YA PRANGALI DEMOKRASİ YA DA CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ

İşte referandumun asıl konusu…

CHP ve HADEP başta olmak kaydıyla muhalefetin, daha açığı iç ve dış bütün güçlerin yönlendirilmesiyle yürütülen hayır kampanyasının asıl nedeni ise Türkiye Cumhuriyetinin gelişmesinden ve güçlenmesinden endişe edilmiş olması.

Türkiye’nin gelişmesinden endişe eden güçler bilirler ki. Ayağa kalkmış, tarihiyle buluşmuş, millet ve devlet olarak var oluş nedeninin farkında olan bir Türkiye Cumhuriyeti ile hiçbir güç baş edemez.

Onlar bilirler ki, iyi yönetilen, halkıyla bütünleşmiş bir Türkiye Cumhuriyetini hiçbir güç yönlendiremez.

Onlar bilirler ki, tam bin yıldır İslam ümmetinin bayraktarlığını ve elbet liderliğini yürüten bu millet en umulmadık zamanlarda iç ve dış güçlerin bütün oyunlarını bir kalemde bozmuştur. Bunların hepsini bizzat yaşamış biri olarak, hepimizin bildiği bu oyunların bazılarını tekrar etmekte yarar görüyorum…

CHP’nin iktidar olma ümidini kaybettiği bir zaman kesitinde, ordumuzun içindeki bir avuç çete mensubunun yaptığı darbe sonrasında yapılan yüz karası yargılama sonucunda idama mahkûm edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın tam da 1961 seçimlerinden hemen öncesinde idamlarının infaz edilmesi neyin işaretidir dersiniz?

Parlamenter Demokrasinin iyi işlemesi gerekliliğinin mi?

Yani idamlar seçim sonrasına bırakılırsa, demokrasi daha kötü mü işlemiş olacaktı?

Yoksa milletin DP’nin devamı olarak algıladığı AP tek başına iktidara gelirse, Menderes ve arkadaşları idam edilememiş ve darbe boşa gitmiş mi olacaktı?

Bir başka şey…

Milletin doğrudan vermediğini, değişik ayak oyunu ve baskılarla CHP’ye vermenin adımıydı kimilerinin ballandırarak anlattığı ve sahip çıktığı Parlamenter Demokrasi?

Adalet Partisi, Yeni Türkiye Partisi ve Millet Partisi adlarıyla üç ana parçaya bölünmüş muhafazakâr siyasetin parçalanmışlığını fırsata çevirmenin adımıydı Parlamenter Demokrasi?

Ya da, bir partinin tek başına iktidara gelmesini önlemek amacıyla, istikrarsızlığı hedefleyen Milli Bakiye Seçim Sistemiyle seçim yapmak mıydı, Parlamenter Demokrasi?

Buna rağmen bu aziz millet Demokrat Partinin devamı olarak Adalet Partisine yönelip, hiç beklenmedik şekilde bu partiyi tek başına iktidara getirince, uydurma nedenlerle, öğrenci hareketlerini bahane edip, ordunun içindeki çeteyle ülke yönetimine el koymak mıydı Parlamenter Demokrasi?

Ve hiçbir tabanı ve seveni olmayan, kendi mahallesinde bile seçime girseler kazanamayacak kişilerin yönetiminde hükumet olmak mıydı, Parlamenter Demokrasi?

Ya da tam altı ay süreyle Cumhurbaşkanı seçememenin adı mıydı fazileti için gözyaşı dökülen Parlamenter Demokrasi?

Ya da Güneş Motel Rezaletleriyle Milletvekili transferlerinin yapıldığı, Ecevit’in ifadesiyle “kumara borcu olmadığı için” transfer edilen Milletvekillerinin bakan yapıldığı faziletli rejimin adımıydı Parlamenter Demokrasi?

Belki de özgür Akademi Dünyasının ve tarafsız yargı mensuplarının Darbeci Netekim Paşanın askerlerinden talimat aldığı faziletli rejimin adıdır Parlamenter Demokrasi!

Diyebilirsiniz ki:

Bir gecede Doğruyol Partisinin altını oymanın adıdır Parlamenter Demokrasi…

Ya da sadece 50 Parlamenter ile Karaoğlan’a iktidar olma yolunu açan faziletli rejimin adıdır Parlamenter Demokrasi!

İç ve dış güçler bilirler ki Parlamenter rejimi istenildiği gibi yönlendirmek mümkündür.

Fakat!

İç ve dış güçler bilirler ki:

Ne yaparlarsa yapsınlar, halkı hak dışında bir şeye yönlendiremezler…

EVET…

Referanduma bu şekilde bakmak durumundayız…

Prangalı Demokrasi mi?

Prangalarından kurtulmuş...

Prangasız demokrasi mi?

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/846/ya-prangali-demokrasi-ya-da-cumhurbaskanligi-sistemi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Metin
13.02.2017 11:50
HYazıklar olsun hoca bir de BBP de siyaset yaptınız. bu ülkede PKK ile masaya oturan kimdi. lazistan Kürdistan diyen kimdi? hani dürüstlük?

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar