DOLARLA SATILMAYAN DOLARIN SATIN ALAMAYACAĞI

Yaşadığımız savaş ortamını mevzi, lokal çatışmalarla sınırlı anlamak doğru olmaz. Tarih çok önemli kırılma ve dönüşüm anlarından birini yaşıyor. Tarih yaşananları çok uzak olmayan gelecekte kaydetmiş olacak. Sadece tarih yaşamıyor, tarih yazıyoruz. Büyük etkileri sonradan daha iyi anlaşılacak gelişmelerin mahiyetini şimdiden görmek güç olabilir.

Egemen güçler yerlerini öyle kolay koruyamayacaklar. Zemin değişiyor, iklim değişiyor. Rüzgârın yönü değişiyor. Dengeler, denklemlerle beraber yeni anlayışlar, güçler, ittifaklar, yeni tavırlar, tutumlar ortaya çıkıyor, çıkacak. İlk etkilerini sıcak çatışmalar ve terör olaylarıyla gördüğümüz değişim, ekonomik ve finans boyutu ile tesiri çok daha derin ve yaygın olacak bir aşamaya doğru eviriliyor.

Türkiye, 3. Dünya savaşı diye tanımlanabilecek zorlu bir aşamada esas odak noktalardan biri olmuştur. Türkiye’nin Erdoğan’ın dilinden ‘Dünya beşten büyüktür’ sloganıyla özetlediği söylem, yakında umulmadık gelişmelerle daha tesirli içerik kazanabilir. Eski dünya çöküyor, çökebilir. Yenidünyanın kuruluşu kolay olmayacaktır, olmayabilir. Bu kritik süreçte son derece dikkatli olmak gerekmektedir. En yüksek düzeyde ve en açık bir şuur ve cesaretle uyanık olmak zorundayız. Çünkü Türkiye’nin Irak ve Suriye’de emperyalist kuşatmayı yaracak etkili hamleleri yanında dolara karşı açtığı savaş, onlar için en öldürücü ve üstelik küresel bir hamledir.

Tabir yerindeyse Türkiye küresel emperyalizmin can damarını kesme operasyonu yapmaktadır. Bu kolay olmayacaktır. Emperyalistler döviz kurları üzerinden yaptıkları spekülasyonlarla Türkiye’nin kaderiyle oynamak isterlerken ummadıkları bir direnişle karşılaştılar. Dolar askeri, siyasi güç olarak ABD’nin de tüm imkânlarını kullanan Siyonizm’in asıl devletidir. Doların egemenliği ABD’yi de kuşatmış, rehin almıştır. Bu anlamda ABD de doların tutsağıdır. Doları istedikleri gibi basıp, istedikleri kadar piyasalara sürenler, tüm dünyanın alın terini, el emeğini, bütün zenginliklerini bir çırpıda ve bedavadan çaldılar, çalıyorlar. O nedenle doların yaratıcı babaları dünyanın en büyük dolandırıcıları, en azılı yankesicileridir.

Dolar herkesin ihtiyaç duyduğu, ihtiyaç duymak zorunda bırakıldığı bir puta dönüştürülmüştür. Bütün üretim ve artık değerler dolarla ölçülür, el değişir olmuştur. Doların gücü doları yaşatan ve dayatan güçtür. Bu gücün saldığı korku ve bağımlılıkla dolar güçlüdür. Korkunç bir büyüdür bu. Akla hayale gelmeyen oyunlarla etkisi süren, sürdürülen büyüyle, insanların, ülkelerin özgür iradeleri biçimlendiriliyor, teslim alınıyor. Bir anda ekonomilei yükseliyor veya iflasa sürükleniyor. Sahip olduğun dolar kadar güçlü veya zayıf, zengin veya yoksul oluyorsunuz.

Her şeyi dolara endeksleyenler dünyanın her şeyine dolarla sahip olmaya çalıştılar, çalışıyorlar. Umutlar, beklentiler, tasarılar, kaygılar, korkular, aşklar, inançlar, güzellikler, çirkinlikler hep dolara endeksli oldu. Dolayısıyla doların hakimleri veya dolarla hakim olanlar, dünyanın maddi manevi tüm varlığına ya sahip oluyor ya da onları istedikleri gibi yönetiyor, yönlendiriyorlar. Bu büyünün etkisinden çıkamayanlar, çıkmayı akıllarından bile getiremeyenler, buna cesaret edemeyenler, kendiliğinden gönüllü bir esareti, gönüllü bir bağımlılığı kabul ettiler. Asıl felaket budur, buydu. Dünya sistemi, büyük ölçüde bu egemenlik ve teslimiyet ilişkisi içinde sürdü. Her şey dolar içindi. Dolar her şey içindi. İşte Türkiye, materyalist emperyalizmin bu putunu gördü ve şimdi düşmana karşı en çetin, en can alıcı, en öldürücü hamlesini yapıyor. Doğrusu bu savaşı da bir güç olarak doları istedikleri gibi kullanan, yönlendiren şer odakları başlattı.

Savaşlarda, cephede, terör saldırılarıyla bize diz çöktüremeyenler son ve en kudretli silahlarını devreye soktular. Varlıklarına can ve kan veren unsur yani dolar üzerinden bizim de hayatiyetimize son vereceklerini sandılar. Dolar değerliydi. Doğrudur. Ama asıl değer alın teridir. Üretimdir. Ticaret ve kazançtır. Daha da önemlisi dolara teslim olmayacak inançlar, ruhlar vardır. Doların satın alamayacağı değerler vardır. Şimdi Türkiye bence savaşın en koyu en kırılgan yerinde, son derece önemli bir pozisyon aldı. Durum ne olur, gelişmeler nasıl seyreder, şimdiden onu kestirmek güç. Ancak aziz milletimiz, tankların uçak bombardımanlarının karşısında onuruyla dimdik duran aziz milletimiz, bu şeytanca spekülasyonların sürecin son aşaması olduğunu gördü ve tavrını koydu.

Dolardan çıkış gerçekten onurlu bir duruşun devamıdır. Aç da kalsak onurumuzdan, imanımızdan, izzetimizden taviz vermeyeceğimizin mesajı verilmiştir. Şimdi ülke olarak bu yönde daha yüksek düzeyde ve etkili katılımlarla diğer ülkelere açılımlar yapıyoruz. Dolar değer kaybetmeye başladı. Yakın gelecekte sadece bizde değil önce yakın çevremizde, gönül coğrafyamızda doların tepetaklak aşağı doğru gidişini görürseniz şaşırmayın. Bu şeytani büyüyü yapanları, şimdiden korku sarmaya başladı bile. Acaba diyorlar, Türkiye’nin milli paraya dönüşünü diğer ülkeler de örnek alıp uygulamaya korlarsa sonuç ne olur? Dolar çöplüğüne dönen ABD’de o çok değerli kâğıtların karın doyurmadığını en çok onlar biliyor.

Ülkeler arası ticari ilişkilerde de kullanılmak üzere milli paraya dönme hamlesiyle Türkiye, Siyonist büyücülerin kalbine bıçak saplamıştır. Sonucu ne olursa olsun bu hamle yapılmıştır. Her şeyden önce dünyanın aklına ‘dolardan çıkmak’ gibi bir düşünce yerleşmeye başlamıştır. Küresel ölçekte nefretlerin muhatabı olan ABD, çok yakında ciğerini sökecek gelişmeler karşısında bakalım nasıl dayanacak? Belki de tahtını korumak için olmadık çılgınlıklar yapacak. Onun için son derece dikkatli ve temkinli olmak gerekiyor.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/626/dolarla-satilmayan-dolarin-satin-alamayacagi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

İrfan ELBİR
09.12.2016 13:42
Değerli hocam.. Harika yazdınız. Bu küresel uyuşturucudan hem fert olarak, hem de topyekun mücadele ile kurtulmak lazım. Türk Dünyası ve İslam aleminin bu ekonomik esaratten kurtulması için iyi bir fırsattır. Yahudi bir bankacı olan Mayer Amschel Bauer, kurdukları düzeni, şu sözlerle itiraf etmişti; "Bir ülkenin para denetimi elimde olsun, onun kanunlarını kim yazarsa yazsın, hiç umursamam!".

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar