Ahmet Er aramızdan ayrıldı. Genç kuşak onu pek tanımaz, ama gerçek "Ülkücü" denilince  akla ilk gelmesi gereken isimlerden biriydi.

1960 darbesinde 14'ler diye bilinen İnönü karşıtı ekipteydi. Sürgün  dönüşünde rahmetli Türkeş'le beraber hareket etti. CKMP'de, MHP'de hep en önde olan isimlerden biriydi. Hayatı boyunca ülkücü gençliğin İslami bir çizgide yürümesi için gayret etti. İslamsız Türk'ün ruhsuz bir cesetten farkı olmayacağını düşünüyordu.

70'li yıllarda hiç bir makam beklentisi olmadan partinin aday gösterdiği Muş ve Elazığ gibi illere gidip siyasi çalışmalar yaptı. Temel motivasyonu bu milleti kendi değerleri üzerinde ayağa kaldırmak, o değerleri yeniden hayata hakim kılmaktı.

Aldığı milli terbiye Anadolu insanı ile kolayca diyalog kurmasına yetiyordu. MHP'ye mesafeli olan kesimler bile, onu dinledikten sonra ön yargılarından kurtuluyor, "Herkes sizin gibiyse biz de MHP'liyiz" diyebiliyorlardı. Adım attığı her yere sevgi ve muhabbet aşılıyor, gönül kazanmanın seçim kazanmaktan daha önemli olduğunu söylüyordu.

Yüksek ahlak sahibi bir Müslüman'dı. Dini siyasetine uyduranlardan değildi, tam aksine siyasetini ona uyduranlardandı. Gösterişsiz, ama temiz bir hayatı vardı.Sahip olduğu imkanları hiç bir zaman nefsi ve ailesi için kullanmadı. Çocukları, bilinen siyasetçilerin çocukları gibi hiç bir zaman büyük imkanlara sahip olmadılar, mütevazi bir hayata razı oldular, bunu babalarından intikal eden en büyük miras ve şeref olarak gördüler.

Anadolu'nun her yerinden Akhisar'ın Sünnetçiler köyüne sayısız misafir gelirdi. Hepsiyle konuşur, ilgilenir, dini ve milli sohbetler yapar, Türk milletinin geleceğinin Türk-İslam ülkücüleri olduğunu söylerdi. Ölüm anına kadar bıkıp usanmadan İslam'ı anlatmaya devam etti. Hiç şüphesiz onun hayal ettiği ülkücüler yetişseydi bugün Türkiye çok farklı olurdu.

S.Ahmet Arvasi, N.Kösoğlu gibi isimlerle birlikte ülkücü-milliyetçi düşünceye büyük katkılarda bulundu. Doğruları bizzat yaşayarak gösterdi. Bugün tanınan bir çok ülkücüye şu veya bu ölçüde tesir etti. Herkes onu derviş yanıyla tanır ama onun bir de Alplik yanı vardı. Ölçülerin dışına çıkıldığında yahut kendisine hoş gelmeyecek bir teklif yapıldığında dervişlik yanını bir yana bırakıp, hemen Alp'lik tarafını gösterirdi. Allah'ı severdi, Allah diyenleri de severdi. Onun için gittiği her yerde kanaat önderlerini, İslam velilerini, beka alemine intikal etmiş büyüklerin türbelerini ziyaret ederdi.

BBP'nin kurucuları arasındaydı. Sağlığı yettiği müddetçe MYK'da görev yaptı. Yazıcıoğlu O'nun oğlu yaşındaydı ama MHP/BBP ayrışmasında Yazıcıoğlu ile beraber olmaktan imtina etmedi. Onun için önemli olan ölçülerdi. Hayatında gurura kibire yer olmadı. Bunu kendisinden 40 yaş küçük M.Yazıcıoğlu'na tabi olduğunda da gösterdi. Onu genç bulanların, "biz ondan önce başkanlık yaptık" diyenlerin kibrini bu şekilde kırmaya çalıştı.

Türk Milliyetçileri çok büyük bir dava ve gönül adamını kaybetti. Onun çizgisi milletin duyuş ve hissedişlerine de uygundu. Beslendiği kaynaklar bizi millet yapan kaynaklardı. Sözü, özü bir  adamdı. Terazisi İslam'dı, tartısı hep doğru tartardı. Gelen her ülkücüye büyük alaka gösterirdi ama Selçuk Özdağ, Salih Cerit, İrfan Sönmez gibi isimlere ayrı bir muhabbeti vardı.

Özdağ, hastalığı boyunca ilgi ve alakasını esirgemedi. Devletimizi yönetenlere aratarak moral  vermeye çalıştı. Uzun bir hastalık dönemi geçirdi. Son 3-4 yıldır vücudunun yarısını kullanamaz durumdaydı. Hayatını ancak başkalarının yardımı ile idame edebiliyordu.

Onu herkes aradı, sordu,dinledi,a ma asıl araması gereken MHP liderliği hiç aramadı.Çünkü Ahmet Er, maneviyatçı bir milliyetçiydi. Söyledikleri, savundukları yaşadıklarıydı. Balgat yönetimi Milliyetçilikle-Ulusalcılık arasında sallandıkça onun gibi isimlerle de arasına mesafe koydu.

Büyük devlet tecrübesi vardı, son zamanlarda kendisini görenler ülkenin gidişatından çok endişe ettiğini söylüyorlar. Bir Allah aşığıydı, mübarek bir günde aramızdan ayrıldı. Ülkücü olmak, ülkücü kalmak isteyenlerin onun hayatından öğrenecekleri çok şey var. Kendisine rahmet,  sevenlerine ve Milliyetçi camiaya baş sağlığı diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.