ÇOCUKLARINI YİYEN SATÜRN

Geçen hafta Goya’nın karanlık resimlerine ve sessiz dünyasına tanıklık etmiştik. Bu hafta ise, sanatçının en önemli eserlerinden birisi olan “Çocuklarını Yiyen Satürn” ‘e değinelim istiyorum.

İlk bakışta oldukça ürpertici gelen bu eser Goya’nın Madrid yakınlarında ki evinin duvarlarına çizdiği 14 duvar resminden birisidir. Bu seri “Kara resimler” olarak adlandırılmıştır. Resimler; 1819- 1824 yılları arasında tamamlanabilmiştir.

Francisco Goya, Çocuklarını Yiyen Satürn, 1819-1824, Prado Müzesi Madrid

Çocuklarını yiyen Satürn’de Yunan Tanrısı Kronos’un kendi yerine geçmesinden korktuğu için doğumlarının hemen ardından çocuklarını yiyerek öldürmesi anlatılmaktadır.

Kronos; Gaianın doğurduğu son titandır. Satürn (neden Satürn denildiğine dair bilgi mitinde anlatılmıştır) yani Kronos’un büyük bir korkusu vardır. Günün birinde kendisinin babasının yerine geçtiği gibi doğacak çocuklarından birisi de onun yerini alacaktır. Bunu engellemek için de doğar doğmaz tüm çocuklarını öldürmüştür. Fakat günün birinde karısı kendisini kandırmış ve yeni doğan çocuklarından birisi saklamayı başarmıştır. Sonunda kurtulan bu çocuk yani Jüpiter babasının sonunu getirmiştir.

Goya’nın yapmış olduğu bu resim sanatçının kendisi tarafından değil ölümünün ardından isimlendirilmiştir.  Bu karanlık ve kasvet dolu eser için birçok şey söylenebilir. Sanatçı belki bir başka eserden esinlenmiş ya da yaşadığı acı dolu anıları yansıtmak istemiştir.

İlk yazımda söylediğim gibi …

Goya’nın eserleri kimileri için ürkütücü, kimileri için de hayranlık vericidir.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/953/cocuklarini-yiyen-saturn.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar