Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Güncel (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 30.06.2021 - 15:12, Güncelleme: 30.06.2021 - 15:12

Aile hekimlerini susturacak yönetmelik: Basına izinsiz konuşan işinden olabilir

 

Aile hekimlerini susturacak yönetmelik: Basına izinsiz konuşan işinden olabilir

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre aile hekimlerinin çalışma koşullarında düzenleme yapıldı. Buna göre basına üç kere izinsiz konuşan aile hekiminin sözleşmesi de yenilenmeyebilecek ve 50 puan ceza verilecek. Sözleşme yenilenme durumuna ise il sağlık müdürlüğünün oluşturduğu komisyon karar verecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasının bulunduğu Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nde, aile hekimlerinin sözleşmelerinin feshi ve yenilenmesine ilişkin hükümler anlatıldı. Resmi Gazete'de de yayımlanan kararın yönetmelik ekinde ihtar uygulanacak 40 fiile yer verildi. Buna göre beş kere ihtar uygulanan veya toplamda 150 ihtar puanına ulaşan hekimlerin sözleşmesinin yenilenip yenilenmemesi kararını il sağlık müdürlüğünün oluşturduğu komisyon verecek. BASINA İZİNSİZ KONUŞANA 50 PUAN CEZA Bununla birlikte yönetmelikte ceza puanları verilecek haller arasındaki bir madde ise dikkat çekti. “Kamu görevleri hakkında izinsiz olarak basına, haber ajanslarına, radyo ve televizyon kuramlarına veya sosyal medya araçlarıyla bilgi veya demeç vermek” de ceza puanı verilecek haller arasında yer aldı. Yönetmelik ekine göre izin almadan basın mensuplarıyla konuşan aile hekimine 50 puan ceza verilecek. Eğer aile hekimi üç kez izinsiz basına konuşursa 150 puan sınırını doldurduğu için sözleşmesi yenilenmeyebilecek. YÖNETMELİĞİN YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI İÇİN DAVA AÇILACAK 'SÖZLEŞMENİN DEVAMI TEK KİŞİNİN KARARINA KALMIŞ' Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Özlem Sezen, yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açacaklarını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu yönetmeliği aile hekimlerini kabul etmesi mümkün değil. İl sağlık müdürlerine yetki veriliyor. Tek kişinin kararına kalmış sözleşme devamı. Mali kayıplarımız artıyor. Ucu açık iş tanımları eklenmiş. Entegrelerde çalışan hekimler için mazereti olsun olmasın nöbete gitmediğinde ceza öngörülmüş, sözleşme feshine varan durumlar eklenmiş. Aile hekiminin kendi hakkını savunmasını engelleyecek kararlar alınmış. 'YANLIŞLARI İFADE ETMEK CEZA SEBEBİ SAYILMIŞ' Yanlışları ifade etmek ceza sebebi sayılmış. Aile hekiminin şiddete uğradığında kendini savunması bile cezai yaptırıma eklenmiş. Yönetmeliğin neresinden tutsak kabul edilebilecek bir taraf göremiyoruz.”
Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre aile hekimlerinin çalışma koşullarında düzenleme yapıldı. Buna göre basına üç kere izinsiz konuşan aile hekiminin sözleşmesi de yenilenmeyebilecek ve 50 puan ceza verilecek. Sözleşme yenilenme durumuna ise il sağlık müdürlüğünün oluşturduğu komisyon karar verecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasının bulunduğu Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nde, aile hekimlerinin sözleşmelerinin feshi ve yenilenmesine ilişkin hükümler anlatıldı. Resmi Gazete'de de yayımlanan kararın yönetmelik ekinde ihtar uygulanacak 40 fiile yer verildi. Buna göre beş kere ihtar uygulanan veya toplamda 150 ihtar puanına ulaşan hekimlerin sözleşmesinin yenilenip yenilenmemesi kararını il sağlık müdürlüğünün oluşturduğu komisyon verecek.

BASINA İZİNSİZ KONUŞANA 50 PUAN CEZA

Bununla birlikte yönetmelikte ceza puanları verilecek haller arasındaki bir madde ise dikkat çekti. “Kamu görevleri hakkında izinsiz olarak basına, haber ajanslarına, radyo ve televizyon kuramlarına veya sosyal medya araçlarıyla bilgi veya demeç vermek” de ceza puanı verilecek haller arasında yer aldı.

Yönetmelik ekine göre izin almadan basın mensuplarıyla konuşan aile hekimine 50 puan ceza verilecek. Eğer aile hekimi üç kez izinsiz basına konuşursa 150 puan sınırını doldurduğu için sözleşmesi yenilenmeyebilecek.

YÖNETMELİĞİN YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI İÇİN DAVA AÇILACAK

'SÖZLEŞMENİN DEVAMI TEK KİŞİNİN KARARINA KALMIŞ'

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Özlem Sezen, yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açacaklarını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu yönetmeliği aile hekimlerini kabul etmesi mümkün değil. İl sağlık müdürlerine yetki veriliyor. Tek kişinin kararına kalmış sözleşme devamı. Mali kayıplarımız artıyor. Ucu açık iş tanımları eklenmiş. Entegrelerde çalışan hekimler için mazereti olsun olmasın nöbete gitmediğinde ceza öngörülmüş, sözleşme feshine varan durumlar eklenmiş. Aile hekiminin kendi hakkını savunmasını engelleyecek kararlar alınmış.

'YANLIŞLARI İFADE ETMEK CEZA SEBEBİ SAYILMIŞ'

Yanlışları ifade etmek ceza sebebi sayılmış. Aile hekiminin şiddete uğradığında kendini savunması bile cezai yaptırıma eklenmiş. Yönetmeliğin neresinden tutsak kabul edilebilecek bir taraf göremiyoruz.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve enpolitik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.