Bu tabir büyük mutasavvıf İmam-ı Rabbani Hz.lerine ait. Mektubat'ında  dünya müptelası alimleri bu sözle tanımlar. Ona göre alimlerin dünyaya düşkünlükleri kendileri açısından büyük bir musibet ve lekedir. Çünkü Peygamber efendimiz, "Kıyamet günü insanların en şiddetli azap göreni ilmi kendisine fayda sağlamayan alimler" olduğunu belirtmiştir.

Din hırsızı alimleri şeytanın görevini üstlenmekle itham eden İmam-ı Rabbani şu misali verir; Büyük alimlerden biri rüyada şeytanı görür. Şeytanı gayet  rahat, insanları saptırma  tasasından uzak  bir kenarda otururken görünce sorar. Şeytan,  zamanın kötü alimlerinin kendi yerine insanları saptırdığını böylece kendisine çok fazla iş düşmediğini" söyler.  Bu temsil ile ilmini hasis menfaatleri için kullanan, ilmini dünya için satan alimleri kasdeder. Onlar kendilerine menfaat sağlarken verdikleri yanlış fetva ve bilgilerle de insanların imanını çalarlar.

İmam-ı Rabbani son dönem mutasavvıflarının en büyüklerindendir. Döneminde ikinci bin yılın müceddidi olarak kabul edilmiş büyük saygı ve hürmet görmüştür. En büyük eseri mektuplarından oluşan Mektubatıdır. Bağlılarına ve diğer mutasavvıflara yazdığı mektuplarda farz ibadetlere önem verilmesini, bidatlerden kaçınılmasını, hurafelerden uzak durulmasını ehli sünnet çerçevesinden çıkılmamasını ister. Onun dinde yaptığı  tecdid faaliyetini iki gurupta toplamak mümkündür:

1.Tasavvufu  şeriatın zahiri hükümleri ile çelişmeyecek şekilde yeniden yorumlamak. 

2.Müslümanları özellikle sufileri  ehli sünnete uymaya ve bidat'tan uzaklaşmaya teşvik etmek. Onun tasavvuf anlayışı,  Şahı-ı Nakşibent Hz.nin yoluyla örtüşmekte, İslam'a uyulması yönünde aynı hassasiyetleri  taşımaktadır. Şah-ı Nakşibendi'ye göre  tasavvufi eğitimden maksat,  Allah-u Teala'nın zatı, sıfatları ve dinin diğer konularında hakkında kitaplarda öğrenilen özet  bilginin  keşif ve kalp yoluyla  detaylı öğrenilmesi, bilginin keşif yoluyla daha bilinir kılınmasıdır. Bir başka ifadeyle bilginin tecrübe edilmesi, keşif yoluyla gözlemlenmesidir. Onun için tarikat şeriatın hakikatına ulaşma yolu olarak görülmüş,  şeriatın zahirine, ehli sünnet alimlerinin icmaına aykırı olan keşifler reddedilmiştir.

Döneminde Ekber Şahın kurmaya çalıştığı ve farklı dinlerin bir karışımı olan Din-i İlahi'ye hapis yatmayı, icabında başını vermeyi göze alarak karşı çıkmış, bunun için uzun yıllar hapis yatmasına rağmen görüşlerinden taviz vermeyerek bu dinin Müslümanlar arasında yayılmasını ve onları ifsat etmesini engellemiştir.

Sosyal faydayı  bireysel faydadan önde gören, insanlara faydalı olmayı zikirden üstün tutan büyük müceddit, zikir esnasında bir amanın çukura düşeceğini görüp zikrini bırakmayanın yanlış yolda olduğunu böyle bir anda  o kişiye yardım etmenin zikrin kendisinden daha ehem ve hayırlı olduğunu söyler .Ona göre  İnsanların en şerlileri dünyacı alimlerdir. Ders ve fetvalarını dünya için yapan bu alimler İslam dünyasındaki her zaaf ve kusurun sorumlularıdırlar. Oysa ders ve fetva sadece Allah için verilir,  alimler dünyaya düşkünlük göstermez,mal ve üstünlük sevdasından uzak olurlarsa  peygamber efendimizin varisi olurlar. Kıyamet gününde mürekkepleri şehitlerin kanları ile tartılır. Uykuları bile ibadet mertebesinde olur.İnsanları ateşe değil,peşlerinden cennetlere götürürler.

İmam-ı rabbani Hz.nin bu tespitleri zulmün, adaletsizliğin, ahlaksızlığın kol gezdiği dünyamızda gerçek bir din aliminin nasıl olması ve nasıl bir duruş sergilemesi gerektiğini göstermektedir. Ne yazık ki günümüzde insanların dini bu çıkarcılar tarafından çalınmakta, zalimler zulmünü onların fetvaları ile yürütmektedir. Bir tarafta astığım astık kestiğim kestik diyen Ekber şaha direnen İmam-ı Rabbani,diğer tarafta yolsuzluk hırsızlık değildir diye fetva veren, katılım bankalarında yönetim kurulu üyeliği kapmak için siyasetin emrine  giren alimler... Bu günah ve zulüm galerisinden ancak İmam-ı Rabbani gibi gerçek velilerin kılavuzluğu ve seslerini yükseltmeleri ile çıkabiliriz.

Not:Bu makalede Nasihat Yayınları arasında çıkan İmam-I Rabbani, Dini ve Tasavvufi Görüşleri isimli kitaptan yararlanılmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.