Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Güncel (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 11.08.2021 - 16:09, Güncelleme: 11.08.2021 - 16:09

ATO Başkanı Baran'dan garip açıklama: İşsizlik var ancak işsiz yok

 

ATO Başkanı Baran'dan garip açıklama: İşsizlik var ancak işsiz yok

Türkiye'de geniş tanımlı işsizlik oranı (atıl gücü) Haziran'da yüzde 22,4, genç nüfusta oranı yüzde 22,7 oldu. İşsizlik oranının eleman arandığında 'sıfır'a yaklaştığını iddia eden ATO Başkanı Gürsel Baran, ilginç bir açıklamada bulundu: Türkiye'de işsizlik var ancak eleman aradığınızda kimse başvurmuyor, başvursa da işi beğenmiyor.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı haziran ayı işsizlik rakamlarına göre; işsizlik yüzde 10,6 olarak gerçekleşti. Bir önceki ay Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 13,2 olarak kaydedilmişti. Geniş tanımlı işsizlik oranı (atıl gücü) Haziran'da yüzde 22,4, genç nüfusta oranı yüzde 22,7 oldu. Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranlarıyla, çalışma hayatındaki gerçeklerin örtüşmediğini öne sürdü. Baran, nitelikli eleman istihdam etmek isteyen tüccar ve sanayicilerin, kayıt dışı istihdam edilen Suriyeli ve Afganlar yüzünden, haksız rekabetle karşı karşıya kaldığını bildirdi. 'İŞSİZLİK VAR ANCAK İŞSİZ YOK' Özellikle inşaat, sağlık, tekstil, mobilya gibi sektörlerde eleman bulmakta güçlük yaşandığına dikkat çeken Baran, "Türkiye’de işsizlik var ancak eleman aradığınızda kimse başvurmuyor, başvursa da işi beğenmiyor" dedi. Yazılı açıklamada bulunan Gürsel Baran, herkesin Türkiye’nin gelişmesini istediğini ancak kimsenin bu gelişimi sağlayacak, sanayi ve ticarette çalışacak nitelikle eleman olmak istemediğini kaydetti. "İstatistiklerdeki işsizler nerede?" diye soran Baran, "3 milyon 399 bin işsizin bulunduğu Türkiye’de işverenlerin inşaattan sağlığa, tekstilden mobilyaya kadar pek çok sektörde istihdam edecek nitelikli eleman bulmakta zorluk yaşanıyor" diye konuştu. 'SORUN MESLEKSİZLİK' Sorunun işsizlikten ziyade mesleksizlik olduğunun altını çizen Gürsel Baran, şunları kaydetti: “207 üniversitenin bulunduğu ülkemizde, 3 milyonu ön lisans olmak üzere yaklaşık 7,5 milyon üniversite öğrencimiz eğitim görüyor. Bu üniversitelerden mezun olan gençlerimizin bir bölümü eğitim gördüğü alanda aradığı işi, üyelerimiz olan işverenlerin de yine bir bölümü faaliyet gösterdiği alanda aradığı elemanı bulamıyor. Karşılıklı bu arayış, hem bireyler hem işletmeler için zaman kaybı başta olmak üzere birçok kayba yol açıyor." Kamunun istihdam deposu olduğu algısının yıkılması gerektiğine de işaret eden Baran, eğitimin de sektörlerin ihtiyaçlarına göre planlanması gerektiğini belirtti. 'BİRÇOK MESLEK ALANINDA ARA ELEMANA İHTİYACIMIZ VAR' Her beş gençten birinin işiz olduğu Türkiye’de sanayicinin ve tüccarın istihdam edecek ara eleman bulamadığını söyleyen Baran, "Oto camcısından, tornacıya, kalıpçıdan sıvacıya, pazarlamacıdan, depocuya kadar birçok meslek alanında ara elemana ihtiyacımız var" dedi. Geçici koruma altında bulunan Suriyeliler ile Afganların kayıt dışı olarak istihdam edildiğine vurgu yapan Baran, nitelikli ara eleman istihdam etmek için önemli bir maliyet üstlenen tüccar ve sanayicinin, bu maliyeti üstlenmeden kayıt dışı istihdam sağlayanlarla rekabet etmek zorunda kaldığını bildirdi. Öte yandan Baran, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, orman yangınlarından zarar gören vatandaşlara destek olmak için TOBB’un başlattığı kampanyaya ATO’nun 1. 5 milyon lira katkıda bulunduğunu bildirdi.
Türkiye'de geniş tanımlı işsizlik oranı (atıl gücü) Haziran'da yüzde 22,4, genç nüfusta oranı yüzde 22,7 oldu. İşsizlik oranının eleman arandığında 'sıfır'a yaklaştığını iddia eden ATO Başkanı Gürsel Baran, ilginç bir açıklamada bulundu: Türkiye'de işsizlik var ancak eleman aradığınızda kimse başvurmuyor, başvursa da işi beğenmiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı haziran ayı işsizlik rakamlarına göre; işsizlik yüzde 10,6 olarak gerçekleşti. Bir önceki ay Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 13,2 olarak kaydedilmişti. Geniş tanımlı işsizlik oranı (atıl gücü) Haziran'da yüzde 22,4, genç nüfusta oranı yüzde 22,7 oldu.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranlarıyla, çalışma hayatındaki gerçeklerin örtüşmediğini öne sürdü. Baran, nitelikli eleman istihdam etmek isteyen tüccar ve sanayicilerin, kayıt dışı istihdam edilen Suriyeli ve Afganlar yüzünden, haksız rekabetle karşı karşıya kaldığını bildirdi.

'İŞSİZLİK VAR ANCAK İŞSİZ YOK'

Özellikle inşaat, sağlık, tekstil, mobilya gibi sektörlerde eleman bulmakta güçlük yaşandığına dikkat çeken Baran, "Türkiye’de işsizlik var ancak eleman aradığınızda kimse başvurmuyor, başvursa da işi beğenmiyor" dedi.

Yazılı açıklamada bulunan Gürsel Baran, herkesin Türkiye’nin gelişmesini istediğini ancak kimsenin bu gelişimi sağlayacak, sanayi ve ticarette çalışacak nitelikle eleman olmak istemediğini kaydetti.

"İstatistiklerdeki işsizler nerede?" diye soran Baran, "3 milyon 399 bin işsizin bulunduğu Türkiye’de işverenlerin inşaattan sağlığa, tekstilden mobilyaya kadar pek çok sektörde istihdam edecek nitelikli eleman bulmakta zorluk yaşanıyor" diye konuştu.

'SORUN MESLEKSİZLİK'

Sorunun işsizlikten ziyade mesleksizlik olduğunun altını çizen Gürsel Baran, şunları kaydetti:

“207 üniversitenin bulunduğu ülkemizde, 3 milyonu ön lisans olmak üzere yaklaşık 7,5 milyon üniversite öğrencimiz eğitim görüyor. Bu üniversitelerden mezun olan gençlerimizin bir bölümü eğitim gördüğü alanda aradığı işi, üyelerimiz olan işverenlerin de yine bir bölümü faaliyet gösterdiği alanda aradığı elemanı bulamıyor. Karşılıklı bu arayış, hem bireyler hem işletmeler için zaman kaybı başta olmak üzere birçok kayba yol açıyor."

Kamunun istihdam deposu olduğu algısının yıkılması gerektiğine de işaret eden Baran, eğitimin de sektörlerin ihtiyaçlarına göre planlanması gerektiğini belirtti.

'BİRÇOK MESLEK ALANINDA ARA ELEMANA İHTİYACIMIZ VAR'

Her beş gençten birinin işiz olduğu Türkiye’de sanayicinin ve tüccarın istihdam edecek ara eleman bulamadığını söyleyen Baran, "Oto camcısından, tornacıya, kalıpçıdan sıvacıya, pazarlamacıdan, depocuya kadar birçok meslek alanında ara elemana ihtiyacımız var" dedi.

Geçici koruma altında bulunan Suriyeliler ile Afganların kayıt dışı olarak istihdam edildiğine vurgu yapan Baran, nitelikli ara eleman istihdam etmek için önemli bir maliyet üstlenen tüccar ve sanayicinin, bu maliyeti üstlenmeden kayıt dışı istihdam sağlayanlarla rekabet etmek zorunda kaldığını bildirdi.
Öte yandan Baran, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, orman yangınlarından zarar gören vatandaşlara destek olmak için TOBB’un başlattığı kampanyaya ATO’nun 1. 5 milyon lira katkıda bulunduğunu bildirdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.