google-site-verification: google93004a1f8b19e30c.html

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliğe göre,  sınırları CB tarafından  çizilecek olan   yapılaşmaya açılacak ormanlık alanlarda, üstünde  en az 5 ev, ahır, samanlık, ambar, avlu gibi yapılar varsa  yerleşim yeri olacak.

Cumhurbaşkanlığı tarafından  yayınlanan yönetmeliğe göre amaç;   samanlığı, ahırı ya da orman içinde evi olan  köylüyü memnun etmek mi, yoksa ormana kondurulan otel ve villaları selamete çıkararak  zenginlerle özdeşleşen  iktidarın   geleceğini mi  garanti  altına almaktır?

Orman satışından elde edilen gelir,   bir kaç ay önceye kadar Berat  Albayrak'ın  tasarrufunda olan  Hazine- Maliye Bakanlığının   ve T.C. Merkez Bankasının   buharlaşan   milyar dolarlarını yerine koymaya ve   MB'yi  eksi  bakiyeden  kurtarmaya yetecek mi?   Yaşadıklarımıza bakılırsa,  vermek millete, boşaltmak da hesap sorulmaz  yöneticilere ait.  

  Ormanlar,  ülkenin akciğerleridir.  Ormanların imara açılması,  iflas eden hükümetin ülkenin en önemli organını   satışa çıkarmasıdır.   Oysaki  ormanlar milli servetimizdir;  hepimizindir; kişi ya da kişilere satılamaz. Millete aittir;  gasp edene değil.  Hükümete düşen , ormanlık alanlarımızı gasp edenlerden  geri almak ve 1940'lı  yıllarda çekilen hava fotoğraflarını inceleyerek   uygun şekilde  ağaçlandırmaktır. 

 Yağmur çeken ve  su kaynaklarının oluşmasına  yardım eden ormanların, beton yapılaşma ile  yok edilmesi neticesinde,  yağışların azalması, buna bağlı olarak kuraklık ve hastalıkların artış göstermesi kaçınılmaz  görünüyor.  Orman tahribatının, tatlı su kaynaklarının yok olmasında,  mevsimsel kaymaların  yaşanmasında,  hatta  kimi mevsimlerin  kaybolmasında  büyük payı vardır.  Orman  tahribatı,  su döngüsünün sağlıklı gerçekleşmesine  engel olmakta;  dolayısıyla  küresel ısınmanın   tetikleyicilerinden biridir.  Buna bağlı  olarak buzulların erimesi  ile  gelecekte   İtalya, İngiltere  gibi ve hatta Anadolu'nun kimi kısımlarının sular altında kalmasına sebep olacağı bilinmektedir.

 Temiz  ve yaşanır, bol oksijenli bir doğa ancak ormanların bol olmasıyla  mümkün olacaktır.   Sağlıklı bir nefes almayı ormanlara borçluyuz.  Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan  yönetmeliğe göre  ormanlık alanların betonlaştırılmasının yolu açılmış oluyor. Bu, ülke insanının  sağlığı ile oynamak, gelecek  nesillere bol  oksijenli bir dünya  bırakmak yerine,  bol karbondioksitli  dünya bırakarak;  ülke insanının sağlığını  hiçe saymaktır. Oysaki  ormanlar yaşanılabilir bir  dünyanın  sigortasıdır.

Ders kitaplarındaki yeşilin özendirilmesine yönelik  resim ve bilgiler,  hükümetin ormanlık alanları imara açması ile   çelişiyor.  Ya kitaptaki bilgiler değiştirilerek betonlaşma  övülmeli, ya da yöneticiler kendilerini değiştirerek mevcut bilgilere uygun davranmalıdırlar. Ormanı övmekle onu katledenleri ödüllendirmek aynı yerde barınamaz.

Köylü Mehmet amcaların  yerini,  iki bin yılında köyden geçen Tapu- Kadastronun  (300 yıldır  atasından - dedesinden kullanılagelen   ve 1945 yılında   çekilen hava fotoğrafında tarla olarak görünen  bu  yerleri ) orman  yazdığını unutmadık.   Bu yerleri  mahkemelerde sürünüp de  orman statüsü dışına çıkaramayan çok köylü biliyoruz.  İdareciler yoksa bu günleri  hesap ederek  köylüye kendi malını  yeniden satmayı  mı planladı? derken  zenginlerle hükümet arasındaki çift yönlü alış- veriş, düşüncemin yönünü değiştiriyor.  Fakiri, köylüyü, çiftçiyi ne zaman düşündüler ki? Sorusu  etrafında düşüncem hayat buluyor.

 Kanal - İstanbul saçmalığını uygulamaya  çalışanlar, en büyük zenginliği bağrında saklayan  İstanbul Boğazı'ndaki   ormanlık alanı  imara açarak yapılaşmaya yasallık kazandırmak, sahipleri önceden belli olan kişilerin zenginliklerine zenginlik katmayı neden düşünmüş olmasınlar ki?

 Giderayak  - Ankara'dan  İstanbul'a giderken  sıkça görmeye alışık  olduğumuz -  ormanın ortasına kuş yuvası gibi kondurulan   lüks otel ve villaları kurtarmak ve hükümeti sıkıştığı  ekonomik dar boğazdan  kurtarabilmek de bir diğer neden olsa gerek.

 Ne diyelim, iktidara yakın isimler,  millete ait ormanın göbeğine kondurdukları  milyar dolarlık grand  süper lüks otellerin   tapusunu  devletle özdeşleşmiş hükümet  elinden alırken;  köylüm  de  bu arada ahırını, samanlığını kurtarabilir inşallah.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.