Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Gündem Haber Girişi: 09.10.2021 - 19:09, Güncelleme: 09.10.2021 - 19:09

Binlerce doktor istifa etti! 'Kaotik bir süreç yaşanıyor'

 

Binlerce doktor istifa etti! 'Kaotik bir süreç yaşanıyor'

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya, 8 bin doktorun istifası nedeniyle kamudaki sağlık kurumlarında kaotik bir süreç yaşandığını belirtti.
Bölge tabip odalarının temsilcileriyle birlikte Van’da açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya, 8 bin doktorun istifa ederek, özel sağlık kuruluşlarına geçmesiyle sağlık alanında kaotik bir durumun yaşandığını söyledi. Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak, Van-Hakkari Tabip Odalarının başkanları ile Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri Van’da bir araya geldi.   İki gün süren toplantının ardından kentteki bir otelde basın toplantısı düzenlendi. Bölgede etkisi daha yakıcı bir biçimde yaşanan 18 aylık salgın döneminin geride kaldığını belirten Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç, şunları dile getirdi: Tüm bu pandemi sürecini merkezi otoritenin tek belirleyici olduğu bir biçimde yaşadık. İktidarın ayrımcı ve var olan eşitsizlikleri derinleştiren politikaları nedeniyle bölge illerinde pandemiyi daha katmerli bir biçimde yaşadık, daha fazla bedel ödedik. Pandemi kısıtlamalarının ortadan kaldırıldığı günden bugüne adeta kanıksanmış/kanıksattırılmış bir biçimde önlenebilir ve aşısı bulunan bir hastalıktan her gün en az 200 ile 300 arasında değişen sayılarda insanımızı kaybediyoruz. Etkin olmayan salgın kontrolü nedeniyle önlenmeyen ölümler daha önce de defalarca dile getirdiğimiz gibi yaşam hakkı ihlalidir, sosyal cinayettir” Sağlıkta anadilin önemi Anadilinde sağlık hizmeti sunmanın kritik önemde olduğunu ifade eden Yaviç, “Anadilde sağlık hizmeti sunmanın alt yapısı bir an önce hazırlanmalı, insanlara kendi dilinde derdini anlatabilme olanağı verilmelidir” dedi.   ‘Kaotik bir süreç yaşanıyor’ Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya ise Türkiye genelinde 8 bin doktorun istifa ederek, özel sağlık kuruluşlarına geçtiğini söyledi. Sağlık kurumlarında yaşanan doktor eksikliği nedeniyle kaotik bir sürecin yaşandığını ifade eden Yerlikaya, bu kaotik durumun kış aylarında daha da artacağına ve içinden çıkılamaz bir hal alacağına dikkat çekti.
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya, 8 bin doktorun istifası nedeniyle kamudaki sağlık kurumlarında kaotik bir süreç yaşandığını belirtti.

Bölge tabip odalarının temsilcileriyle birlikte Van’da açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya, 8 bin doktorun istifa ederek, özel sağlık kuruluşlarına geçmesiyle sağlık alanında kaotik bir durumun yaşandığını söyledi.

Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak, Van-Hakkari Tabip Odalarının başkanları ile Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri Van’da bir araya geldi.

 

İki gün süren toplantının ardından kentteki bir otelde basın toplantısı düzenlendi.

Bölgede etkisi daha yakıcı bir biçimde yaşanan 18 aylık salgın döneminin geride kaldığını belirten Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç, şunları dile getirdi:

Tüm bu pandemi sürecini merkezi otoritenin tek belirleyici olduğu bir biçimde yaşadık. İktidarın ayrımcı ve var olan eşitsizlikleri derinleştiren politikaları nedeniyle bölge illerinde pandemiyi daha katmerli bir biçimde yaşadık, daha fazla bedel ödedik. Pandemi kısıtlamalarının ortadan kaldırıldığı günden bugüne adeta kanıksanmış/kanıksattırılmış bir biçimde önlenebilir ve aşısı bulunan bir hastalıktan her gün en az 200 ile 300 arasında değişen sayılarda insanımızı kaybediyoruz. Etkin olmayan salgın kontrolü nedeniyle önlenmeyen ölümler daha önce de defalarca dile getirdiğimiz gibi yaşam hakkı ihlalidir, sosyal cinayettir”

Sağlıkta anadilin önemi

Anadilinde sağlık hizmeti sunmanın kritik önemde olduğunu ifade eden Yaviç, “Anadilde sağlık hizmeti sunmanın alt yapısı bir an önce hazırlanmalı, insanlara kendi dilinde derdini anlatabilme olanağı verilmelidir” dedi.

 

‘Kaotik bir süreç yaşanıyor’

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya ise Türkiye genelinde 8 bin doktorun istifa ederek, özel sağlık kuruluşlarına geçtiğini söyledi.

Sağlık kurumlarında yaşanan doktor eksikliği nedeniyle kaotik bir sürecin yaşandığını ifade eden Yerlikaya, bu kaotik durumun kış aylarında daha da artacağına ve içinden çıkılamaz bir hal alacağına dikkat çekti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.