Eğitim (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 07.08.2021 - 21:36, Güncelleme: 07.08.2021 - 21:36

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı'ndan 'rektörlük' çağrısı: 17 Boğaziçili arasından seçilmeli

 

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı'ndan 'rektörlük' çağrısı: 17 Boğaziçili arasından seçilmeli

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı, Boğaziçi Üniversitesi'nin rektör adaylarına desteğini açıkladı.
Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) Mütevelli Heyeti’nin 92 üyesi bir açıklama yayınlayarak “Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör atama sürecinde camiamızın tercih ve hassasiyetlerinin dikkate alınmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. Amacımız ülkemizi gerçekten muasır medeniyetler arasına sokmaksa tek yolumuz akıl ve bilim, en önemli dayanağımız akademik ve idari özgürlüklerini kuşanmış üniversiteler olmalıdır” dediler. Gazete Duvar'da yer alan habere göre açıklamada, “Üniversitemizde 2 Ocak-15 Temmuz 2021 tarihleri arasında yaşanan olayların bu güzide kurumun tarihinde kara bir leke olarak kalmaması ancak benzeri hataların tekrarlanmamasıyla sağlanabilir denilirken, şöyle devam edildi: “Bu nedenle, Boğaziçi Üniversitesi’nin bir sonraki Rektörünün, Öğretim Üyelerinin büyük bir hassasiyet ve kendilerine yakışır bir şeffaflıkla yürüttükleri süreçte aday olan ve camiamızın ezici çoğunluğunun destek verdiği on yedi Boğaziçi Üniversiteli akademisyen arasından seçilmesi bizce bir gerekliliktir. Amacımız ülkemizi gerçekten muasır medeniyetler arasına sokmaksa tek yolumuz akıl ve bilim, en önemli dayanağımız akademik ve idari özgürlüklerini kuşanmış üniversiteler olmalıdır. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.” Açıklamaya imza veren üyelerin isimleri ise şöyle: Fethi Ağalar Gülen Aktaş Recep Altay Selçuk Altun Piraye Antika Metin Ar Yılmaz Argüden Hamdi Ataoğlu Uluğ Atay Zeynep Atay Ahmet Aydede Ceyda Aydede Nevzat Aydın Oya Başak E. Naci Başerdem Tayfun Bayazıt Gülden Berkman İbrahim Betil Ömer İltan Bilgin Faruk Birtek Nakiye Boyacıgiller R. Oğuz Bozkurt Dilek Doltaş K. Erhan Dumanlı Ekrem Ekinci Selçuk Erden Şaban Erdikler Rukiye Ergüder Üstün Ergüder Şükrü Ergün Özer Ertuna Candan Fetvacı Cengiz Genç Nur Ger Mehmet Gök Emre Gönensay Erol Güler Necati Güler Melih Halefoğlu Korkmaz İlkorur Yüksel İnel Canan Kadıoğlu Mete Kalaycı Önder Kaplancık Burhan Karaçam Şerif Kaynar Mustafa Kılıçarslan Dinç Kızıldemir Onur Koca Cem Kozlu Albert Krespin Meral Kurdaş Muhsin Mengitürk Mehmet Nane İrem Nuhoğlu Hüsamettin Onanç İlhan Or Burçin Orhon Yavuz Otar Murat Öngör Zeynep İlsan Önsan Kadri Özçaldıran Nazan S. Özelgin Tayfun Öztürk Şevket Pamuk Cavit Sarıoğlu Levent Selamoğlu Alpar Sevgen Pamir Sezener Naci Sığın Kerim Sipahiler Tülin Sipahiler Ayşe Soysal Hasan Subaşı İlkay Sunar Serdar Sunay Önder Şahin Barış Tansever Ali Toker Ayşegül Toker Esra Yazıcı Tözge Cüneyt Türktan Tankut Turnaoğlu Aydın Ulusan Öktem Vardar Giray Velioğlu Orhan Yenigün Murat Yeşildere Erdal Yıldırım Erkut Yücaoğlu Nilgün Yücaoğlu Hakan Zihnioglu
Boğaziçi Üniversitesi Vakfı, Boğaziçi Üniversitesi'nin rektör adaylarına desteğini açıkladı.

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) Mütevelli Heyeti’nin 92 üyesi bir açıklama yayınlayarak “Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör atama sürecinde camiamızın tercih ve hassasiyetlerinin dikkate alınmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. Amacımız ülkemizi gerçekten muasır medeniyetler arasına sokmaksa tek yolumuz akıl ve bilim, en önemli dayanağımız akademik ve idari özgürlüklerini kuşanmış üniversiteler olmalıdır” dediler.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre açıklamada, “Üniversitemizde 2 Ocak-15 Temmuz 2021 tarihleri arasında yaşanan olayların bu güzide kurumun tarihinde kara bir leke olarak kalmaması ancak benzeri hataların tekrarlanmamasıyla sağlanabilir denilirken, şöyle devam edildi:

“Bu nedenle, Boğaziçi Üniversitesi’nin bir sonraki Rektörünün, Öğretim Üyelerinin büyük bir hassasiyet ve kendilerine yakışır bir şeffaflıkla yürüttükleri süreçte aday olan ve camiamızın ezici çoğunluğunun destek verdiği on yedi Boğaziçi Üniversiteli akademisyen arasından seçilmesi bizce bir gerekliliktir. Amacımız ülkemizi gerçekten muasır medeniyetler arasına sokmaksa tek yolumuz akıl ve bilim, en önemli dayanağımız akademik ve idari özgürlüklerini kuşanmış üniversiteler olmalıdır. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Açıklamaya imza veren üyelerin isimleri ise şöyle:

Fethi Ağalar
Gülen Aktaş
Recep Altay
Selçuk Altun

Piraye Antika
Metin Ar
Yılmaz Argüden
Hamdi Ataoğlu

Uluğ Atay
Zeynep Atay
Ahmet Aydede
Ceyda Aydede
Nevzat Aydın
Oya Başak
E. Naci Başerdem

Tayfun Bayazıt
Gülden Berkman
İbrahim Betil
Ömer İltan Bilgin
Faruk Birtek

Nakiye Boyacıgiller
R. Oğuz Bozkurt
Dilek Doltaş
K. Erhan Dumanlı
Ekrem Ekinci

Selçuk Erden
Şaban Erdikler
Rukiye Ergüder
Üstün Ergüder

Şükrü Ergün
Özer Ertuna
Candan Fetvacı
Cengiz Genç

Nur Ger
Mehmet Gök
Emre Gönensay
Erol Güler
Necati Güler

Melih Halefoğlu
Korkmaz İlkorur
Yüksel İnel
Canan Kadıoğlu

Mete Kalaycı
Önder Kaplancık
Burhan Karaçam
Şerif Kaynar

Mustafa Kılıçarslan
Dinç Kızıldemir
Onur Koca
Cem Kozlu
Albert Krespin

Meral Kurdaş
Muhsin Mengitürk
Mehmet Nane
İrem Nuhoğlu

Hüsamettin Onanç
İlhan Or
Burçin Orhon
Yavuz Otar
Murat Öngör

Zeynep İlsan Önsan
Kadri Özçaldıran
Nazan S. Özelgin
Tayfun Öztürk
Şevket Pamuk

Cavit Sarıoğlu
Levent Selamoğlu
Alpar Sevgen
Pamir Sezener
Naci Sığın

Kerim Sipahiler
Tülin Sipahiler
Ayşe Soysal
Hasan Subaşı
İlkay Sunar

Serdar Sunay
Önder Şahin
Barış Tansever
Ali Toker
Ayşegül Toker
Esra Yazıcı Tözge

Cüneyt Türktan
Tankut Turnaoğlu
Aydın Ulusan
Öktem Vardar
Giray Velioğlu

Orhan Yenigün
Murat Yeşildere
Erdal Yıldırım

Erkut Yücaoğlu
Nilgün Yücaoğlu
Hakan Zihnioglu

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.