DAYANMANIN ZOR ARALIK’LARI

Halep düştü düşüyor.

Yüreğimiz yanıyor. İçimiz parçalanıyor. Kan ağlıyoruz.

Müslüman olarak düşünsel, siyasal, eylemsel tepkimiz ah vah etmekten ibaret. Haçlı Siyonistlerinin ölümümüz ve yok edilmemiz üzerine yaptıkları acımasız saldırıları analiz etmeyi, sebep ve sonuçlarını tartışmayı entelektüel farkındalık saymakla yetiniyoruz. Bu yetinmeyle avunuyor, avunmayla yetiniyoruz. Aferin bize, düşmanın bizi yok etmek üzerine yaptığı saldırıları ne de güzel ve zamanında fark ettik. Diyelim ki fark ettik, his yok, acı yok, leş kesilmişken kurtuluşumuz adına, İslâm’ın izzeti ve şerefi adına bu tutumumuz neyi değiştiriyor? Kahroluyoruz. Türkiyeli Müslümanlar olarak kardeşlerimize evimizi, kucağımızı açmanın dışında başka da bir şey yapamadık. Halep’e yardım ulaştırmakta bile geç ve yetersiz kaldık. Halep düşerse bizim inancımız düşecek, umudumuz düşecektir. Bugün dünden daha iyi bir noktada değiliz, olamayacağız. Koca ümmet kardeşlerine zulüm ve tecavüz karşısında ne yaptı? İslâm ordusu ne yaptı, ne yapıyor? Bu nasıl bir korkaklık, bu nasıl bir vurdumduymazlıktır? Türkiye devlet olarak ne yaptı, ne yapıyor?

Türkiye devlet olarak ne yapıyor?

Hadiseleri serinkanlı ve akıllıca düşünelim. Suhuletle anlamaya çalışıyorum. Devletin de böyle düşündüğü muhakkaktır. Devlet, derinliğinde bugünü ve yarını mutlaka düşünüyor, politikalar geliştiriyor. Evvela şunu söyleyelim: En son 10 Aralık’ta Beşiktaş’taki patlama başta olmak üzere içerideki hiçbir olay ve gelişme, çevremizde olup bitenden ilgisiz değildir. Haçlı Siyonist güçlerin ülkelerimizi işgal girişimleri ile başlayan bir 3. Dünya savaşıdır yaşanan. Bu savaş 11 Eylül hadisesinden sonra resmen başladı. Afganistan’da açılan cephe Irak’ta, Kuveyt’te, Libya’da, Tunus’ta, Mısır’da, Sudan’da, Filistin’de Suriye’de sürüyor. Bu savaşta çok kanlı, kirli, hain ittifaklar var. Terör bin bir suratı ve çeşidiyle bu savaşta etkili enstruman olarak kullanıldı, kullanılıyor. Terör, kandırdığı, sözde yerli işbirlikçi hainlerle içeriden ve çok alçakça vuruyor. Bu ihanet içinde olan hainler doğrudan Haçlı Siyonist efendilerinden emir alıyorlar. Onlar tarafından beslenip, büyütülüp, kışkırtılıyorlar. Bu çok önemli. Çünkü teröre hizmet eden namussuz alçaklar, bizim aramızda, bizim şehirlerimizde, bizlerle beraber yaşıyor. Onları seçmek, bulmak kolay olmuyor. Bizdenmiş gibi, dost gibi gözüküp altımıza bomba koyan hain işbirlikçiler varken, düşmanla savaşmak kolay olmuyor. Paralel ve PKK şerefsizliğinde olduğu gibi, ihanet bizi arkamızdan, içimizden vuruyor. O nedenle önce bu şebekelerin, bu münafık ve gizli kâfirlerin yok edilmesi gerekiyor.

Halep düştü düşüyor. Türkiye ne yapıyor?

Bana kalırsa Türkiye büyük savaşı gördü. Gücünü denedi, kendini sınadı; gidebileceği, dayanabileceği son sınırı test etti. Şimdilik bütün bir Amerika’yı, Rusya’yı, İran’ı, bütün Avrupa ülkelerini, Çin’i hasılı bütün dünyayı karşısına almanın akıllıca bir yol olmadığına karar kıldı. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmamak için cephe büyütülmemeli, düşman çoğaltılmamalıydı. Bu ittifakı önce politik düzlemde Rusya ile yakınlaşarak, Şanghay’a yanaşarak, çatlatma yolunu seçti. Doları devre dışı bırakacak ticari anlaşmalar yapması, çatlağı büyütecek bir hamle oldu. Diğer yandan özellikle Rusya ile bir anlaşma ve uzlaşma sağlandığı gözleniyor. Bir yerin elde tutulamaması durumunda hiç olmazsa başka yerlerin, başka mevzilerin kaybedilmemsi düşüncesi ile yeni planlar devreye sokulmak istendi. Söylemesi çok zor ama anlaşılıyor ki, Halep gözden çıkarıldı. Buna karşılık Türkmen Dağı, Bayırbucak, El Bab, Cerablus, Membiç alındı. Yakın gelecekte bunlara Tel Abyat, Ayn el Arab da eklenebilir. Başka bir açıdan ABD’nin ağır silahlarla desteklediği PKK, PYD ve DAEŞ’e karşı Rusya ile anlaşma sağlanmış olabilir. Yakın bir gelecekte bu örgütlere çok feci şekilde hadleri bildirilecektir diye umuyorum. Hainliklerinin cezasını korkunç ödeyeceklerdir. Türkiye, bu yapılar var oldukça kendine rahat olmayacağını bilmektedir.

Diğer yandan başkanlık sistemine geçişin de bu süreçte anlamı büyük. Çokları bağlantı kurmakta yetersiz kalabilir. Ancak bu süreçte Türkiye başkanlık sistemine geçmek zorundadır. Bunun birçok sebebi var. En önemli sebebi mevcut sistemin ağır, aksak bir karar alma mekanizmasına sahip olmasıdır. Bürokratik kademeler işi ağırlaştırmakta, iradeyi dağıtmakta, işlevsiz, etkisiz duruma getirmektedir. Her aşamada size kurulmuş tuzaklar olabilmektedir. Bürokratik kademelerden bahsediyorum. Her kademede ellerinde hançerleriyle arkanızda fırsat kollayan insanlar olunca nasıl çalışacak, nasıl karar alacaksınız? Başkanlık sistemine geçişle bu kademeler aradan kalkarak daha hızlı, daha çevik karar almak mümkün olacaktır. Bence başkanlık sistemine geçiş, bir anlamda Türkiye’nin bağımsızlaşmasında önemli bir aşamadır. Bunu düşmanlar biliyor. İçeriden ve dışarıdan terörle rahatsız edilen ağır, hantal bir Türkiye’nin, savaşması kolay değildir. Beşiktaş’taki bomba, Türkiye’nin bağımsızlığını parçalamak, engellemek maksadıyla patlatılmıştır. Olaya böyle bakın. Bu meseleler, CHP’nin gel git aklıyla anlaşılacak basitlikte değildir. Kaldı ki, son günlerde kenara çekilerek Kılıçdaroğlu’na da ayar verildi. Akıllı olması, ayağını denk alması söylendi.

Özetle; büyük bir savaş içindeyiz. Mevcut yapısı ve düzeni ile Türkiye’nin bu savaşı sürdürmesi kolay değil. Çevik ve rahat olmak için içeride ve dışarıda kimi önemli hamleler yapıyor. Yapmaya devam edecek. İlerlediğimiz her aşamada sinir uçlarımıza dokunacaklar. Bizi sıkıntıya sokacak eylemler tezgâhlayacaklar, bu belli. Ancak dayanarak, direnerek zorlukları aştığımız çok yakın bir gelecekte, düşmanın şah damarının kesileceğinden kimse şüphe etmesin.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/637/dayanmanin-zor-araliklari.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

İrfan ELBİR
13.12.2016 11:25
Başkanlık sisteminin beni etkileyen tarafı, Başkan ile halkın direkt temas kurmasıdır.. Aradaki bütün kurum, kuruluş ve diğer etken faktörlerin aradan çekilmesidir. Bunun anlamı çok büyüktür. Çünkü halkın iradesinin yönetime yansımasının en belirgin şeklidir. İnşallah acıları ve hüzünleri azaltarak bu dönüşümü yaşarız.

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar