Baroları çoğulcu hale getirme adı altında yapılması düşünülen düzenlemeye karşı Baro başkanları Türkiye'nin her tarafından Ankara'ya yürüdü. Gösterilen tepki doğruydu. Avukatlar yargılamanın en önemli ayaklarından biri olan savunmayı temsil ediyorlar. Siyasallaşmanın en uzak olması gereken kurumların başında yargı geliyor.
İktidarın kafasında mevcut baronun yanına yandaş bir Baro oluşturma fikri var. Böylece yargının 3. ayağı parçalara ayrılacak yargı tamamen kontrol altına alınmış olacak. Gerekçe olarak da seçilen yönetimlerin farklı düşünenleri temsil etmediği iddiası. Bu mantıkla gidildiği takdirde Cumhurbaşkan'ı da yüzde 51 oyla seçildi, bugün seçim olsa yüzde 40'ı bile bulamaz. Geriye kalan yüzde 49 için de yeni bir Cumhurbaşkanı mı seçmek lazım? Doğru olan Baroları parçalamak değil her görüşü temsil eder hale getirmektir. Barolarda çoğulculuk isteyen AKP bugüne kadar hangi yasal düzenlemede çoğulcu bir zihniyetle hareket etti? Hep bizi halk seçti, istediğimizi yaparız kibriyle hareket edildi. Farklı düşünenlerin hassasiyetleri hiç dikkate alınmadı. 
Baro başkanlarını saatlerce bekletip etrafını polislerle sarmak ise tam bir skandaldı. Bu insanlar terörist değil, suçlu değil, son derece demokratik ve barışçı bir tepki gösteriyorlardı. Yasal çerçevede kalan,taşkınlık yapmayan insanlara reva görülen bu muamele  aslında demokrasiden ne kadar uzaklaştığımızın göstergesiydi. Hem şiddet taşımayan fikir ve eylemlere açık olunduğunu söyleyip hem de yüzlerce polisle bu insanları kordon altına alıp, vatandaşla temasını kesmek demokrasi ile de açık yönetimle de bağdaşmaz. Artık her muhalefetin kriminal hale getirildiği bir Türkiye'ye gelmiş bulunuyoruz. İktidar kaybettikçe sertleşecek, sertleştikçe de kaybedecektir.
TÜRKÖNE VE BAHÇELİ
MHP lideri Bahçeli, Türköne'nin davasının yeniden gözden geçirilmesi yönünde sosyal medyada paylaşımlarda bulundu. Türköne FETÖ'den yargılansa da ülkücü kimliği taşıyan ve bunu hiç bir zaman inkar etmeyen biri. Zamanda ki yazılarında zaman zaman çok incitici, Türk milliyetçiliği ile bağdaşmayan ifadeleri oldu. Ama farklı düşüncelere açık olmak gerekiyor. Yolumuzu ancak düşünce zenginliği ile bulabiliriz.Her farklı düşüncenin arkasında bir çapanoğlu aramamak gerekir. Bahçeli'nin bu paylaşımına büyük ihtimalle Habererk yazarı İsmail Türk'ün bir yazısı ile Türköne'nin 1979 yılında Marksist militanlarca şehit edilen kardeşi Mustafa Türköne'nin şahadet yıldönümü vesile oldu.
Türköne yanlış, incitici, hatta Ergenekon davalarında acımasız yazılar yazmış olabilir. O dönemde Gülen medyası ile AKP medyası el ele vererek harkesi kandırdı. Toplum iki yönlü propagandaya maruz aldı. Bir çoğumuz o propaganda sağanağı altında gerçeği göremedik. Türköne'de görememiş olabilir. Bunun karşılığı aldığı cezalar olamaz. Yani bir meselede yanılmış olmanın hukukta örgüt üyesi olmak şeklinde bir cezası yoktur. Bunun cezası ahlakidir, eleştirilmektir, fikirlerinin yanlış ve isabetsiz olduğunu yazıp çizmektir. Bir insanı yıllarca hapishane köşelerinde yok etmek değil.
Bahçeli'nin sosyal medya paylaşımlarına katılıyorum, bu olayla sınırlı olarak. Bu açıklamalardan sonra MHP liderinin iktidar üzerindeki ağırlığı, sözünün değeri de anlaşılmış olacak. Ancak bu meselelerin bu noktaya gelmesinde MHP'nin de sorumluluğu var. Başta S.Avcı, A.İslamoğlu,İrfan Sönmez, Alper Aksoy,İ.Türk, Ramazan Akgün ve Y.Selim Demirağ  gibi isimlerin sahte bir mektupla  ihbar edilmelerinde MHP'nin de payı vardı. O kişileri şimdi MHP yakın bir avukat ispiyonladı. İspiyonlanan isimlerden biri de Türköne'ydi. Suçsuz günahsız insanlar mağdur edildi. Bahçeli'nin açıklamalarından sonra Yargıtay Türköne'nin davasını bir an önce görüşür, doğru bir karar verirse MHP'de vebalden kurtulmuş olacak. Yine de sn Devlet Bahçeli'nin açıklaması bir takdiri hak ediyor. Türköne'nin ağır, eleştirel yazılarına karşı bu tavrı almak Bahçeli'nin hanesine erdem olarak yazılır. Dileriz adalet tecelli eder, örgütlerle, darbe ile, şiddet teşvikçiliği ile alakası olmayanlar özgürlüklerine kavuşurlar.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.