Prof.Dr. Kürşat Karacabey Hocam, “hiçlik” ile ilgili bir metin gönderince, aklıma bu kavramın nasıl ele alındığı geldi. Ayrıca, Fox TV Ana Haber sunucusu Selçuk Tepeli, çok kez konuşmasını uzatıyor ve sonra “ben kimim ki, bir hiçim” diyor…Ana haber sunucularında bir sorun var, sürekli değiştiriyoruz…İlginç..

“Hiç”  kelimesini, birisine birşey söylemek istemediğimizde çok kullanırız. Ne oldu? Hiç…Ne yapıyorsun? Hiç…Ne okuyorsun? Hiçbir şey….

“Oysa hiçlik” başka, içselleşmiş bir kelime konumunda… “Bir idrak ve tefekkür içinde olmak” denebilir.

Örneğin İslam’da; “hiç” ve “hiçlik” üzerine neler var, araştırdım;

“…Seni hiçbir şey değilken yarattım!” (Meryem, 9)

“Size ulaşan her nimet, Allah’tandır. Sonra (hem) size bir sıkıntı dokunduğu zaman da yalnız O’na yalvarırsınız.” (en-Nahl, 53)

(Hiçlik) Lafzı; Benlikten sıyrılmayı ifade eden bir kelimedir. Çünkü ilahi esrardan bir nasip alabilmek, nefsani arzulardan sıyrılabilmekle başlar. Dolayısıyla manevi tekamüllerin başlangıç noktası, “hiç”e varabildikten sonradır.

Hazret-i Mevlana buyuru; “Şu birbirimizden üstün olma davası, büyüklük iddiası da ne? Neticede, hepimiz bir sarayın kapısında değil miyiz?”

Allah (C.C.); “Ey insanlar! Hepiniz fakirsiniz, zengin olan yalnız Ben’im!”(Fatır,15.)

“Bugün, felsefenin varoluşçuluk akımının Fransa'daki öncü kalemlerinden Jean - Paul Sartre'ın (1905-1980) yaş günü. Simgesel başyapıtı 'Varlık ve Hiçlik' özelinde, özgürlük, kendi-olmak ve insanın dünya üzerindeki varlığı üzerine çok değerli ifadelerini yeniden anımsamak için ise, hiç bir zaman geç değil.” Evrim Altuğ/Gazete Duvar/21 Haziran 2020

Hiçlikten hepliğe Neyzen Tevfik”  Yaşamın zorluklarına, çirkinliklerine hicivleriyle, kimi zaman sövgüye dönüşen yergileriyle ve ‘neyi varsa onunla’ ile direnir; cevap verir. Yapıtlarının adı da “Hiç” ve “Azâb-ı Mukaddes”tir…. ” Mesut Kara / Evrensel / 20 Mayıs 2018

Şimdide hocamızın metnini okuyalım:

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.