama yapması gerektiğini söyledi.

4 Uygur’un Çin’e İadesi İnsan Haklarına Tamamen Aykırıdır

Uluslararası Af Örgütü Endonezya Direktörü Osman şunları ifade etti; ” Çin’deki ciddi insan hakları ihlalleri riskiyle karşı karşıya olan bu 4 Uygur gencin Çin’i teslim edilmesi uluslararası hukuka göre aykırı ve yasa dışıdır. Pandemik durumun hükümetteki bazı aksaklıklara sebep olabileceğini anlıyoruz, ancak insan hakları ihlallerine maruz kalma riski taşıyan yabancıları sınır dışı etmek bir asla çözüm yolu değildir.

Türkiye Büyükelçiliği Konu ile İlgili sorulara Cevap Vermiyor

Haber merkezimize konuşan bir başka kaynak ise şunları bildirdi ; ” bu 4 Uygur genci Türk pasaportu ile 2014’de kaçak yollarla bu ülkeye geldi. Bunların yargı safhasında o zamanın Türkiye Büyükelçisi bu insanlarla çok yakından ilgilendi ve kendilerini bir kaç kez ziyaret te etti. Ancak, bu yıl bunlar serbest bırakıldıktan sonra Serbest kalan bu gençlerin Cakarta’daki Türk büyükelçiliğine Türkiye’ye gitmek için başvuru yaptıkları yolunda bilgiler var. Ben, Türkiye’nin Jakarta Büyükelçiliğine bu 4 Uygur Türkü ile ilgili olarak telefon ettim.Telefonuma çıkan Elçilik Basın danışmanı bayan memur sorularımı e-mail üzerinden iletmemi ve buna göre cevap vereceklerini bildirdi. Ben derhal e-mail ile durumu ilettim. Hiç cevap gelmedi. Bunun üzerine tekrar telefonla ulaşmaya çalıştım. Ancak telefonlarım cevapsız kaldı ve bunu başaramadım.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.