MEMURSEN YA DA AH AKİF AĞABEY

MEMURSEN’in kurucusu Akif İnan ağabeyim askerlik arkadaşımdı.

Askerlikten önce onun konuşmacı olduğu birkaç programa dinleyici olarak katılsam da, yakın bir temasım ve tanışıklığım olmamıştı.

Ta ki, 1975 yılının Temmuz ayında başlayan ve Ekim ayında sonuçlanan kısa devre askerlik görevimizi ifa etmek için İzmir Bornova’ya gidinceye kadar.

57. Topçu Er Eğitim Tugayındaki kısa dönem askerliğimizde, 3.Batarya’nın 1.Takımdaydık.

Büyük çoğunluğumuzun askere gitme yaşı, normalin çok üzerindeyse de, Akif İnan ağabeyimizin yaşı bizlerden daha da ilerideydi ve bu haliyle Akif İnan ağabeyimiz takımımızın en yaşlısıydı.

Askerlik dönemimiz gerçekten çok zevkliydi.

Başımızda Harbiye’yi yeni bitirmiş gencecik subaylar işimizi biraz zora sokmuş olsalar da, dört ay için gittiğimiz, fakat iki ay yirmi beş günde biten askerliğimiz bizlere çok güzel dostluklar kazandırmıştı.

Burada kazandığımız o çok güzel dostlardan birisi elbet Akif İnan ağabeyimdi.

Akif İnan ağabeyimin güzel ve aksiyoner bir insan olduğunu, onu bilen herkes kabul eder sanırım.

O Ankara’da, ben taşrada olduğumuz için çok sık görüşemesek de, Ankara’ya yolum düştüğünde yanına uğrar sohbetinden istifade ederdim.

EĞİTİM BİR SEN’i kurduğunda, Van’daki şubeyi benim kurmamı istemişti.

Bazı özel nedenlerden dolayı Akif Ağabeyimin bu teklifine olumlu cevap verememiştim.

Çok zor dönemde, çok zor şartlarda kurulan bu sendika gerek Akif İnan Ağabeyimin, gerekse nöbeti devralanların gayretleriyle bugüne kadar büyüyerek geldi ve bugün sanırım MEMURSEN olarak Türkiye’nin en büyük Memur Sendikaları Konfederasyonudur.

Anlaşılacağı gibi, buraya kadar her şey güzel…

Biraz önce dile getirdiğim gibi, içinde olmadığım için tam olarak bilemesem de, ülke olarak zor şartlar geçirdiğimiz dönemlerde Konfederasyon olarak MEMUR-SEN’in bazı zor sınavlardan geçtiği, bazı zor dönemeçleri döndüğü muhakkaktır.

Fakat gerek MEMUR-SEN Konfederasyonu, gerekse TÜRKİYE KAMU-SEN ve KESK konfederasyonlarının her birinin bugüne kadar geçmedikleri bir sınavla karşı karşıya kaldıkları çok açıktır.

Gerek bu üç büyük memur sendikası, gerekse yasal olarak varlıkları devam eden diğer memur sendikalarının, elbet yasal çerçevede, kendi içlerinde sendikal dayanışmayı göstermelerinin tam zamanıdır.

Nasıl bir dayanışma mı diyorsunuz?

Üyelerinizden topladığınız aidatlar ne içindir ve hangi gün içindir söyler misiniz?

Bugün Rabin oğlu Fetullah fitnesinin girmediği ocak ve aile yok gibidir.

Böyle bir durumda yasal çerçevede haklı veya haksız çok insanımız zarar görmüş, açığa alınmış veya ihraç edilmiştir.

Zamanı gelince elbet devletimizi yönetenler yaş ile kuruyu, at izi ile it izini elbette birbirinden ayıracaklar ve suçsuzluğu sabit olanları görevlerine iade edeceklerdir.

Yine bilinen bir gerçektir ki, içinde bulunduğumuz zaman kesitinde, değişik devlet birimlerinden gerek ihraç edilenlerin, gerekse açığa alınanların incelemeleri devam etmektedir.

Burası devleti yönetenlerin yapacağı iştir.

Nitekim geçtiğimiz günlerde, yapılan incelemeler sonucunda, yaklaşık on bin öğretmen görevlerine iade edilmişlerdir.

Görünen o ki bu iadeler ve ihraç edilenler için göreve iade kararnameleri çıkarılacaktır.

Bu işin yönetim ve yasal yönüdür.

Fakat özellikle maaşından başka geliri olmayan bu insanlarımızın elinden ilk önce tutması gerekenler sendikalar değil midir?

Duyumlarım doğru ise, Eğitim-Sen FETO fitnesinde mağdur olan üyelerine maaş bağlamış bulunmaktadır.

Aynı şeyi Memur-Sen ve Kamu-Sen’in yapması gerekmez mi?

Suçu sabit oluncaya kadar insanlar suçsuz değiller midir?

Üyeleriniz şu veya bu nedenle suçlu bile olsa, onları aç bırakmak ve açlıkla imtihan etmek sendikal dayanışmaya yakışır mı?

Devlet suçlu görüp ceza evlerine koyduğu insanları aç mı bırakıyor?

Ya sizler!

Ey sendika yöneticileri!

Suçlu görülüp tutuklanan insanların dışarıdaki yakınlarına, yasal çerçevede sahip çıkmanız ve açlıklarını gidermeniz gerekmez mi?

Suçlu görülüp, ihraç edilen insanların, yasal çerçevede ayakta kalmalarına yardımcı olmanız gerekmez mi?

Suçluların cezalandırılmalarını seyrederken, masum yavruların açlıkla sınanmalarını seyretmek siz sendikacılara yakışır mı?

Üyeleriniz arasında yedi ay Aktif Eğitim-Sen dolayı üyeliğinden ihraç edilenler var.

Bunlar 20-25 yıllık öğretmenlikleri döneminde hep sizlerin sendikalarında bulunmuşlar.

Bunlara ne zaman sahip çıkacaksınız?

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/619/memursen-ya-da-ah-akif-agabey.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Melik Gazi
07.12.2016 11:15
Memursen bırak aktifsen üyesi hiçbir sendikaya üye olmamış,ilk defa memursene üye olmuş halen üyeliği devam eden üyesini bile düşünüp,ilgilenmiyor,Kamusen pkk lı öğretmenleri,türk bayrağını ders kitaplarından yırtıp çocuklara öyle veren öğretmenleri bile kurtarıyor neden bahsediyorsun hocam sen.
Melik Gazi
07.12.2016 11:17
Memursen bırak aktifsen üyesi hiçbir sendikaya üye olmamış,ilk defa memursene üye olmuş halen üyeliği devam eden üyesini bile düşünüp,ilgilenmiyor,KESK pkk lı öğretmenleri,türk bayrağını ders kitaplarından yırtıp çocuklara öyle veren öğretmenleri bile kurtarıyor neden bahsediyorsun hocam sen.Memursen Hükümete yaranmak için üyelerini feda ediyor.
Sernercan
07.12.2016 13:18
Hocam birakin destek olmayi telefonlarimiza bile cikamiyorlar, subelerin kapisini bile acamiyorlar neyse ohal bitecek elbet üyesinin arkasinda duramayan egitimbirsen kaybedecek

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar