RUSYA İLE AYNI SAFTA OLMAK

Türkiye, siyasi zaruretlerden dolayı Suriye'de Rusya ile iş birliği yapmak zorunda kaldı. Devletlerarası ilişkilerde bu tür ittifaklar her zaman mümkündür. Türkiye'yi biraz da buna ABD'nin tavrı mecbur etti.  ABD  altmış yılı aşan stratejik ortaklığı bir yana bırakarak bir terör örgütü ile iş birliği yapmayı tercih etti.

Düne kadar Suriye'yi, Irak'ı teröre destek verdikleri iddiasıyla haydut devlet ilan eden de ABD idi. Şimdi aynı ABD Suriye'de kanlı bir terör örgütü ile iş birliği yapıyor. Bugün Suriye'nin bir kan deryasına dönmesinin nedeni budur.

Türkiye'nin Suriye'de Rusya ile aynı çizgiye gelmesi bazı çevreler tarafından davul zurna ile karşılandı. Medya'da Rusya güzellemeleri gırla gidiyor. Hiç bir işimizde mutedil olamıyoruz. Düne kadar aynı övgüler ABD için yapılıyordu. Halbuki, devletlerarası ilişkilerde hiç bir konum ebedi değildir. Bunu en bariz biçimde ABD - Türkiye ilişkilerinde gördük. Düne kadar karşı saflarda olduğumuz Rusya ile yan yana,aynı safta olduğumuz ABD ile karşı karşıyayız. Yarın kartlar yeniden karılınca bu pozisyonlar yeniden değişebilir.

Siyasi kararlar ne kadar tarihi tecrübemizden izler taşırsa o kadar isabetli olur. Rusya Türkiye'nin en çok savaştığı ülkelerin başında geliyor. Bunun nedeni Petro'nun Rus halkına gösterdiği hedeflerdir. Petro'dan beri Rusların birinci hedefi açık ve sıcak denizlere inmektir. Bunu gerçekleştirmek ancak Türkiye'nin çiğnenmesi, işgal edilmesi ile mümkündür. Unutmayalım ki Türkiye'nin NATO'ya giriş nedeni de Rus tehdididir. Dün dediğimiz bir tarihte bizden Kars'ı , Ardahan'ı, Boğazlar'ı istemişlerdir. Rusya'nın bu hedefleri sürdükçe, Türkiye ile Rusya arasında kalıcı dostluklar kurulamaz. Bu bakımdan ABD düşmanlığı ile Rusya güzellemeleri yapanların bu gerçeği gözden ırak tutmamaları gerekir. Bu Rusya ile dün topraklarımızı isteyen Rusya arasında hiç bir fark yoktur. Suriye'de bulunmaları bile nasıl bir istila ve emperyal iştah taşıdıklarının en açık göstergesidir.

Türkiye siyasetlerini belirlerken Rusya'nın  bu gerçeğini gözden uzak tutmamalıdır. Tarihimiz bize geçici iş birliği cevazı vermesine rağmen kalıcı bir dostluk için yetki vermemektedir. Tarihten süzülüp gelen ,"ayıdan post, Moskof'tan dost olmaz" öz deyişi boşuna söylenmemiştir. Her on yılda bir Ruslarla savaşmak zorunda kalan Türk milleti, bu hükmü yaşadığı acı tecrübelerden çıkarmıştır. Bugün  Suriye'de aynı safta olmak bir istek ve arzunun ifadesi değil, bir zorunluluğun neticesi olmuştur. İş birliği, tarafları buna icbar eden şartlar devam ettikçe sürecek,o şartlar ortadan kalkınca  yerini farklı bir atmosfere bırakacaktır.

Temennimiz çevremizdeki komşularla dost olmak, iyi ilişkiler içinde olmaktır. Savaşı arzulamak hem milli menfaatlerimize hem inançlarımıza aykırıdır. Hep barışı, dostane ilişkileri arzulayacak ama milletlerarası ilişkileri tayin eden şeyin milli çıkarlar olduğunu unutmayacağız. Aksi takdirde bir badireden kurtulalım derken daha büyük bir badirenin kucağına düşeriz.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/729/rusya-ile-ayni-safta-olmak.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

NİHAT AYDINOĞLU
08.01.2017 13:53
RUSYA BU GÜNKÜ HAL EN İYİ MÜTTEFİKİMİZ OLDU.ABD.HODBİ,N HOYRAT KABA SABA İKİ YÜZLÜ YALANCI POLİTİKALARI ÜSTÜNE ÜSTLÜK RUSYA GİBİ BİZDEN YER FELAN İSTEMEMİŞ DÜPE DÜZ ÜLKEMİZİ İŞGALE KALKMIŞ GÜYA MÜTTEFİK ÜLKENİN ŞERRİNDEN KORUNMAK İÇİN ABD.DEN ARAMIZA MESAFE KOYUP RUSYA İLE SURİYEDE ATEŞKES İLAN ETTİK.HALEBİN AHALİSİNİ KATLİAMADAN KURTARDIK ŞİMDİ DE ASTANA GÖRÜŞMELERİ İÇİN HAZIRLIK YAPIYORUZ.ABD.YİNE YALAN SÖYLEMEYE DEVAM EDİYOR.GÜVENİLMEZ KALLEŞ BİR ÜLKEAB.DESEN ONDAN BETER 53 SENEDİR BİZİ KAPID
Ümit hoca
08.01.2017 17:20
Aynı doğrultuda düşüncelerim var ancak ben Türkiye'nin bilinçli olarak ABD tarafından Rusyanın kucağına atıldığını düşünüyorum.ABD ilk planlarında başarısız olunca A-b-c planlarına geçti.Türkiye acaba ABD ve Rusya paylaşım masasında mı?Türkiyenin bence derhal acilen Türk birliğini sağlaması gerekmektedir.Türk Cumhuriyetleri ile birlik (Askeri,ekonomik, kültürel ve teknolojik manada) antlaşmaları yapması.Hatta Aynı bayrağı kullanma antlaşmalarını yapması gerekir.öte yandan avrupa içine yönelmeli

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar