ANKARANIN YENİ ÇAĞDAŞ SANAT MEKANI: CERMODERN

Ankara denildiğinde aklımızda birçok kelime belirecektir…

Başkent

Siyaset/siyasetçiler

Anıtkabir

Gri Şehir gibi

Peki kültürel açıdan Ankara nasıl bir şehirdir? Aslında başta Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi, Devlet Resim Heykel Müzesi , çok sayıda galeri ve kültür merkezleri ile oldukça zengin bir şehirdir.

Ankara’nın ilk modern sanatlar merkezi CerModern ise ; 2010 yılında kurulmuştur. 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e Ankara’da bir çağdaş sanatlar müzesi noksanlığını ileten Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Turan Erol’un çabalarının Cer Modern’in serüveninde belirleyici bir işlevi olmuştur.  Sonrasında  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Necdet Seçkinöz, Turan Erol’dan konuya ilişkin ayrıntılı bir rapor hazırlamasını istemiş, 31.10.1996 tarihli raporunda sanatçı, Türkiye’de modern anlamda bir sanat müzesinin bulunmadığını, mevcut tarihi binaların modern sanat müzesine dönüştürülmesinin sakıncalı olduğunu vurgulamış ve yeni bir mekan olarak demiryolları onarım (cer) atölyelerinin modern sanat müzesine dönüştürülmesi önerisini getirilmiştir ( 09.12.2016 tarihinde http://www.anadolujet.com/aj-tr/anadolujet-magazin/2010/haziran/makaleler sayfasından erişilmiştir).

Mekan; Türkiye’nin tek parça en büyük sergi alanına sahiptir. Sergi ve fotoğraf galerisi, müze mağazası, konferans salonu, sanatçı atölyeleri , kütüphanesi ile oldukça ilham verici bir şekilde tasarlanmıştır.

Öte yandan; düzenlenen birçok etkinliğin ücretsiz veya makul fiyatlar ile izleyiciye sunulduğunu belirtmek isterim. Özellikle yaz aylarında açık havada minderlerinize kurularak keyifli bir Açıkhava sineması deneyimi yaşayabilirsiniz.

Etkinliklerini sitesi üzerinden takip edebileceğiniz CerModern ; Tren garı önünden sıhhiyeye doğru ilerlediğinizde Selim Sırrı Tarcan Spor Salonunun hemen arkasında yer almaktadır. (Ankara adliyesinin arkası)

Pazartesi günleri kapalı olan mekanın girişi de ücretsizdir. 

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/629/ankaranin-yeni-cagdas-sanat-mekani-cermodern.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar