google-site-verification=T_NRWGCX0tEI1Eddjcfchq4TRJe4tbMwaAFf243H1wM

Cumhuriyetin 94. yılını kutladık,daha nicesini kutlamayı dilerim.

Bugün çok ileri bir demokrasiye sahip olmamız gerekirdi. Ama değiliz, darbeler, inkıtalar, ara dönemler, her defasında sıfırdan başlamamıza neden oldu.

Son darbe 15 Temmuz'du. Bir defa daha onlarca yıl geriye gittik.

Hâlâ din kisveli bir grubun darbeye kalkışmasını izah edemiyorum. Tarihten biraz olsun ders almak gerekirdi değil mi? Ama alınmadı, Şeyh Sait'ten tam 91 yıl sonra tarih tekerrür etti. Din adına yola çıkanlar veya öyle görünenler önce dini katlettiler. İnsanların, cemaatlere tarikatlara bakış şekli değişti.

Daha kötüsü, bu din görüntüsüne aldanarak FETÖ' ye inananların durumudur. On binlerce insan mağdur oldu. İşinden, gücünden, aşından, ekmeğinden oldu. Bunun hesabı kolay verilmez. Allahın huzurunda da kulun huzurunda da izahı yoktur.

Dinî cemaatlerin görevi siyaset yapmak değildir. İnsanların gönlünü fethetmektir, ahlâk mayalamaktır, İyiyi, güzeli öğretmektir. Devlet yönetimini siyasetçilere bırakmaktır. Devleti ele geçirme hedefi ile yola çıkanlar, en büyük zararı devlete verir. Devlet ele geçirilecek bir müessese değildir, hepimizin olanı niye birileri ele geçirsin?

Onca mağduriyet, onca aldatmadan sonra daha hâlâ okyanus ötesinden ahkâm kesmek, hariçten gazel okumak, FETÖ'nün vicdan denilen şeyden ne kadar uzaklaştığını gösteriyor.

Bu inkıtalara, bu ihanetlere rağmen Cumhuriyet de demokrasi de yaşayacaktır. Türk milleti darbelere boyun eğmeyeceğini, demokrasiden vazgeçmeyeceğini 15 Temmuz'da göstermiştir. İş başa düşünce bundan sonra da gösterecektir.

Son darbenin bu kadar kıyıcı, bu kadar yıkıcı olmasının nedeni, bu milletin -din adına- yola çıktığını söyleyenlere kolayca kanması, hiçbir muhasebe yapmadan peşine takılmasıdır. Geçenlerde bir dostum bu psikolojiyi, "Biri Allah deyince arkasından ölüme bile gidiyoruz." diye açıklamıştı. 15 Temmuz, her Allah diyene inanmamak gerektiğini göstermiştir. Hiç şüphesiz bu hercümercde en büyük hayâl kırıklığını, Allah yoluna hizmet ettiklerini sanırken emeklerinin siyasî rant için kullanıldığını görenler yaşadı.

Cumhuriyetle geçirdiğimiz 94 yıl artık bize bazı şeyleri öğretmiş olmalıdır. Siyaseti hedefleyen bir din anlayışı dine de mensuplarına da zarar verir. Bugün bir ahlâk toplumu olamayışımızın arkasında bu -dini siyasete uydurma-hastalığı vardır. Din, güzel ahlâkı hedefler; siyasî iktidarı hedeflemez. Bir yerde siyaset, hedef hâlini alırsa din ve ahlâk, oradan firar eder. Bir ülkede herkes siyaseti hedeflerse o ülke yönetilemez hâle gelir.

Yaşadıklarımızdan hepimizin çıkaracağı dersler var: Vatandaş olarak, her Allah diyene inanmayacağız.

Siyasetçi olarak, cemaatleri, tarikatları oyları için siyasî alana çekmeyeceğiz.

Yargı erki olarak, din diye bu ihanet şebekesine kapılanlarla, örgüt olduğunu bile bile gidenleri tefrik edeceğiz.

Millet olarak, hukukumuza sahip çıkacak, Cumhuriyet?ten, demokrasiden vazgeçmeyeceğiz!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.