YENİ SAVAŞ KONSEPTİ: TERÖRDÜR

Aralık ayının başlarında Washington’da Bipartisan Policy Center (Partilerüstü Siyaset Merkezi) adlı kuruluş tarafından düzenlenen bir panelde konuşulanları, nedense Türkiye’de siyaset ile uğraşanlar ıskaladılar. Panelin konu başlığı bile çarpıcıydı: “Türk-Amerikan İlişkilerinin Geleceği: İşbirliği veya Hayal Kırıklığı”

Bu panelde önemli isimler konuşmacı olarak katıldılar. Bunlardan biri emekli orgeneral Charles Wald ile eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman idi. Konuşmacılar, günümüzdeki bazı olayları anlamamız için önemli ipuçlarını dile getirdiler.

Orgeneral Wald, Türkiye’nin takip ettiği politikalardan, bir ABD askeri olarak rahatsızlığını net bir dille ifade etmişti: “Türkiye, NATO üyesi olmasına rağmen gerektiği gibi davranmıyor.”

Türkiye, NATO üyesi olarak hangi gerekli davranışları göstermiyor? NATO’nun 7-8 Kasım 1991 tarihinde Roma’daki toplantıda belirlediği yeni konseptte Fundamentalist İslamî hareketleri düşman ilan etmişti.

Ortadoğu’da NATO sopasıyla Müslümanlar terbiye edilmeye çalışılırken, Türkiye oyunu bozmaya çalışıyor. Bu yüzden ABD’li askere göre, Türkiye’nin de terbiye edilmesi gerekiyor.

Amerikalı orgeneral Wald, ABD’nin net bir stratejisi olmadığından şikâyetle, sözlerine şöyle devam ediyordu: “Bence Türkiye konusunda sınıfta kalıyoruz. Suriye konusunda da çalışmalıyız, ikisi de karmaşık bir hal aldı. Türkiye’ye karşı fazla sessiz kaldık.” Türkiye’nin terbiye edilmesi, başka türlü nasıl ifade edilebilir? Türkiye’ye karşı sessizlik nasıl bozulur? İtlerini havlatarak mı?

Wald, asıl vurucu sözlerini ve gerçek niyetini şöyle ortaya koydu: “Türkiye, İncirlik’i şantaj aracı olarak kullanıyor. Bunun son bulması gerekir. Her zaman İncirlik’in kullanımı konusunda şantaja uğradık, Türklere bunu böyle kullanmamalarını söylemeliyiz, başka bir yere gidebiliriz. Amerika’nın ciddi ortağı, NATO üyesi Türkiye tarafından oyuna getirildiğimiz konusunda hayal kırıklığı yaşıyorum, bize karşı kırmızı çizgiler aşıldı. Suriye’de şu anda Türklerden çok Kürtlere güvenebiliriz.”

Demek ki neymiş? Kırmızı çizgileri aşan Türkiye’nin, egemen güçlerin terör sopasıyla terbiye edilmesi gerekiyor!..

Ukrayna asıllı Yahudi göçmeni, annesi İstanbul Yahudilerinden olduğundan Türkçeyi çok rahat konuşan Eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da, İncirlik konusunda benzer sözler ifade ettikten sonra asıl bombayı patlatmıştı: “Türkiye bir iç savaşa doğru sürükleniyor.”

Bu zat 27 Ağustos 2016 tarihinde New York Times gazetesinde kaleme aldığı “ABD’nin Türkiye ile Tehlikeli Pazarlığı” başlıklı makalesinde de, İncirlik Üssü’nün uzun müzakereler sonucunda Amerikan güçleri tarafından kullanılmasına izin verilmesinin gelecekte ağır bedelleri olabileceğini söylemişti.

Bu yazı kaleme alındıktan bu yana. 6 Ekim’de Yenibosna, 16 Ekim’de Gaziantep, 4 Kasım’da Diyarbakır, 24 Kasım’da Adana, 10 Aralık’ta İstanbul ve nihayet bugün (17 Aralık) Kayseri’de alçakça patlamalar meydana geldi.

Dikkat edelim! Suriye ve Irak politikalarında Amerika’nın oyununu bozan Türkiye’nin, İncirlik Üssü’nü bir sömürge karakolu değil de gerçek bağımsız bir ülke olarak kendisine ait olduğunu vurgulaması, bu tehlikeli oyunların en önemli sebeplerinden bir biridir.

Varsın bazı basiretsizler, hala bir adam yüzünden Türkiye’nin cezalandırıldığını düşünsünler.

Cumhurbaşkanı boşuna seferberlik ilan etmedi.

Bağımsız ve kendi oyununu oynayan bir Türkiye için tez elden bütün gönüller ve enerjiler seferber edilmeli..

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/652/yeni-savas-konsepti-terordur.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Sıddık Demir
18.12.2016 19:16
teşekkürler şakir hocam, niyet okumalara gerek bile duyulmadan çok açık tavırları bir daha dile getirdiğiniz için.
necip cihat
18.12.2016 20:32
Bizim ülkemizde milli muhalefet olmadığından mı bu kadar ihaneti yaşıyoruz hocam kaleminize elinize yüreğinize sağlık mükemmel tespitler.

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar