CUMA YAZILARI: EVRENSEL DEĞERLER VE İSLAM

Yolda giderken bir kediye su vermek, görme özürlü birisine yolu geçmesine yardımcı olmak, eşyasını taşıyamayan bir ihtiyarın filesini taşımak, yere çöp atmamak, komşunun göz estetiğini bozmamak için bahçeni derli toplu tutmak, trafik kurallarına uymak, kötülere karşı olmak. Öldürmemek. v.b.

Bu fiillerin sayısını o kadar çoğaltabiliriz ki; ve en iyi insan işte bu evrensel değerlere uygun hareket eden insandır tanımlamasını yapmak için. Ve bu tarz fikirlerde bulunduğunuz sürece yapıtlarınız büyük ödüllere layık gösterilebilir ve hatta ödül bile alabilirsiniz.

Ama işin içine dini ilkeler, hele ki İslami ilkeler katmaya kalkışırsanız evrensellikten uzaklaşmış ve sadece dini bir bakış açısıyla yaşayan bir dinci oluverirsiniz. Oysa siz dinci değil insan olmalıydınız.

Yanlış anlamıyorum değil mi, sayın evrensel düşünen kardeşler. Eğer yanlış düşünüyorsam sakın mail adresime mail atmaya kalkışmayın sizi evrensellikten çıkarır bu hareketiniz ha..

Pekala şimdi her Müslüman’ın bırakın Avrupayı Türkiye’de bile bir sanat faaliyetinde bulunursanız hemen karşınıza çıkacak olan bu tutum ve davranış karşısında ne yapacağınızı şaşırmış bir vaziyette olmayın sakın ve haykırın haykırabildiğinizce;

MAHŞERE GİDERKEN EN İYİ İNSAN KENDİNİ YARATAN ALLAH’A EN YAKIN OLAN İNSANDIR..

Evrensel kardeşlerim hemen “Tabi biz de onu söylüyoruz zaten” demezler mi!.. Nasıl yani demeye fırsat kalmadan anlatmaya başlar evrensel kerdeş;

Sana anlattığım fiilleri yapan herkes Allah’a yakındır zaten ve onlar zaten Cennete gidecekler. Endişelenmeye gerek yok ki. Peki Kur’an demeye kalktım ama bizim evrensellerde o kadar çok laf var ki size konuşmaya fırsat bile kalmaz. En iyisi bir kitap yazayım da ola ki çok okumaktan söz açan evrensel bir kardeş belki okur da cevaplarımı o zaman anlar İnşaallah.

Sayın evrensel kardeş, sizin bahsetmiş olduğunuz tüm insani değerleri yaratan ve onları yarattığı insanın içine bir navigasyon(yol gösterici alet) gibi yerleştiren Allah’ın kurallarıdır zaten. Yani insan olmanın en üst noktası değil en alt noktasıdır o evrensel değerler dediğiniz değerler. İnsan olmanı en üst noktaları ise, yani insanı Rabbine yaklaştıracak değerler ise yüce Kitap Kur’an-ı Kerim’de 6666 ayetle izah edilmiştir.

Hani sen okumayı çok seviyor ve evrensel ve entel birisi olarak okumaktan söz ediyor ve Müslümanları veya dincileri de hor görüyorsun ya, bu yüce Kitap “OKU” emriyle gelmiş bir kitap. Sonra bu kadar mükemmel yaratılmış olan bir insan için 6666 ayet o kadar da çok olmasa gerek değil mi?

Eğer İslam’dan kaçmamış ve biraz değer vererek okumuş olsaydınız evrensel değerler dediğiniz fiillerin hepsinin zaten İslam’ın içinde olduğunu görecektiniz.

Aslında siz dünyada ölmeden Cenneti yaşamak istiyorsunuz. Bu imkansızdır. Cennet teknolojisine burada asla ulaşamayacaksınız. Madem Cennet hayatı istiyorsunuz, öyleyse iyi bir Müslüman olun ve ölümün olmadığı Cennete gidin. Şu ölümlü dünyada her gününüzü kokteyllerde geçirseniz bile birgün öleceksiniz ve o kokteyllerdekiler var ya ardınızdan üç damla gözyaşını bile çok görecekler. Oysa beğenmediğiniz ve dinci dediğiniz o Müslümanlar var ya bırak komşusuna dünyanın öbür ucundaki kardeşine bile günlerce ağlayacak kadar asil insanlardır. Vesselam.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/945/cuma-yazilari-evrensel-degerler-ve-islam.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar