Gündem Haber Girişi: 20.09.2021 - 16:21, Güncelleme: 20.09.2021 - 16:21

Çalışanların yüzde 62'si PCR testi yapılmasını istiyor

 

Çalışanların yüzde 62'si PCR testi yapılmasını istiyor

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın iş yerlerinin aşı dozunu tamamlamamış çalışanlardan PCR testi isteyebileceği yönündeki kararın çalışanlara yansıması üzerine yapılan araştırmanın sonuçları yayımlandı. Çalışanların yüzde 62'si haftada bir kez test zorunluluğunun olmasını istiyor. Bunun yanı sıra haftada birden fazla test istenilmesine de olumlu yaklaşanlar var.
Ipsos, Koronavirüs Salgını ve Toplum Genel Kamuoyu Araştırması'nı yayımladı. Araştırmanın odağında aşı yaptırmayan çalışanlardan PCR testi istenilmesi var. Araştırma 08-10 Eylül 2021 tarihleri arasında 800 kişiyle gerçekleştirildi. Araştırmaya göre çalışanların yüzde 23’ü haftada 2 kez, yüzde 27’si de haftada bir kez PCR testi yaptırması gerektiğini belirtirken, yüzde 12’lik bir kesim de haftada 3 kez yapılması görüşünde. Toplamda haftada 1 kez yaptırılması görüşünde olan çalışanların oranı yüzde 62. AŞI OLMAYANLARIN YÜZDE 27'Sİ KARARI DESTEKLİYOR PCR testi konusunda aşı olan çalışanların dörtte üçü kararı desteklerken, aşı olmamış kişilerin yarısı bu kararı yanlış buluyor. Aşı olmamış kitlenin yüzde 27'sinin PCR testi istenilmesini olumlu karşılaması da dikkat çekti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2 doz aşısını olmamış çalışanların işyerine gidebilmesi için haftada bir kez PCR testi yaptırmalarının işyerleri tarafından istenebileceği kararı konusunda toplumun geneli ile çalışanlar aynı görüşe sahip. Hem toplumun geneli hem de çalışanların yüzde 65’i bu kararın doğru olduğu görüşünde. Böyle bir kararın yanlış olduğunu düşünenlerin oranı her iki kitle nezdinde de yüzde 25 civarında. Öte yandan çalışanların üçte ikisi test ücretlerinin devlet tarafından karşılanması görüşünde. Buna karşılık test ücretlerinin karşılanması için yüzde 12'lik bir kısım işvereni yüzde 17'si ise kişileri işaret etti. Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik verilerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: Ülkeler Kovid-19 ile mücadele kapsamında aşı ve test uygulamalarını içeren önlemler açıklamaya başladılar. Geçtiğimiz hafta İtalya’da ve Fransa’da çok sıkı prensipler uygulamaya girdi. Ülkemizde de aşı olmamış kişilere iş yerlerinde PCR testi yaptırma mecburiyeti getirilmesi gündemi işgal eden önemli konulardan biri. Bu koşul, hem genel kamuoyunda hem de çalışan kesimde büyük oranda destek buldu, her üç kişiden ikisi bu uygulamaya taraftar. Kendisi aşı olmuş olanlar arasında ise bu prensibi destekleyenlerin oranı dörtte üçe ulaşıyor. Öte yandan aşı olmamış kesimin yarısı PCR test mecburiyetine karşı. Her on çalışandan altısı, aşı olmayanların haftada en az bir kez PCR testi yaptırması gerektiğini düşünüyor. Her üç çalışandan bir ise haftada iki veya üç kez test yaptırılması gerektiğine inanıyor. Çoğunluk aşı olmayanlara PCR test mecburiyeti getirilmesini desteklerken, yine büyük bir çoğunluk bu testlerin ücretlerinin devlet tarafından ödenmesi gerektiğini belirtiyor.
Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın iş yerlerinin aşı dozunu tamamlamamış çalışanlardan PCR testi isteyebileceği yönündeki kararın çalışanlara yansıması üzerine yapılan araştırmanın sonuçları yayımlandı. Çalışanların yüzde 62'si haftada bir kez test zorunluluğunun olmasını istiyor. Bunun yanı sıra haftada birden fazla test istenilmesine de olumlu yaklaşanlar var.

Ipsos, Koronavirüs Salgını ve Toplum Genel Kamuoyu Araştırması'nı yayımladı. Araştırmanın odağında aşı yaptırmayan çalışanlardan PCR testi istenilmesi var. Araştırma 08-10 Eylül 2021 tarihleri arasında 800 kişiyle gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre çalışanların yüzde 23’ü haftada 2 kez, yüzde 27’si de haftada bir kez PCR testi yaptırması gerektiğini belirtirken, yüzde 12’lik bir kesim de haftada 3 kez yapılması görüşünde. Toplamda haftada 1 kez yaptırılması görüşünde olan çalışanların oranı yüzde 62.

AŞI OLMAYANLARIN YÜZDE 27'Sİ KARARI DESTEKLİYOR

PCR testi konusunda aşı olan çalışanların dörtte üçü kararı desteklerken, aşı olmamış kişilerin yarısı bu kararı yanlış buluyor. Aşı olmamış kitlenin yüzde 27'sinin PCR testi istenilmesini olumlu karşılaması da dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2 doz aşısını olmamış çalışanların işyerine gidebilmesi için haftada bir kez PCR testi yaptırmalarının işyerleri tarafından istenebileceği kararı konusunda toplumun geneli ile çalışanlar aynı görüşe sahip. Hem toplumun geneli hem de çalışanların yüzde 65’i bu kararın doğru olduğu görüşünde. Böyle bir kararın yanlış olduğunu düşünenlerin oranı her iki kitle nezdinde de yüzde 25 civarında.

Öte yandan çalışanların üçte ikisi test ücretlerinin devlet tarafından karşılanması görüşünde. Buna karşılık test ücretlerinin karşılanması için yüzde 12'lik bir kısım işvereni yüzde 17'si ise kişileri işaret etti.

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik verilerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

Ülkeler Kovid-19 ile mücadele kapsamında aşı ve test uygulamalarını içeren önlemler açıklamaya başladılar. Geçtiğimiz hafta İtalya’da ve Fransa’da çok sıkı prensipler uygulamaya girdi. Ülkemizde de aşı olmamış kişilere iş yerlerinde PCR testi yaptırma mecburiyeti getirilmesi gündemi işgal eden önemli konulardan biri. Bu koşul, hem genel kamuoyunda hem de çalışan kesimde büyük oranda destek buldu, her üç kişiden ikisi bu uygulamaya taraftar. Kendisi aşı olmuş olanlar arasında ise bu prensibi destekleyenlerin oranı dörtte üçe ulaşıyor. Öte yandan aşı olmamış kesimin yarısı PCR test mecburiyetine karşı. Her on çalışandan altısı, aşı olmayanların haftada en az bir kez PCR testi yaptırması gerektiğini düşünüyor. Her üç çalışandan bir ise haftada iki veya üç kez test yaptırılması gerektiğine inanıyor. Çoğunluk aşı olmayanlara PCR test mecburiyeti getirilmesini desteklerken, yine büyük bir çoğunluk bu testlerin ücretlerinin devlet tarafından ödenmesi gerektiğini belirtiyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.