Güncel Haber Girişi: 06.11.2021 - 15:58, Güncelleme: 06.11.2021 - 15:58

Bakan Bilgin, Ruhsar Pekcan sorusuna verdiği yanıtta topu TÜİK'e attı

 

Bakan Bilgin, Ruhsar Pekcan sorusuna verdiği yanıtta topu TÜİK'e attı

Ticaret Bakanlığı’nın, Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ait Nanoksia Biyoteknoloji firmasından 9 milyon liralık dezenfektan aldığı ortaya çıkmış, Pekcan görevden alınmıştı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun; dezenfektan üretiminin “çok tehlikeli işler” sınıfından çıkarılıp, “tehlikeli işler” kategorisine alınmasının eski Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan’ın eşinin şirketi Nanoksia Biyoteknoloji’nin talebiyle yapılıp yapılmadığı sorusuna yanıt verdi. Bilgin, “Tehlike Sınıfları Tebliği’nde kullanılan sınıflama metnine yeni bir tanım eklenmesi ya da mevcut tanımın değiştirilmesi Türkiye İstatistik Kurumu yetkisindedir” açıklamasını yaptı.  24 Şubat 2021 tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında uygulanan tebliğde değişiklik yapılmıştı. Yapılan değişiklikle; “çok tehlikeli işler” arasında yer alan “dezenfektan üretimi”, “tehlikeli iş” olarak tanımlanmıştı. Bu değişiklik, işverenin işçi sağlığı ve iş güvenliğine için yaptığı harcamanın düşmesi olarak yorumlanmıştı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde; “Bu değişikliğe neden ihtiyaç duyuldu, değişiklik kaç firmayı ilgilendiriyor, değişiklikle ne hedeflendi, bu değişiklik başvurusunu Nanoksia Biyoteknoloji mi yaptı?” sorusunu yöneltmişti. Bakan Bilgin, Tanrıkulu’nun soru önergesine şu yanıtı verdi: “İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tehlike sınıfları; faaliyetin yürütümünde, çalışan sağlığına olabilecek etkileri değerlendirilerek, Bakanlığımız tarafından oluşturulan komisyonca belirlenmektedir. Komisyon, faaliyet kodunun bir kısmına itiraz edilmesi ve bu tanımın diğer tanım içinden ayrılarak yeniden değerlendirilmesi kararı alınması halinde ilgili kod tanımı TÜİK’e gönderilmektedir. Tehlike Sınıfları Tebliği’nde kullanılan sınıflama metnine yeni bir tanım eklenmesi ya da mevcut tanımın değiştirilmesi Türkiye İstatistik Kurumu yetkisindedir.” (ANKA) Ne olmuştu?  Ticaret Bakanlığı’nın, Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ait Nanoksia Biyoteknoloji firmasından 9 milyon liralık dezenfektan aldığı ortaya çıkmış Bakanlık, Nanoksia Biyoteknoloji şirketinden 507 bin 880 liralık ürün alındığını doğrulamıştı. Bakanlık, "Piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirildi" iddiasında bulunmuştu. Olayın ortaya çıkmasının ardından Ticaret Bakanı Pekcan görevden alınmış yerine AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Muş atanmıştı.
Ticaret Bakanlığı’nın, Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ait Nanoksia Biyoteknoloji firmasından 9 milyon liralık dezenfektan aldığı ortaya çıkmış, Pekcan görevden alınmıştı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun; dezenfektan üretiminin “çok tehlikeli işler” sınıfından çıkarılıp, “tehlikeli işler” kategorisine alınmasının eski Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan’ın eşinin şirketi Nanoksia Biyoteknoloji’nin talebiyle yapılıp yapılmadığı sorusuna yanıt verdi. Bilgin, “Tehlike Sınıfları Tebliği’nde kullanılan sınıflama metnine yeni bir tanım eklenmesi ya da mevcut tanımın değiştirilmesi Türkiye İstatistik Kurumu yetkisindedir” açıklamasını yaptı. 

24 Şubat 2021 tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında uygulanan tebliğde değişiklik yapılmıştı. Yapılan değişiklikle; “çok tehlikeli işler” arasında yer alan “dezenfektan üretimi”, “tehlikeli iş” olarak tanımlanmıştı. Bu değişiklik, işverenin işçi sağlığı ve iş güvenliğine için yaptığı harcamanın düşmesi olarak yorumlanmıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde; “Bu değişikliğe neden ihtiyaç duyuldu, değişiklik kaç firmayı ilgilendiriyor, değişiklikle ne hedeflendi, bu değişiklik başvurusunu Nanoksia Biyoteknoloji mi yaptı?” sorusunu yöneltmişti.

Bakan Bilgin, Tanrıkulu’nun soru önergesine şu yanıtı verdi:

“İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tehlike sınıfları; faaliyetin yürütümünde, çalışan sağlığına olabilecek etkileri değerlendirilerek, Bakanlığımız tarafından oluşturulan komisyonca belirlenmektedir. Komisyon, faaliyet kodunun bir kısmına itiraz edilmesi ve bu tanımın diğer tanım içinden ayrılarak yeniden değerlendirilmesi kararı alınması halinde ilgili kod tanımı TÜİK’e gönderilmektedir. Tehlike Sınıfları Tebliği’nde kullanılan sınıflama metnine yeni bir tanım eklenmesi ya da mevcut tanımın değiştirilmesi Türkiye İstatistik Kurumu yetkisindedir.” (ANKA)

Ne olmuştu? 

Ticaret Bakanlığı’nın, Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ait Nanoksia Biyoteknoloji firmasından 9 milyon liralık dezenfektan aldığı ortaya çıkmış Bakanlık, Nanoksia Biyoteknoloji şirketinden 507 bin 880 liralık ürün alındığını doğrulamıştı. Bakanlık, "Piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirildi" iddiasında bulunmuştu.

Olayın ortaya çıkmasının ardından Ticaret Bakanı Pekcan görevden alınmış yerine AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Muş atanmıştı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.