MHP VE MİLLÎ MUHALEFET

Türkiye gerçekten de bir dar boğazdan geçiyor.  1923 Ağustosunda kabul edilen Lozan’dan beri, devamlı ertelenen Ortadoğu kavgası, yıllardan beri değişik şekillerde devam ediyor. Son sahnede, merkezde Türkiye var. 27 Mayıs 1960 darbesinden itibaren Türkiye, devamlı parçalanması gereken ülke olarak görüldü. Bunun arkasında İngiltere vardır. 1961 darbe anayasasıyla pohpohlanan bir gençlik kitlesi, Türkiye’yi uçurumun kenarına getirmişken, millî direnç duvarına çarptı. Bu duvar, ülkücülerdi. 1970 kavgalarla geçti; 1984’te PKK sürüldü piyasaya. PKK’nın kullanım süresi biterken, FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) sürüldü piyasaya. 1990’larda toplumsallaştırıldı ve parlatıldı FETÖ. Buna 28 Şubatçılar da destek oldu. Sonra FETÖ’cülük siyasallaşmaya ve sivil, askerî, adlî bürokraside güç elde etmeye başladı. 2010 Anayasa referandumundan sonra yargıyı ele geçirdi. 6 senede devletin bütün kurumlarına sızmaya başladı ve sonunda 15 Temmuz terörist darbe teşebbüsüne cesaret bile ettiler.

MHP ve 15 TEMMUZ

MHP, oldum olası FETÖ’yü sevmez; fakat 15 Temmuz akşamı, bu sevmeme, net ve çok açık bir karşı tavra dönüştü. O gece amaç iktidarı devirmek değildi; o gece amaç, Türkiye’de iç savaş çıkarmak ve o kargaşada İngiltere ile ABD’nin birlikte müdahalesini sağlamaktı. İç savaş çıkacak… İngiltere ve ABD  müdahale edecek. Bu arada Almanya ve Fransa da nasibini alacaktı. Türkiye devleti olarak tıpkı Sevr’de olduğu gibi Orta Anadolu kalacaktı. Burası da altın tepsi içinde FETÖ’ye verilecekti.

Olmadı!...

Olamazdı!...

Çünkü olmamalıydı!...

Allah’a şükür olmadı da…

Reis sokağa hakim olurken, en büyük destek MHP genel başkanı sayın Devlet Bahçeli’den geldi. O gece yayınladığı 2 bildiri ile sokağa direnme gücü ve inanç aşıladı. Reis’in “Ölümüne!...” sloganı ve Bahçeli’nin gür sesi, meydanlarda ve sokaklarda millî bir ruha dönüştü. O günden beri MHP, eleştirmesi gereken yerlerde seviyeli bir şekilde iktidarı eleştiriyor ama Türkiye için yapılması gerekenleri de söylüyor ve hatta yapılanlara da destek oluyor. Suriye ve Irak çıkarmalarında, PKK ile mücadelede, HDP’lilerin  der-dest edilmesinde MHP her zaman destek verdi.

DAR ZAMANLARDA MHP

Son günlerde Anayasa konusunda da destek tavrını belirten MHP, dar zamanlarda ülkeyi selamete çıkarma fonksiyonunu gene îfâ ediyor.

MHP 1979’daki Meclis Başkanı krizinden beri, dar zamanlarda çözümcü bir siyasî hareket olmuştur. 1991 ittifakı, MHP’nin en büyük fedakarlıklarından biridir. 367 meselesinde  takındığı tavır da Türkiye’nin önünü açmıştır.

Ve özellikle 15 Temmuz’dan bu yana MHP, kelimenin tam anlamıyla Millî bir muhalefet çizgisi takip ediyor. İktidarı sadece desteklemekle kalmıyor; gerektiğinde eleştiriyor ama eleştirirken ürettiği çözüm çarelerini de sıralıyor.

VE MİLLî MUHALEFET OLARAK MHP

MHP’nin bu tavrı, yıllardan beri özlediğimiz millî muhalefet çizgisini göstermesi açısından çok önemli. Türkiye artık yeni bir yöne doğru gidiyor. Eski siyaset bilgileri ve dili bitti. Yeni dil zamanında, MHP bu dili kullanırsa, medyada daha çok yer alır ve ilerde bu olumlu hava MHP’ye oy olarak yansır.

MHP’nin millî muhalefeti, Ak Parti tabanında da olumlu karşılanıyor. Bu, halkın teveccühünü okuma ve değerlendirme açısından önemlidir.

İnşallah birileri çıkıp MHP’ye ray değiştirtmez ve kısır muhalefet çizgisine döndürmez. Varsın ana muhalefet “ana muhalefet” olarak kalsın; MHP yoluna “millî muhalefet” olarak devam etsin.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/563/mhp-ve-mill-muhalefet.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar