Genç akademisyenler, bu kadar sahipsiz mi?

Yanlış uygulamaları gördükçe, ilanları inceledikçe, akademik alan mensuplarının işinin zor olduğunu, üzülerek görüyoruz?

Sorun; revizyon yapılmasının şart olduğu  7100 sy. yasa ve uygulamaları.

Sorular;

Eğitim bu kadar sahipsiz mi?

Neden makamlarda oturanlar gereğini yapmıyor?

Puslu havadan yararlanıp, yanlış uygulama yapan üniversite yönetimlerini uyaran yok mu?

Kanunları okuyup, doğru yorumlayacak insanlar yok mu oldu?

İnsan hakları bu kadar kolay yok edilebilir mi?

Yeni akademisyenlerin önüne neden sürekli yeni sorunlar çıkarılıyor?

7100 sy. yasa/MADDE 4- 2547 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?Doktor Öğretim Üyesi/MADDE 23-

b) Doktor öğretim üyeliğine atanabilmek için, doktora ile tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık unvanını veya Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen belli sanat dallarının birinde yeterlik kazanmış olmak gerekir.

c) Yükseköğretim kurumları, doktor öğretim üyesi kadrosuna atama için Yükseköğretim Kurulunun onayını almak suretiyle, münhasıran bilimsel kaliteyi artırmak amacına yönelik olarak, bilim disiplinleri arasındaki farklılıkları da göz önünde bulundurarak, objektif ve denetlenebilir nitelikte ek koşullar belirleyebilirler.?

İşte kanunda, ??objektif ve denetlenebilir nitelikte ek koşullar belirleyebilirler.? denildiği için  -tıpkı Doç.atama mad.; ???yabancı dil sınavından en az elli beş puan denildiği gibi- bu şart ??..üniversitemiz kriterlerine göre Merkezi Yabancı Dil Sınavlarından en az 55 puan aldıklarına ilişkin yabancı dil belgelerini? konabiliyor.

Ama;

Hani Doç.lik için 55 istenecekti?

Dr.Öğr.üyesi ile Doç.lik aynı özlük haklara sahip  ise, Dr.Öğr.üyesi unvanına gerek var mıydı?

Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü?nden verilen yanlış ilanı örnek veriyoruz, ama birçok üniversite aynı (İlanda olan Artvin Çoruh Ün.,Erciyes Üniv.,Ankara Yıldırım Beyazıt Ün.,)  uygulamada..

 ?C ? Dr.Öğr.Üy. başvuru şartları (Yanlış ilan örnekleri)

Doktor Öğretim Üyesi kadrosuna başvuracak adayların başvurdukları anabilim dalını belirten dilekçelerine özgeçmiş, nüfus cüzdanı örneği, lisans, yüksek lisans, doktora diploma/belgelerinin onaylı örneğini, üniversitemiz kriterlerine göre Merkezi Yabancı Dil Sınavlarından en az 55 puan aldıklarına ilişkin yabancı dil belgelerini, 2 adet fotoğraf, hizmet cetveli (halen üniversitemiz dışında kamu kurumunda çalışanlar ile ayrılmış olanlardan istenmektedir), Akademik Etkinlik Değerlendirme Formu (form ve istenen diğer belgelerin birer örneği ayrıca yayın dosyalarına da konacaktır), bilimsel çalışma ve yayınlarını kapsayan 4 takım dosya ile birlikte ilgili birimlere şahsen teslim etmeleri gerekmektedir.?

https://www.akademikpersonel.org/anasayfa/balikesir-universitesi-akademik-kadro-ilani-7.html

Nasıl Oluyor?

Kanuna, nasıl karşı geliniyor?

Kanunda yazmayan madde, nasıl ?keskin kılıç? olarak kullanılıyor?

İşte, 7100 sy.kanuna göre doğru ilan örnekleri; Yozgat Bozok Üniversitesi (ilanda olan Pamukkale Ün.,İnönü Ün.,R.T.Erdoğan Ün.,İstanbul Gedik Ün.,Beykent Ün., Tekirdağ Namık Kemal Ün.,İstanbul Ayvansaray ün., ) ilanından;

?3-Doktor Öğretim Üyesi kadrosu için adaylar dilekçesinde; başvurduğu anabilim dalını belirtecektir.  Varsa hizmet belgesi, yayın listesi,  resmi kurumlarca onaylanmış öğrenim durumlarını gösterir belgeleri, fotoğraflı özgeçmişini, bilimsel çalışma ve yayımlarını kapsayan dört takım dosyayla birlikte başvuracaklardır.?

Bakınız; ?Yabancı Dil Sınavlarından en az 55 şartı? yok?Şimdi, bu Rektör veya Genel Sekreter  işi bilmiyor mu?

https://www.akademikpersonel.org/anasayfa/yozgat-bozok-universitesi-akademik-kadro-ilani-3.html

Allah aşkına genç akademisyenlere eziyet etmeyiniz?

Sn. akademisyen vekillerimiz, sizler; memleketi/gençleri yakından ilgilendiren bu konulara neden değinmiyorsunuz?

Sn. Köşe yazarları, her gün hükümetin peşinde gitmekten, akıl vermektense, toplumu yakından ilgilendiren, 205 üniversitede yanlış uygulanan/akademisyenleri farklılaştıran bu konulara neden girmiyor/yazmıyorsunuz?

Gerçi; biz sizleri uçaklarda gezdiremeyiz ama gelecekte ülkeyi yönetecek gençlerimize  yarar sağlamış olursunuz?

Değmez mi?

Bir kere de akademisyenleri şaşırtın!

Bekliyoruz?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.