google-site-verification: google93004a1f8b19e30c.html

Sosyal medya neredeyse hayatımızın bir parçası haline geldi. Çoğu haberleşmelerimizi, fikir alışverişlerimizi artık sosyal medya üzerinden yapıyoruz.

Geçenlerde sevdiğim bir akademisyen dostumla aşk, meşk ve sevgi üzerine bir küçük fikir teatisi yaşadık. Benim yıllarca aşk üzerine savunduğumu tezlerim var. Aşkın doğru kavranmadığının ve günümüzde içinin şehvetle doldurulduğunu düşünüyorum. O yüzden yıllardır kim aşktan bahsetse, “Aşk elma şekerine benzer. Elmayı yersin odunu elinde kalır.” diyorum.

Aşk zaten sosyal medyada da kimsenin dilinden düşmeyen bir kavram. Akademisyen dostumda sık sık özellikle Celaleddin Rumi’nin aşk anlayışından bahisleri paylaşmaktadır. Yine böyle bir paylaşım üzerine aşağıdaki fikir teatisi yaşandı. Politik atmosferin hepimizi esir aldığı bir ortamdan biraz uzaklaşmak için bu fikir teatisini siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedim. İnşallah faydalı olur.

(Yazıda küçük harflerle yazılanlar akademisyen dostuma, büyük harflerle yazılanlar ise bana aittir.)

-Meşhur bir söz var: “Aşk olmadan meşk olmaz!” Aşk ve meşk de aynı kökten sarmaşıktan geliyor.

- AŞK ELMA ŞEKERİ GİBİDİR. ELMAYI YERSİN ODUNU ELİNDE KALIR.JJJ

- Aşk da hayatın bir parçası. Aşk yenmez tadından yenirse nefs; yanılıp şeytana yenilir zevk-i sefa.

- AŞKTA AKIL VE MANTIK OLMAZ. AKIL VE MANTIK OLMAYAN ALANLARDA DA A İŞİMİZ OLMAZ. BİZ DE SEVGİ VAR. AŞK KARŞILIK İSTER, SEVGİ FEDAKÂRLIK.

-Fuzuli şöyle demiş:

“Can verme sakın aşka, aşk afeti candır.

Aşk afeti can olduğu meşhuru cihandır.”

- FUZULİ DOĞRU SÖYLEMİŞ. AŞK AFETTİR, CANIN MAHVOLMASINA SEBEP OLUR.

-Ama Mevlana şöyle demiş:

“Aşk nedir, bilmiyorsan gecelere sor.

Şu sapsarı yüzlere, şu kupkuru dudaklara sor.”

-SENİN MEVLANA BENİM CELALEDDİN-İ RUMİ DEDİĞİM ŞAHIS ŞEHVETİ AŞK SANMIŞ. GÜNÜMÜZDE DE ŞEHVETİN ADI AŞK. BAKIYORSUN ÇİFTLER BİRBİRİNİ DELİCE BİR AŞKLA SEVİYOR; BİRKAÇ AY SONRA AŞK BİTİYOR! SONRA DA DELİ GİBİ ÇOK BÜYÜK BİR AŞKLA SEVDİĞİ KİŞİYİ RAHATLIKLA ÖLDÜRÜYOR. BU NASIL AŞK BÖYLE?

-Mevlana aşkı şöyle tarif etmiş: “Gerçek Aşk’ı bilen kalp bir damla suya bile hürmetle bakar.”

- DEDİM YA CELALEDDİN-İ RUMİAŞK SARHOŞLUĞU İÇİNDE BİR SÜRÜ GALAT SÖZ SÖYLEMİŞ. HEM DE ŞEMS’E AŞIK OLMUŞ. KARIŞIK İŞLER YANİ:):):)

-Senin söylediğin başka bir şey.

-YUKARIDA SÖYLEDİĞİM , “AŞK ELMA ŞEKERİ GİBİDİR. ELMAYI YERSİN ODUNU ELİNDE KALIRSÖZÜMÜ YABANA ATMA.”

- Seninki de kayda değer bir yorumdur elbette, yabana atmıyorum.

-AŞK; HAK EDENLERİN HAYATİ OLURKEN, HAK ETMEYENLERİN OYUNCAĞI OLDU. ASIL SORU NEYDİ? UNUTTUK Kİ:):):) GERÇİ SORUDAN ÇOK SORUN OLMUŞTU.

- Hep öyle olur, asıl sorunun cevabı değil, bir konu hakkında ön yargılarımız öne çıkıyor.

- AŞIKIM DİYENLERİ İNCELİYORUZ DA, AŞK DEDİKLERİ ŞEYİN DUYGULARININ HUMMASI OLDUĞUNU GÖZLEMLİYORUZ.

-Sevgi, muhabbet olmadan bir şey olmaz.

- AŞK BAŞKA, SEVGİ, MUHABBET BAŞKA.

- Yani muhabbetsiz Muhammet olmaz. Birbiriyle ilişkili kelimeler.

- YANİ DİYORSUN Kİ BEZMİ ÂLEM VALİDE SULTAN GİBİ DERİZ:

“MUHABBETTEN MUHAMMED OLDU HÂSIL,

MUHAMMED’SİZ MUHABBETTEN NE HÂSIL?

ZUHURUNDAN BEZM-İ ALEM OLDU VASIL.”

- İşte bu

- AMA BUNDA AŞK YOK. SEVGİ VAR. AŞKIN İÇİNDE AKIL YOK. SEVGİ AKILLA BESLENEN BİR DUYGU. O YÜZDEN AŞIK OLANLAR MECNUNDUR, CÜNUN, CİN, YANİ DELİ:):):):)

- Sevginin yoğunlaşmış hali bir nevi aşktır

- SEVGİ AŞKTAN ÜSTÜN. BU TARİFİ KABUL EDEMEM. AŞKA BİR ŞEYE DUYULAN ÇOK ŞİDDETLİ AKILSIZ HİS DEMEK DAHA DOĞRU OLUR. AŞKTA KARŞILIK VAR, BENCİLDİR AŞK. AMA SEVGİ KARŞILIKSIZ. BİR ANNENİN ÇOCUĞUNA OLAN SEVGİSİ GİBİ.

- Her zaman öyle olmaz

-AŞIK KARŞILIĞINI BULAMAZSA MECNUN OLUR, DELİRİR. AMA YA SEVGİ. RAHMAN İSMİNİN ŞEFKAT BURCUNDA TECELLİ EDEN MANEVİ HAZDIR.SAİD NURSİ 28. SÖZDE BUNU ÇOK GÜZEL ORTAYA KOYAR.

- Aşkı tek bir şeyle tarif etmek mümkün değil

- AŞK TEK SÖZ İLE TARİF EDİYORUM: CÜNUN, MECNUNLUK, CİNLİK, YANİ SONUÇ İTİBARİYLE DELİLİK!!!

- Söylediğin şeylerin elbette hakikat yönü var ama noksan.

-AŞK BİR SİHİRBAZDIR, ESİR ETTİĞİ KİŞİYE CEHENNEMİ CENNET OLARAK GÖSTERİR.CELALEDDİN-İ RUMİVE ŞEMS’TEN DE ÇIKSA ÇIKSA MECNUNLUK ÇIKAR.

ÖMER HAYYAM DEMİŞ Kİ:

AŞK BİR BEIADIR, TANRI TARAFINDAN GEIME,

HAIK NEDEN KARŞI KOR, TANRI EMRİNE?

ÖMER HAYYAMCI MISIN YOKSA?

- Hem Ali’yim, Hem Yavuz.

- Bu mesele çok su götürür. Fuzuli’nin şu sözüyle noktalayalım isterseniz:

“Aşk imiş ne var ise âlemde.”

-FUZULİ FUZULİ LAF ETMİŞ. MÜSLÜMANLARI İLİMDEN UZAKLAŞTIRMIŞ. VEBALİ BÜYÜK FUZULİ’NİN. RUHİ NE GÜZEL DEMİŞ: FUZULİ İŞTE!JJ AŞK BENCİLLİKTİR.

-Mevlana şöyle der: “Yaratıldı yaratılalı göklerin dönüşünü aşk dalgasından bil.”

- CELALEDDİN-İ RUMİYANLIŞ BİLGİ VERMİŞ.  MUHABBETULLAH’I AŞKIN SEVİYESİNE İNDİRGEMİŞ.

- Aşk ve meşk ile afiyet olsun.

-CELALEDDİN-İ RUMİAŞK SARHOŞLUĞUYLA HAŞA ALLAH(cc)’I BİLE KULUNA AŞIK ETTİRMİŞ.

- Zerreden galaksilere kadar her şeyi bir arada tutan cazibe kuvveti de aşkın eseridir. Aşk olmadan meşk olmayacağı gibi varlık da olmaz.

- SADIRDAN DEĞİL, SATIRDAN DELİL LAZIM.BİRİLERİ SADIRDAN ATMIŞ DİYE ONU DOĞRU MU KABUL EDECEĞİZ?

- Burada da yol aşka çıkar.Kul Allah’ı severse aşık olursa, Allah’ta kulu sever bir nevi aşk olur.

-MABUD İLE MAHLÛK ARASINDAKİ İLİŞKİYİ AŞK OLARAK BELİRLEMEK BAZI BATINİ TARİKATLARIN İŞİ. YANLIŞA DÜŞMELERİNİN SEBEBİ KUR’ANİ ANLAMDA ALLAH TASAVVURLARININ BOZUK OLMASIDIR. ALLAH’A ÇIKMAYAN YOLLARA SAPMAMAK LAZIM. BU AŞK DA OLSA, SEVGİ DEOLSA FARK ETMEZ.

- Elhak doğrudur.

-“KUL ALLAH’I SEVERSE AŞIK OLURSA ALLAH’TA KULU SEVER BİR NEVİ AŞK OLUR.” SÖZÜ DE SÜLEYMAN ÇELEBİ’NİN GALAT-I MEŞHUR SÖZLERİNDEN. NE DEMEK ALLAH’IN KULUNA AŞIK OLMASI? HANGİ AYETTE VEYA RESUL SÖZÜNDE VAR BU?

-“Benim aşkım binbir köşelidir, ah binbir köşeli.

Bir köşe gidince bir köşe yeniden gelecek, demiş.” Karakoç.

- ŞİMDİKİ AŞKLAR YUVARLAK, HER AN BAŞKA ÂLEMLEREYUVARLANIYORLARJJJ

- Ayet ve hadislerde kulun Allah’ı sevmesi ve Allah’ın kulu sevmesi defalarca geçer.

-BAK SEVGİ DİYORSUN. SEVGİ AŞK DEMEK DEĞİL. KUR’AN’İ KAVRAMLARI İYİ KAVRAMAK LAZIM. SEVGİDE AKIL VAR, İRADE VAR. AMA AŞKTA NE AKIL NE İRADE VAR. ADI ÜSTÜNDE MECNUNLUK, DELİLİK.

- Aşk sevgiden neşet eder, Neden ayırıyorsun?

- AŞK HİSSİYATIN HUMMASIDIR. SEVGİYLE ALAKASI YOK.

- Aşka gel. Sevgi olmadan aşk olur mu?

- AŞK BENCİLLİKTİR. SEVGİ DE İSE FEDAKARIK VE ŞEFKAT VARDIR. ÂŞIK İSTEDİĞİNİ ALAMAZSA DELİRİR, EN ÂŞIK OLDUĞU KİŞİYİ BİLE KATLEDER. ÖRNEKLERİ ÇOK.

- Keşke meselelere Mevlana gibi bakabilsek?

- ALLAH GÖSTERMESİN. NEDEN MESELELERE KUR’AN VE RESUL GİBİ BAKMIYORUZ DA MEVLANA GİBİ BAKIYORUZ? MEVLANA PROBLEMLİ BİR ADAM. BİR ADAMI BATILILAR SEVİYORSA ONDA MUHAKKAK PROBLEM VARDIR.

- Sekiz asırdır onun sevgi dili dünyayı kendine çekiyor.

- BİLİR MİSİN, ÜLKEMİZDEKİ BAZI SOL AYDINLAR SEVGİ KAVRAMINI KULLANMAZLAR. İLLA DA AŞK DERLER. BUNUN SEBEBİNİN AŞK KELİMESİNİN KUR'AN'DA GEÇMEMESİ OLDUĞUNU SÖYLERLER.

BİZCELALEDDİN-İ RUMİVEYA SOLCULAR GİBİ DEĞİL, 14 ASIRDIRMUHAMMEDİ SEVGİYLE HADİSELERE BAKIYORUZ. CELALEDDİN-İ RUMİ BİZİM ÖLÇÜMÜZ OLAMAZ.

- Mevlana’nın asıl kaynağı Kur’an ve Sünnettir.

- OKURKEN BİLE YÜZÜMÜZÜ KIZARTAN SEKS HİKÂYELERİNİ KUR’AN VE SÜNNETTEN Mİ ALDI MEVLANA? YOKSA ŞEMS’İN BÂTINİLİĞİNDEN Mİ?

BATILILAR NEDEN HZ. MUHAMMEDİ (SAV) TERÖRİST İLAN EDERKENONUN BİR ÇIRAĞI BİLE OLAMAYACAK KADAR KÜÇÜK OLAN CELALEDDİN-İ RUMİ’Yİ GÖKLERE ÇIKARIRLAR; HİÇ DÜŞÜNDÜN MÜ?CELALEDDİN-İ RUMİMESNEVİ ESERİNDEKİ SEKS HİKÂYELERİNİ DE Mİ KUR’ANDAN ALDI? ESERLERİNDE KURAN VE SÜNNETE ZIT YÜZLERCE SÖYLEMİ VE EYLEMİ VAR.

- Bozuk niyetli olanlar var elbette. Kur’an ve sünnete zıt olanı reddederiz. Mevlana günahsız ve peygamber değil.

- SEÇMEK ZOR. GEL EN İYİSİ ONUN ESERLERİNİ KUR’AN SÖZGECİNDEN GEÇİRELİM. UYANLARI ALALIM, UYMAYANLARI ATALIM. HEM SONRA CELALEDDİN-İ RUMİ’DE BULUPDA ALLAH RESULÜNDE BULAMADIĞINIZ NE VAR?BATILILAR RESULULLAH’I UNUTTURMAK İÇİN CELALEDDİN-İ RUMİ’Yİ MÜSLÜMANLARA PAZARLIYORLAR. SİZ DE BU GAZA GELİYORSUNUZ.

- Bazılarının da bir konsepti var.Yani öncesi ve sonrası var.

- BİZ LAFIN ORTASINDAN SÖYLERİZ.

- Bazıları da koca bir bühtan ve iftira. Kim nerede ve nasıl görmüş?

- CELALEDDİN-İ RUMİKENDİ ESERLERİNDE MÜSTEHCEN HİKAYELERİ PAYLAŞMIŞ. SENİN DEDİĞİNE GÖRE CELALEDDİN-İ RUMİKENDİ KENDİNE İFTİRA ATMIŞ ÖYLEYSE. MESNEVİ ONA AİT İSE İNSANIN YÜZÜNÜ KIZARTACAK HİKAYELER MESNEVİDEVAR . YOK MESNEVİ ONA AİT DEĞİLSE ACABA CELALEDDİN-İ RUMİ DİYE BİRİ YAŞAMIŞ MI DİYE SORMAK LAZIM. CELALEDDİN-İ RUMİYOLDAN SAPMIŞ BİRİ. ZATEN HASAN SABBAH YOLUNDA GİDEN BİR BATINİ DAİSİ OLAN  ŞEMS İLE ARALARINDAKİ İLİŞKİ DE ASLA İSLAM İLE TELİF EDİLEMEZ. O YÜZDEN BOŞ VER CELALEDDİN-İ RUMİ‘DE ISRARI, GEL KUR’AN’A BAK.

- Mesnevi’ye bakmak Kur’an’a mani değil.

- BENCE MANİ. MESNEVİ GİBİ ESERLERİLE KUR’AN’IN ÖNÜNÜ KESİLİYOR. MESNEVİ İLE MEŞGUL OLANLAR ONUNLA MEŞGUL OLDUKLARI KADAR KUR’AN İLE MEŞGUL OLSALAR ASRIN HAKİKATLİ BİR ALİMİ OLURLAR.

- Önemli yazarların aslında bir eseri vardır, gerisi çoğaltmadır. Bence Mevlana'nın bu anlamdaki eseri FihimaFih...

- O ZAMAN MESNEVİ GİTTİ ÇÖPE.JJJ AMA EN ÇOKDA SEN MESNEVİDEN ÖRNEKLER VERİYORSUN YUKARIDAN BERİ.

- Doğrularını alıp, yanlışlarını reddederiz.

- ÇOK GÜZEL DE DOĞRU VE YANLIŞIN MİHENGİ NEDİR? HAYATA, HADİSELERE BAKIŞIMIZIN TEMELİNDE KUR’AN VE RESUL OLMAZSA NEYİN DOĞRU NEYİN YANLIŞ OLDUĞUNU KAVRAYAMAYIZ. BU AÇIDAN SEVGİYE DE, AŞKA DA, İNSAN İLİŞKİLERİNE DE KUR’AN VE RESUL ÖLÇÜLERİYLE BAKMALIYIZ. BUHER GÜN NAMAZLARDA RABBİMİZDEN KIRK KEZ DİLEDİĞİMİZ İSTİKAMETTİR. GERİSİ HİKÂYE.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.