MİLLETE YASLANAN KAZANIR

Türkiye yeni bir sisteme gidiyor, öncelikle hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu başarının ardında Sayın Cumhurbaşkanının eşsiz dirayeti ve hedefinden şaşmayan kişiliğinin büyük payı var. On beş yıllık AK Parti iktidarı boyunca amaçladığı her hedefe ulaştı. Bir çok zorluğu, engeli kolaylıkla aştı. Bu engel de referandumla birlikte aşılmış olacak. Türk Milletinin Cumhurbaşkanlığı Sistemine hayır demeyeceğini düşünüyorum.

Bu noktaya gelişte Sayın Bahçeli'nin katkılarını da unutmamak lazım. Büyük bir fedakarlık yaptı. Partisinden ve malum çevrelerden gelen eleştiri ve baskılara boyun eğmedi. MHP'nin mevcut sistemde zora gireceğini bile bile sözünden dönmedi. "Ülkem partimden büyüktür" düsturu ile hareket etti. Geldiğimiz noktada teşekkürü, takdir ve tahsinle anılmayı hak etti.

Bundan sonra son sözü halk söyleyecek. İki üç ay içinde Türkiye referanduma gidecek. Vatandaş ne istediğini sandıkta söyleyecek.

Türkiye tarihinin en zor dönemlerinden birini geçiriyor.  İçte terör örgütlerinin fitnesi, dışta hem terör örgütleri hem Türkiye ile hesabı olan ülkelerin el altından sürdürdüğü savaş. Bu şartlarda milli bütünlüğün, iç tesanütün ne kadar önemli ve gerekli olduğu açıktır.

Referandum demokratik bir uygulamadır. Herkes fikrini, düşüncesini söyleyecek kararı millet verecektir. Bu bakımdan bu tip değişimleri bir ayrışma aracı haline getirmek yerine toparlanma ve toplanma vesilesi haline getirmek lazım. Siyasetçinin görevi de budur. Yazık ki bu çıplak gerçeğe rağmen politik rekabeti çoğu zaman bir düşmanlık haline getirebiliyoruz.

Cumhurbaşkanlığı sistemi de parlamenter sistem gibi demokratik sistemlerden biridir. Kuvvetler ayrılığı korunduğu, erkler birbirlerini denetleyebildikleri takdirde yürütmeyi hızlandırdığı için -tarihin hızlandığı- bu gibi dönemlerde bir tercih nedenidir. Gittikçe süratlenen bir dünyayı hantal, yavaş, hareket kabiliyeti sınırlı bir sistemle götüremezsiniz.  Başkanlık sistemi demokratik sistemler içinde en çabuğu olduğu için günümüzün ihtiyaçlarına da uygundur.

Cumhurbaşkanlığı sistemi meclise gelince AK Parti'nin fire vereceğini uman çevreler oldu. Düne kadar kader birliği yapanların birbirlerini satacağı düşünüldü. Daha doğru bir ifade ile temennilerini gerçekmiş gibi dile getirdiler. Ne oldu? Yazılan çizilen her şey yalan çıktı.  AK Parti fitne kaynatmak isteyenlerin oyununa gelmedi. Görüşmeler boyunca firesiz hareket etti. Her oylamadan sonra fitne seansları yapanlar hayal kırıklığına uğradılar.  Halka gitmek, halkın istek ve taleplerini anlamak yerine AK Parti'nin fire vereceğini beklemek halktan umut kesmektir. Daha hala niye kaybettiğini anlamayanlar halka bakmalıdırlar. Satışı yapılan politikaların artık pazarı kalmamıştır. AK Parti bu pazarı iyi bildiği ve toplumun taleplerini karşıladığı için kazanmıştır. Bundan sonra da kazanacaktır.

Yeni dönemin herkese hayırlı olmasını diliyorum. Türk Milleti iyi bir yönetime layıktır. 15 yıl boyunca AK Parti bu milleti iyi yönettiği için hep ödüllendirildi, referandumda da milletimiz tarafından ödüllendirilecektir.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/771/millete-yaslanan-kazanir.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Selim
20.01.2017 23:38
Bende Bahçeliye teşekkür ediyorum en sonunda gerçek yüzünü saklamayıp gösterdiği için.
Vahit güler
21.01.2017 22:52
Sayın vekilim aöf nin almış oldugu karar ı degwrlwndirmenizi istiyorum sınavda 4 yanlış 1 dogruyu götürüyor binlerce kişi bu konuda dağdur seçim öncesi bu yarz bir karar yanlış olabilecegini düşünüyorum degerlendirmenizi istiyorum sayın cumhur baskanımız bu konuyu ele almasını ve geregini yapacagını bildigim ićin bu mesajı yazdım sònıf geçmek ićin alınan bu 4 yanlış 1 dogruyu göturmesinin şu dönemde yanlış bir karar oldugunu düşunuyorum ilgilenirseniz ögrencilwr adına sevinirim ben mugla üni
hasan çagla
29.01.2017 11:46
Sayın Özdağ, şehit muhsin yazıcıoğlu milletin kendisi idi. Ama ne yazıkki yüzde 1 i geçemedi. Türkiyede siyasey dışarda kurgulanıyor,içerde uygulanıyor.

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar