TERÖRE, “NEDEN” SORUSUNU SORMAK

Teröre, yani “tedhiş”e, insanları dehşete düşürmek için başvurulur. Korku uyandırmak, korku üzerinden güç göstermek. “İlle de ben varım” demek.

Elbette bîgünah 40 kişinin katledilmesi yeterince dehşet vericidir.

Bir yerden tesadüfen geçiyorken öldürülmek, bir yerde duruyorken saldırıya maruz kalmak.

Öldürenler, seçici davranmıyorlar; ölenler, hedefte olduklarının farkında olmuyorlar. Bu, alçaklığın en üst derecesi. Arkadan vurmaktan beter. Arkadan vurulan dahi, hedef seçildiğinin farkındadır.

“Seni öldüreceğimi bilmiyordum, piyangodan sen çıktın!”

Bazı hamakat ehli, “Bunların çoğu polis, oh olsun!” diyesiymiş. Bunlar polis ama kimseyle savaşmıyor. Bir maç sonrası, güvenliği ve düzeni sağlamaya çalışıyorlar.

Savaş, şerefli bir iştir, karşılıklılık vardır; terör, hiç bir ahlâkî arka plana sahip değildir.

Terörle özgürlüğe ulaşacağım!

Terörle İslâm devleti kuracağım!

Terörle demokrasi getireceğim!

Bunların hepsi fasarya…  Eğer hürriyet istiyorsan bunu, bîgünah insanları öldürerek yapamazsın. İslâm devleti kuracaksan bilhassa insan hayatına değer vereceksin. Bir insanı sebepsiz yere öldürdüğünde bütün insanlığı katlettiğini bileceksin. Hele demokrasi, hiç bir şekilde katliam gerekçesi olamaz.

Bunlar, elbette bir yerlerde pişirilmiş, kotarılmış safsatalar. Bu safsataları hakikat mertebesine yükselten güç merkezleri var. Terör, sadece terör değildir. Terör, bugünün dünyasında bazı merkezlerin yegâne siyaset aracı hâline gelmiştir. Ortadoğu adını verdikleri coğrafyayı biçimlendirmek için tek ses getiren araç olarak terör kalmıştır ellerinde.

Bu siyasetin dünyanın her yerinde elverişli yüklenicileri var.

Bu yükleniciler, aldıkları canla, öldürdükleri insanla övünüyorlar.  Mesela üç beş kişi ölmüşse, üstlenmeye bile değer bulmuyorlar. Çok kan dökülecek, çok insan ölecek, dehşet geniş çaplı olacak.

Bu böyleyken teröre güya “neden” sorusunu sorup kafadan cevaplayanlar var.

“Efendim, Türkiye demokrasiden uzaklaşıyor, diktatörlük temayülü içinde olanlar var, terör memleketin bu hâline karşı protesto mahiyetinde!” demeye getiriyorlar.

Bu makullük sizi dehşete düşürmüyor mu?

Soruyu kendiniz sorup, kendi makulünüzü cevap olarak ilan edebilirsiniz. Tabii vicdanınız dumura uğramışsa!

Vicdanımız masum insanların katledilmesine asla rıza göstermez. Akıl çarpıtmalarının tosladığı duvar vicdandır.

Tabiî varsa!

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/635/terore-neden-sorusunu-sormak.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar