BİLİNMEYEN ATATÜRK

Atatürk üzerine yazılan kitaplardan, ancak 97 tanesini okuyabildim. Şimdi 98. kitap elimde.

İsmi: Bilinmeyen Atatürk.

Kitabı, İsmet Bozdağ hazırlamış. Yazar, üçüncü Cumhurbaşkanımız olan Celâl Bayar’dan dinlediklerini, “Bilinmeyen Atatürk” ismi altında toparlamış.

Biliyorum ki bazı kimseler, “Atatürk bilinmez mi?” diyerek, bu isme itiraz edeceklerdir. Bu itiraz yanlıştır. Ben de Türkiye’de, Atatürk’ün yeteri kadar bilinmediğine inanıyorum.

Bunu, okuduklarımdan ve yaşadıklarımdan biliyorum. İşte size müthiş bir örnek! İki yıl önce, Samsun Belediyesi’nin davetlisi olarak Samsun’a gittim. Orada dinlediğim müthiş bir hikâye aynen şöyle:

Ankara’dan, Atatürkçü Düşünce Derneği’nden bir grup genç, gezmek, görmek için Samsun’a gitmiş. Belediye Başkanlığı, o gençleri gezdirmek için birisini vazifelendirmiş. Topluluk, önce İlk Adım İskelesi’ne götürülmüş. Orada Atatürk’ün 18 kurmay subayla birlikte heykelleri var. Atatürkçü Gençler sormuşlar:

-Kimlerdir Atatürk’ün yanındaki bu subaylar?

- Atatürk bildiğiniz gibi 19 Mayıs 1919’da Samsun’a 18 kurmay subay arkadaşıyla birlikte çıktı. O bakımdan biz Samsun Belediyesi olarak, buraya İlk Adım İskelesi dedik ve buraya, Atatürkle birlikte çıkan o 18 kurmay subayın heykellerini de yaptırıp koydurduk.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nden gelen gençler, öfkeyle itiraz etmişler:

- Hayır! Olamaz, demişler. Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde, Samsun’a tek başına Padişah Vahdettin’den de gizli olarak gelmedi mi? Kim koyduruyor bu adamların heykelini buraya? Yanlıştır bu! Gizli bir Atatürk düşmanlığıdır!

-Yanlış düşünüyorsunuz. Atatürk Samsun’a Padişah Vahdettin’den gizli olarak gelmedi. O’nun fermanıyla geldi. Yanında da işte bu 18 kurmay subayımız vardı.

-Hayır! Hayır! Olamaz! Bu, Atatürkümüzü küçültmek zihniyetidir. Yanlıştır! Yanlıştır! Yanlıştır!

Samsun Belediyesi, Atatürk’ü ve arkadaşlarını, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a götüren Bandırma Gemisi’nin de aynı ölçülerle bir benzerini yaptırıp kıyıya çektirmiş. Gemi, müze olarak kullanılıyor. Atatürkçü gençler o gemiyi görünce sormuşlar:

-Nedir bu gemi?

-Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, İstanbul’dan Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’nun bire bir benzeridir. Belediyemiz Bandırma Vapuru’nun bire bir benzerini yaptırarak buraya demirledi. Onu şimdi biz müze olarak kullanıyoruz.

Gençler öfkelenmeye başlamışlar:

-Olamaz! Olamaz! Olamaz! Atatürk, pusulası bile olmayan köhne bir gemiyle Samsun’a gelmedi mi? Kim onun büyük cesaretlerini ört bas etmek için böyle bir yola başvuruyor?

Belediye yetkilisi, Atatürkçü gençlere doğruları anlatmak için boşuna dil dökmüş. Yanlış bir kanaati yıkmak, doğruları kabul ettirmek, bazen çok zordur. Hatta imkânsız gibidir. Peki bu neden böyle?

Bir takım kimseler, Atatürk’ü daha çok sevdirmek ve O’nu gözlerde, gönüllerde daha çok büyütmek için böyle yanlış yollara başvuruyorlar ve katiyyen doğru olmayan bilgilerle gençlerimizi yanıltıyorlar.

Atatürk, Milli Mücadelemizin kayıt-şartsız lideridir. Bir büyük kahramandır. Yeni devletimizin kurucusudur. O’nu büyük göstermek için haksız yere başkalarını küçültmeye gerek yoktur. Bilmeyiz ki Atatürk ile birlikte Milli Mücadeleye katılan kimselerin cesaretleri, vatanseverlikleri devletimize, milletimize hizmetleri, yüz üzerinden değil, bin üzerinden bin olsa, bu tesbit, Atatürk’ün cesaretinden, vatanseverliğinden, kahramanlığından devletimize ve milletimize hizmetinden hiçbir şey kaybettirmez.

Ama yanlış bilgilerin, uydurma hadiselerin meydana getireceği sarsıntılar çok büyük olur. Bilmeliyiz ki milletler, kahramanlarıyla yaşarlar. Kahramanlarımızı bire indirmek, büyük felaketlere yol açar.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/916/bilinmeyen-ataturk.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Nusret Çiçek
21.03.2017 17:25
Aman Yavuz bey,aman aman aman!
reşid
22.03.2017 21:23
xocam salamun aleykum.Size azerbaycandan yaziram.sizin azerb tv de dilimiz barede danisiginiz,axici uslubunuz xatirimdedir
Yavuz Bülent Bakiler
28.04.2017 22:16
Bu adamcık, içi boş beceriksiz bir adam olarak anılacak. Tarihler asla büyük bir şair, büyük bir fikir adamı demeyecek. Anlattığı HİKAYELER ile toy beyinleri belki bir süre yıkayabilir ama asla uzun süreli etki edemez. Nerden mi biliyorum. İlk gençliğimde bizzat bu adamı dinlemiş, kitaplarını okumuş biri olarak daha o yaşlarda çapsızlığının farkına varmıştım. Çocuklara masallar kabilinden hikayelerinle sana büyük mutluluklar dilerim küçük insan.!
Kağan
14.06.2017 20:27
Biz ülkücülerin de doğal millî lideri Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'tür. (Şehid Lider Muhsin YAZICIOĞLU)
ibrahim şeker
19.07.2017 19:03
Bu Atatürk meselesi çok su götürür.. Tarih anlatımlarının kısm-ı azamı ifrat ve tefritlerle doludur. Şöyle tam bir açıklıkla, cesaretle ve dahi hakkaniyyetle tarihimizi ve hususan yakın tarihimizi anlatacak neşredecek hem vesikalarla delillendirebilecek ehl-i ilim insanlar ne vakit çıkar da bu millete pek büyük bir hizmet eder, iyilik eder bilmiyoruz...Muntazırız, bekliyoruz büyük bir sabırla...

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar