Etnik milliyetçilik ancak bir karşı milliyetçilikle dengelenir. Milliyetçiliklerin bir birlerini sınırlama, frenleme, engelleme gibi özellikleri vardır. Bir ülkede ayrılıkçı, bölücü, dağıtıcı bir milliyetçiliğin karşısında  toplayıcı, bütünleştirici bir milliyetçilik yoksa o milliyetçilik amaçlarına ulaşmada fazla bir engelle karşılaşmaz.

A.Smith, milliyetçilikleri sınıflandırırken devlet kuranlar ve kuramayanlar diye bir ayırım yapar. Devlet kuranlar amaçlarına ulaştıkları için bütünleştirici, kuramayanlar devlet kurmak ve mevcut olandan ayrılmak istedikleri için ayrılıkçıdırlar. İşte bu gibi durumlarda devlet kurmuş ve onun birliğini, bütünlüğünü gayeleştirmiş milliyetçilik devreye girer. Ayrılıkçı milliyetçiliğin önünde setler oluşturur, taleplerini çürütmeye, etnik farklılıkların ayrılmak için yeter sebep olmadığını anlatmaya, toplumu bu tehdit karşısında uyarmaya çalışır. Bu tür milliyetçilik bir anlamda toplumun milli reflekslerini, savunma mekanizmalarını temsil eder.  Onun için ayrılıkçıların ilk hedefinde her zaman bütünleştirici, birleştirici milliyetçilik vardır. Onu itibarsızlaştırmak, aşağılamak, faşizm ile yaftalamak için her yola başvurulur. Bunu yaparken kendini milliyetçi olarak tanımlamaz, milliyetçiliğini saklayarak hareket eder.

Bu oyuna bazen etnik ayrılıkçılarla alakası olmayanlar da alet olur. Etnik milliyetçiliğin bütünleştirici milliyetçiliğe yönelik -tekçi olma, farklılıkları ret etme- gibi suçlamaları bu çevreleri etkiler. Ayrılıkçılığın bu farkları tanımamaktan kaynaklı tepkisel bir hareket olduğu zannedilir. Milliyetçilik, ırkçı, kavmiyetçi ilan edilir. Oysa bütünleştirici milliyetçilik toplum katmanları arasındaki kimi farkları yok saymaz. Bunları görür, var olduğunu kabul eder ancak bu farkların ayrılmak, kavga etmek, parçalanmak için yeter sebep olmadığını ileri sürer. Milletin etnik bir birim değil, kültürel ve manevi bir birim olduğundan yola çıkar. Aynı dine mensup olanların -dinin kültürü belirlemedeki merkezi etkisi- dikkate alınarak aynı kültür dairesinde olduğunu, tali farkların ayrılıkçı taleplere bahane yapılamayacağını belirtir. Kısacası toplumu birlik olmaya, küçük farklar yüzünden kavga etmemeye çağırır. Bu çağrı ve yaklaşım, etnik milliyetçiliğin kullandığı malzemeyi elinden aldığı için  bölücü çevreler tarafından tepki ile karşılanır.

Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere bütünleştirici, birleştirici milliyetçilik bölücülük karşısında en büyük engeldir. Onun için hedef devletlerde önce bu tür milliyetçilik devre dışı bırakılmaya, etkisiz figüran haline getirilmeye çalışılır. Karşı milliyetçilik bitirildikten, özgül ağırlığı yok edildikten sonra etnik talepleri topluma kabul ettirmek kolaydır. Günümüzde eyaletleşme, ana dilde eğitim, Anayasal statü gibi taleplerin daha az tepki görmesinin arkasında bütünleştirici milliyetçiliğin ona karşı olanların denetimine girmesinin büyük etkisi vardır. Ayrılıkçı taleplere karşı milletin milliyetçiliği artık eskisi kadar tepki veremiyor. Toplumu bütünleştirme, devlet ve milleti tehdit eden tehlikelere karşı uyarı görevini yapamıyor. Milliyetçi düşüncenin asla kabul etmeyeceği politikalara karşı duramıyor. Ayrılıkçı milliyetçiliğin sözcülerine TV ve ajanslarda sağlanan imkanlara karşı sesini çıkaramıyor. Bölücülüğe karşı özgün politikalar üretemiyor. Kontrol altına alınarak tam bir başkalaşım geçiriyor.

Ancak, toplum bu operasyona karşı kendi alternatifini kendisi oluşturarak bu oyunu bozdu. MHP'nin kurumsal kimliği altında denetim altına alınan milliyetçiliğe yeni bir adres üretiyor. İYİ Partinin merkez partisi olmaya çalışırken giderek milliyetçiliğe doğru evrilerek ağırlık noktasını milliyetçiliğe kaydırması bu toplumsal ihtiyaç ve baskının bir sonucudur. Milliyetçilik,  bir milletin ruhundan, yaşama iradesinden kaynaklanır. O irade bir partinin kontrol altına alınması ile yok edilemez. Er geç  zincirlerini kırarak mecrasını bulur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.