BİR OLMA VAKTİ

Türkiye, arka arkaya yapılan saldırılarla sarsıldı. Önce İstanbul Beşiktaş’taki saldırı ile yüreklerimiz yandı; ardından Kayseri, derken Rus Büyükelçisi Karlov’a yapılan saldırı. Bunların hiç biri tesadüf değil. Belli ki birileri, Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak, adım adım kaosa sürüklemek istiyor.

Bu eylemlerin son yıllarda uygulanan proaktif dış politikamızla ilgili olduğu muhakkak. Suriye’ye müdahil olmak, oldubittilere göz yummamak bazılarını rahatsız etti. Çareyi, içimizdeki hainlerle iş birliği yaparak bir kaos ortamı yaratmaya çalışmakta buldular. Türkiye ne kadar içine gömülürse Suriye’de, Irak’da o kadar rahat hareket edecekler.

Amaçsız terör eylemi yoktur. Karlov’un menfur bir suikaste kurban gitmesi de öyle. Türkiye-Rusya ilişkileri, daha önce Rus uçağının düşürülmesi ile bozulmuş; nice gayretten sonra ilişkiler düzeltilebilmişti.

Suriye’de ABD ile menfaatlerimizin uyuşmadığı ortaya çıkmış durumda. ABD, bir terör örgütünü kendine partner seçmiştir. Bir taraftan terörle mücadele nutukları atılırken diğer yandan 40 yıla yakındır bu ülkede kan döken bir örgütle iş birliği yapmak, ABD’nin Suriye ve Irak’daki varlığını tamamen gayrimeşru hâle getiriyor. ABD kendine isnat edilen demokrasi havariliğine uygun davransaydı bugün çoktan Esat gitmiş, Suriye’de normalleşme sürecine girilmişti. ABD, kendine yüklediği misyona uygun davranmadı. Ortadoğu, bir bataklık hâline geldi.

Karlov’un öldürülmesi, sanılanın aksine Türkiye’nin terörle mücadelede elini güçlendirecektir. Rusya ile münasebetlerimizin daha makul bir düzeye gelmesine de katkıda bulunacaktır. Ancak bu tip eylemlerin dış dünyada Türkiye’nin güvenirliği ile ilgili tereddütlere neden olacağı açıktır. Bazen bir cinayet bir ülkenin politikalarını, bazen kaderini değiştirir. Terörle mücadelede daha kararlı daha tavizsiz olunması gerektiğini, bu suikast, bir defa daha bize ihtar etmiştir.

Cinayetin arkasından hangi örgütün çıkacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Kim çıkarsa çıksın esas olan, perdenin gerisinde olanlardır. Perdenin önündekiler, çoğu zaman sadece perdenin gerisindekileri gizleme işlevi görürler. Nusra, DEAŞ, FETÖ veya bir başkası. .. Bu, onlardan herhangi biri üzerinden yürütülen uluslararası bir operasyondur. Bu saldırıları bertaraf edecek olan Türk milletinin feraseti, soğukkanlılığı, ülke ve millet menfaatlerine bağlılığıdır. Bizi hırpalamaya, birbirimize düşürmeye, boğazlaştırmaya uğraşacaklardır. Bize düşen oyuna gelmemektir. Bu tuzakları beraberce bozacağız. Ülkemize kurulan her komplo, millî varlığımıza yönelen her saldırı, bizi birbirimize daha çok yaklaştırmalıdır. Farklı davranmak, düşmanın oyununa gelmektir. Bugün bir defa daha, “Gelin canlar bir olalım” deme vaktidir.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/666/bir-olma-vakti.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Ramazan
26.12.2016 18:29
Evet sorumlu davranma el ele verme vakti, sn yazara katılıyorum

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar