ÇOCUK RESİMLERİNİ OKUYABİLMEK

Çocuk; günlük yaşantının onda bıraktığı etkileri resimlerine yansıtabilmektedir. Bu anlamda çocuk resmi bir ifade biçimidir diyebiliriz. Çizme, boyama, şekil verme, yırtma/yapıştırma gibi süreçlerde çocuk, yaşamsal deneyimlerini sanatsal olarak ortaya koyabilmektedir.

Çocuklar sanat etkinlikleri süresince bilinçli veya bilinçdışı olarak duygu ve düşüncelerini ortaya koyma fırsatı bulabilmektedirler. Dolayısıyla çocuğun duygu ve düşüncelerini anlamada yaptığı resimler referans alınabilir. Fakat resimlerin incelenmesi sırasında kesin yargılar ile konuşmamak ve test sürecine devam etmek gerekmektedir.

Yaşamsal deneyimlerini ortaya koyan çocuğun resimleri zaman zaman büyük ipuçları içerebilmektedir. Örneğin; cinsel istismara uğrayan bir çocuk gibi.  Cinsel istismar pek çok psikolojik distresi de beraberinde getirir. İlerleyen zamanla birlikte çocukta yargılama sürecinde değişmeler yaşanır. Bu travma kişi tarafından içselleştirilir. Travma bir kez yaşanmışsa kişi tarafından böyle bir şeyin tesadüfen onun başına geldiği şeklinde yorumlanır; uzun dönem devam etmişse olağan olarak değerlendirilmesine yol açar (Steel et all ,2004 akt. Keskin, Çam).

Çocukluk çağı cinsel istismarları çoğu zaman hiç kimseye söylenmez. Çoğunlukla günahından dolayı cezalandırılacağı ya da terk edileceğine dair korku yaşanır, utanç ve suçluluk duyguları ile bu şiddet saklanır. Ancak çocuk, cinsel istismar sırasında fiziksel olarak zarar görmüşse ortaya çıkar (Friedrich ve ark. 2001). Bu anlamda çocuk içinde bulunduğu durumu resimlerinde kullandığı figürler ile doğrudan ilişkilendirebilir. Bir başka ifade ile; çocukların resimlerinde kullandıkları insan figürlerinde çeşitli deformasyonlar görülebilir. Ayrıca bu resimlerde yer alan figürlerin cinsel organları oldukça belirgin bir şekilde resmedilebilir. Figürler bazen tamamlanmadan veya bedenin alt kısmı olmadan da çizilebilir.

Cinsel istismara uğramış çocukların resimlerindeki cinsel çağrışımlar üreme organlarının ve de çıplak insan figürlerinin resmedilmesinden başka yollarla da ortaya çıkabilir. Çocuklar, aşırı seksi elbiseli, abartılmış bir dili olan, aşırı makyajlı veya uzun kirpikli ve benzer niteliklerde baştan çıkarıcılık taşıyan insan figürü resimleri de yaparlar (Cathy A. Malchiodi, (2005).

Peterson ve arkadaşları yaptıkları bir çalışmada çocuk resimlerin sorunlu gösterge olup olmadığını belirleyen bir ölçüt geliştirmişlerdir. Bu göstergeleri 6- 10 yaş arası 842 çocuk üzerinden saptamışlardır.(Bu bilgiyi içeren tabloya çeşitli kaynaklardan ulaşılabilir)

Son olarak; çocuk resimlerini yorumlayabilmek için uzmanlık gerektirdiği unutulmamalıdır. Dolayısıyla bu çalışmalar uygun eğitimi alan kişiler tarafından yorumlanmalıdır.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/552/cocuk-resimlerini-okuyabilmek.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar