Niyesi!..

Ben beni bildim bileli bu ülkede anayasa kavgası yapılır.

Sivili darbecisi? Barıştırmıyor tutuşturuyor.

Çözmüyor problem üretiyor?

Zamanı durduruyor, ülkeyi geri bırakıyor?

?

Velhasıl tutucu, bağlayıcı, zorlaştırıcı.

?

Öyle bir bağ atmışlar ki dokunulmaz, ellenmez, değiştirilmez, değiştirilmesi de asla teklif edilemez. Edilse yer yerinden oynar?

?

Her şey baş döndürücü bir şekilde değişirken seninki neden değişmez, değiştirilemez, değiştirilmesi de asla teklif edilemez?!

Çünkü sen sömürülen bir ülkesin.

Açık pazarsın, emir veren değil emir alansın.

?

O halde değişiklik bu devranı yıkar.

Bakın hele, İngiltere gibi emperyalist bir ülkenin anayasası yok, yoktur diye İngiltere geri mi kaldı? Aksine, kalkınmış bir ülke. Keza ecdadımız en azından 700, Selçuklu devletini de katarsak 1000 yıl anayasasız idare etti. Hem de parmakları ısırtacak şekilde adil bir idare.

Adalet, insanlık, kalkınmışlık?

Ne zaman anayasa dediler o zaman ipler koptu, dağıldı parçalandı?.

?

Hiç düşündünüz mü? Tanzimat neden ille de Anayasa diye tutturdu. Üstelik Tanzimat?ın arkasında İngiltere vardı. Kendinde anayasa yok, Osmanlı?ya anayasayı dayattı. Tabi yapmak için değil yıkmak için.

Mimarı, meşrik-ı Azam seviyesinde mason olan Mustafa Reşit Paşa. Yanı o günün bir nevi FETÖ?sü.

?

İlle de anayasa deniyorsa, temel hak ve hürriyetleri kapsayan en fazla 14 madde. Gerisi berisi boş ve oyalayıcı şeyler?

?

İlk üç madde diye tutturmak da bir başka yanılgı. Faraza Anayasa'da Ankara Başkenttir yazmıyor diye başkentsiz mi kalacağız?

Hem Başkent Konya veya Bursa olsa kıyamet mi kopar! Anayasa'da yazmıyor diye Latince mi konuşacağız?

?.

Bu kadar korku ve evham iyi değil.

Devlet halkına güvenecek, daha doğrusu eğitimi mideden değil damardan verdiğimizde taşlar yerine oturur. Bunu yapamıyorsan istediğin kadar anayasa yap, bizim oğlan bina okur döner döner yine okur.

Aynı yerde döner dururuz?

?

Bizim kültürümüzün esası içtihatlardır, en azından müçtehit seviyesinde olan kadı kürsüye oturdu mu titretecek. Şimdiki gibi hukuk okulundan mezun olanları kadı yapmıyorlardı. Sen kalkar HSYK?nın yapılanmasını anayasaya koyarsan bu sistemi dondurursun. Bir madde için kocaman ülkenin her zaman referandum yapma şansı yok. Ama kanun öyle değil, bir anlık mesele.

?

Kanunlar ve içtihatlar?

İçtihat ağırlığı olmadığı sürece mahkemeler arasında birliği sağlamak oldukça güç. Şu anda aynı olayı yüz hakime verin her biri farklı karara verir, içtihat ağırlığı olsa veremez. Aynı tornadan çıkmış gibi olur, adaleti sağlar.

?

Başkanlık sistemi de çok önemli, anayasasız olunur da başkan olmadan olmaz. Allah Resulü(sav) ?üç kişi yola gittiğinizde biriniz başkan olsun? buyuruyor. Millet olarak karizma bizde önemli. Demokrasinin bu tarafı ayak takımına öncelik tanıyan bir yapılanma? Hamlar liyakatsizler?

Bundan da ne köy oluyor ne de kasaba?.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.