AHMET YENİLMEZ FİLMİ

“Sevdam Gözlerinde Kaldı”

Yanaklarımdan gözyaşlarım dökülürken “iyi yakalamışsın Ahmet kardeşim” kelimeleri de dökülüyordu içimden. Bir sevda filmi. Mahir’in fedakarlık kokan sevdası, Zaferin sevdasından daha güzeldi. Ah İstanbul ah. Bir ülkücüye yakışan bir sevda ve fedakarlık. Muhsin Yazıcıoğlu’nun arkadaşına yakışmış bir sevda. Film siyasi değil, bir sevda filmi. Bu topluma yakışmayan ve cinsellik kokan filmler ve dizilerin arasında farkını gösteren bizden bir sevda filmi.

Ahmet Yenilmez yönetmen koltuğunda bir davası olduğunu göstermiş. Bilecik’te çekim yapılmasına bile bir mana katmış, bir mesaj vermiş. Kaybettiğimiz edebi gündeme getirmiş. Gelecekte yapabileceği daha güzel filmlerin bir müjdesi gibi.

Filmin konusu siyasi değil, Muhsin başkan değil ama bir vefa filmi. Bir sevdanın arasına Muhsin Başkanı, Çatlı Başkanı ve yine bir vefa olarak M.Es’ad Coşan hocamıza bir vefa göstergesi.

Hani bizim sanatçılarımız? Hani bizim filmlerimiz? Neden biz sinemada yokuz diye hayıflanmayın. İşte bizden bir film. Gideceğiz, destek olacağız ki yenileri yapılsın. Kimse hayatı sahnelerde mücadele ile geçen bir sanatçımızdan ilk filminde mükemmellik beklememeli. Mükemmel değil ama güzel film. Sonuna kadar hiç canım sıkılmadı. Anadolu’nun saf çocuğu Zafer’in temiz sevdası ve Cemre’nin sevdası uğruna dünyayı terk edişi güzeldi. Ve güzel bir final. Ahmet Yenilmez’in canlandırdığı Mahir abi’nin toplumda unutulmuş güzel sözleri.

Tenkit mi? Var tabi ama yapıcı olmak için sadece kendine söyleyeceğim çok küçük bir eleştiri. Bizden biri her türlü riski göze alarak bir film yapıyor. Vazifemiz ayağına çelme takmak için tenkit etmek değil. Bu riski göze aldığı için teşekkür etmek. Teşekkürümüzü de kuru kuruya değil çevremizle beraber filme gidip destek vererek yapmalıyız. Bizim cenahtaki başta yazarlar çizerler tefekkür ehli olanlar olmak üzere herkesi filmi izlemeye davet ediyorum.

Çağın etkili silahı sinemada olmalıyız. Bunu yapacak kaç idealist sanatçımız var? Bari olan az sayıdaki sanatçımızı da tenkitlerimizle yıkıp yok etmeyelim. Destek vererek güçlendirelim.

Duyar gibi oluyorum “yapınca iyi bir şey yapacaksın” diyenleri. Onlara diyorum ki; siz anca tenkitle yaşarsınız. Bir şey beceremezsiniz, becermek için çırpınanları da hor görürsünüz. Siz anca laf yaparsınız ama Ahmet yenilmez kendini feda eder film yapar, iş yapar.

Teşekkürler Ahmet Yenilmez. Yıllar önce tiyatroyu sıkıntılar yüzünden bırakmak istediğinde söylediğim sözleri tekrar ediyorum. Destek vermeseler de yılmak yok. Başardın, bir film çektin ve sinemalarda vizyonda. Moralini bozarsan daha güzellerine ulaşamazsın. Osman bey, Osmanlı oldu. Hayal edebilir miydi? Sen de yürü. Müslümanların çağın bu etkili silahıyla dünyanın her yerine ulaşması gerek. Başbuğ’dan çok özel bir seminerde duyduğum bir cümle ile bitireyim.

“Eğer sen istersen o bir hayal değildir”

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/612/ahmet-yenilmez-filmi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

Ali YILDIZ
06.12.2016 15:49
Bir gazeteci rahmetli Muhsin başkanım herkes sizi çok seviyor ama sizler iktidar olamıyorsunuz der. Muhsin Başkan ise: Biz bu vatanın öz evlatlarıyız bu yüzden çok severler ancak ekonomik özgürlüğümüz yok der. Evet imkanımız yok. Bu vatanın evlatlarına yeteri kadar sahip çıkılmıyor. Ahmet yenilmez abimde bunlardan bir tanesi. İnancımız dır bizi ayakta tutan inanıyorum bir genç olarak bu vatan için bedel ödeyenler hak ettikleri değeri görecekler.
İrfan ELBİR
09.12.2016 09:47
Sağol hocam.. Güzel yazdınız.. Gözle görünür ve yürek ferahlığı ile izleyeceğimiz çok az film var bu sektörde.. Unutulmaya yüz tutmuş değer ve şahsiyetleri layıkı ile hatırlamak için bu filmi izlemek lazım.. Yürek burkan sahneler aslında bizim kaybettiğimiz ve bir türlü bulamadığımız sahnelerdir..
efeabi
27.02.2017 07:35
Ah ahmet ah.seni bilen bilir

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar