Gündem Haber Girişi: 11.10.2021 - 13:27, Güncelleme: 11.10.2021 - 13:27

Bakan Dönmez'e DEVA Partisi'nden tepki: Kötü yönettiğinizi kabul edin

 

Bakan Dönmez'e DEVA Partisi'nden tepki: Kötü yönettiğinizi kabul edin

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez'in doğalgaz ve elektrik faturalarına ilişkin açıklamasına DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Aydemir'den tepki geldi." Anladık yönetemiyorsunuz, en azından vatandaşlarımızı kandırmaya çalışmayın ve saygısızlık yapmayın. Kötü yönettiğinizi kabul ederek yol açın" ifadelerini kullandı.
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, yazılı bir açıklama yaparak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in "Doğal gaz ve elektrikte faturanın yarısını karşılıyoruz" açıklamasına tepki gösterdi. 'KÖTÜ YÖNETTİĞİNİZİ KABUL EDEREK YOL AÇIN' Vatandaşa yansıtılmadığı, devlet tarafından ödendiği söylenen tutarın sonuç olarak vergiler dolayısıyla vatandaştan çıktığını belirten Aydemir, "Faturaya yansıtsanız da yansıtmasanız da oluşan bu maliyeti neticede vatandaşlarımıza yüklüyorsunuz. Kendi hatalarınız sonucu oluşan bu maliyeti vatandaşlarımızın parasıyla ödemeyi lütuf gibi sunmanız, her şeyden önce vatandaşlarımıza saygısızlıktır. Anladık yönetemiyorsunuz, en azından vatandaşlarımızı kandırmaya çalışmayın ve saygısızlık yapmayın. Kötü yönettiğinizi kabul ederek yol açın" dedi. 'KANUNİ SORUMLULUĞUNUZ VAR' Aydemir, "Sayın Bakan’ın bu ifadesi, aslında kötü yönettiklerinin itirafı niteliğindedir. Sayın Bakan, kanunî sorumluluğunuz var. Elektrik ve doğal gazın yeterli, sürekli ve mümkün olduğu ölçüde düşük maliyetli şekilde sunulması için piyasaları düzenlemek ve denetlemekle yükümlüsünüz" ifadelerini kullandı. Aydemir açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi: "Siz kanunu yanlış anlamışsınız ya da anlamak işinize gelmiyor. Kanun, ‘Düşük maliyeti, faturanın yarısını devlet, dolayısıyla vatandaşa yükleyerek sağla’ demiyor. ‘Mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf piyasayı oluşturarak ve bu piyasada bağımsız düzenleme ve denetim yaparak sağla’ diyor. 'NEDEN TEDBİR ALMADINIZ?' Dünyada enerji hammadde fiyatlarının arttığı bir gerçek ama hükûmet olarak sorumsuzluğunuz, tedbirsizliğiniz ve anlamsız inatlarınızla yangına benzin döküyorsunuz. Özellikle doğal gazda geçen sene maliyetler düşükken, hatta dipteyken ne yaptınız Sayın Bakan? Neden bu günleri öngörerek gerekli tedbirleri almadınız? 'YANGINA BENZİN DÖKÜYORSUNUZ' Dünyada enerji hammadde fiyatlarının arttığı bir gerçek ama hükûmet olarak sorumsuzluğunuz, tedbirsizliğiniz ve anlamsız inatlarınızla yangına benzin döküyorsunuz. Özellikle doğal gazda geçen sene maliyetler düşükken, hatta dipteyken ne yaptınız Sayın Bakan? Neden bu günleri öngörerek gerekli tedbirleri almadınız?"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez'in doğalgaz ve elektrik faturalarına ilişkin açıklamasına DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Aydemir'den tepki geldi." Anladık yönetemiyorsunuz, en azından vatandaşlarımızı kandırmaya çalışmayın ve saygısızlık yapmayın. Kötü yönettiğinizi kabul ederek yol açın" ifadelerini kullandı.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, yazılı bir açıklama yaparak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in "Doğal gaz ve elektrikte faturanın yarısını karşılıyoruz" açıklamasına tepki gösterdi.

'KÖTÜ YÖNETTİĞİNİZİ KABUL EDEREK YOL AÇIN'

Vatandaşa yansıtılmadığı, devlet tarafından ödendiği söylenen tutarın sonuç olarak vergiler dolayısıyla vatandaştan çıktığını belirten Aydemir, "Faturaya yansıtsanız da yansıtmasanız da oluşan bu maliyeti neticede vatandaşlarımıza yüklüyorsunuz. Kendi hatalarınız sonucu oluşan bu maliyeti vatandaşlarımızın parasıyla ödemeyi lütuf gibi sunmanız, her şeyden önce vatandaşlarımıza saygısızlıktır. Anladık yönetemiyorsunuz, en azından vatandaşlarımızı kandırmaya çalışmayın ve saygısızlık yapmayın. Kötü yönettiğinizi kabul ederek yol açın" dedi.

'KANUNİ SORUMLULUĞUNUZ VAR'

Aydemir, "Sayın Bakan’ın bu ifadesi, aslında kötü yönettiklerinin itirafı niteliğindedir. Sayın Bakan, kanunî sorumluluğunuz var. Elektrik ve doğal gazın yeterli, sürekli ve mümkün olduğu ölçüde düşük maliyetli şekilde sunulması için piyasaları düzenlemek ve denetlemekle yükümlüsünüz" ifadelerini kullandı.

Aydemir açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Siz kanunu yanlış anlamışsınız ya da anlamak işinize gelmiyor. Kanun, ‘Düşük maliyeti, faturanın yarısını devlet, dolayısıyla vatandaşa yükleyerek sağla’ demiyor. ‘Mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf piyasayı oluşturarak ve bu piyasada bağımsız düzenleme ve denetim yaparak sağla’ diyor.

'NEDEN TEDBİR ALMADINIZ?'

Dünyada enerji hammadde fiyatlarının arttığı bir gerçek ama hükûmet olarak sorumsuzluğunuz, tedbirsizliğiniz ve anlamsız inatlarınızla yangına benzin döküyorsunuz. Özellikle doğal gazda geçen sene maliyetler düşükken, hatta dipteyken ne yaptınız Sayın Bakan? Neden bu günleri öngörerek gerekli tedbirleri almadınız?

'YANGINA BENZİN DÖKÜYORSUNUZ'

Dünyada enerji hammadde fiyatlarının arttığı bir gerçek ama hükûmet olarak sorumsuzluğunuz, tedbirsizliğiniz ve anlamsız inatlarınızla yangına benzin döküyorsunuz. Özellikle doğal gazda geçen sene maliyetler düşükken, hatta dipteyken ne yaptınız Sayın Bakan? Neden bu günleri öngörerek gerekli tedbirleri almadınız?"

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.