Hz.M…. (Allah’ın Elçisi) FİLMİ HAKKINDA…

Kerime Yıldız hanımefendi’nin ikazını teyit etmek istiyorum. Samimiyetine ne kadar inanmış olsak bile “izlemeyin” ikazı belki de merak uyandırabilir. Bu sebeple filmi izledim. Zira ben de bir film yapmıştım. Baştan sona sabırla izledim. Film gözüyle seyrettim, bir Müslüman olarak seyrettim ve dahi eleştirimde bir haksızlık yapmamak için seyrettim. Seyretmeden tavır koyanları da yüreklerindeki Peygamber sallallahu aleyhi vesellem aşkından dolayı haklı olduklarını hemen belirterek devam edeyim.

Birincisi film olarak her zaman alışageldiğimiz bir İran filmi. İran sinemasında çok başarılı filmler de var tabi. Mesela yıllar önce Ashab-ı Kehf isimli dizi uzunluğundaki filmi çocuklarımla defalarca izledik. Bu filmin ise efektleriyle, müziği ile, çekimleriyle ve abartılarıyla beni cezbeden bir tarafının olmadığını belirtmek isterim. Senaryonun kendisinden mi yoksa çekim senaryosundan mı bilmem izleyiciyi sürüklemiyor. Efektler olmasa hiç izlenemez bir durumda. Bir film olarak bile insanı çekecek bir yönü bulunmayan bu filmin insanı heyecanlandıracak, meraklandıracak hiçbir yönü yok. Belgesel olarak bile itikadımız açısından bir değerinin olmadığını gördüm.

İkincisi ise bir Müslüman olarak izlenmemesi gerektiğini ısrarla vurgulamak isterim.  Sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem’in çocukluğunu göstermeleri bile o kadar yanlış ki!.. Çocukluğumuzdan beri hocalarımızdan dinlediğimiz, kitaplardan okuduğumuz o anlatılamaz yaratılışını sıradanlaştıran sahnelerle dolu. Elleri, yürüyüşü ve hele hele saçları. Olmaz böyle bir şey. Gösterilemez ve gösterilmemeli. Gidipde o ulvi hayallerinizi yıkmayın, canınızı da sıkmayın. Hele çocuklarımızın izlemesinde hiç ama hiç fayda yok. 12 yaşlarını gösterirken yarım da olsa yüzünü göstermeleri çok tehlikeli bir durum. Buna izin verirsek yarınlarda yüzünün tamamını bir artist(!) bulup gösterebilme cür’etini ortaya koyabilirler. Filmde yine Şia’nın “el” figürü ön planda. İrandaki bazı kitaplardaki “Allah’ın eli” resimlerini hatırlatıyor. Hele filmin sonlarındaki denizin kükremesi ve taşması ile aç insanlara balıkların yağması ise bizim kültürümüzde ve siyer kitaplarımızda hiç rastlamadığımız bir senaryo. Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem’in hilye-i Şerif’lerde çok daha güzel ve anlamlı ve ulviyet gösteriyor. Gönüllere huzur ve sükun veriyor. Aşkımıza aşk katıyor. Filmde bu tarz gösterimler korkarım ki aşkımızı silip süpürür. İkitaden ve fıkhen hocalarımız elbetteki bunu tartışmışlardır ve değerlendirme yapmış ve yapacaklardır. Lakin 40 senedir sanat faaliyetlerinin içinde olan bir Müslüman olarak beni rahatsız etti.

Tavır koymuyorum. Ama diyorum ki; film olarak gitseniz de, bir Müslüman olarak gitseniz de filmde bulacağınız bir şey yok. Çağrı filmini, Ömer Muhtar filmini mutlaka izlemelisiniz, hatta yılda birkaç sefer tekrar izlemelisiniz. Ortadoğu’da yaşananları anlamak için bile Ömer Muhtar filmini izlemelisiniz. Ama bu filmi izlemediğiniz de kaybedeceğiniz, “keşke izleseydim” diyeceğiniz bir şey yok. Hatta gösterilmemesi gereken Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem’in bu şekilde gösterilmesine katkıda bulunma yanlışlığına düşmüş olursunuz. Bu yanlış kapı açılırsa bir daha kapatmak çok zor olacak ve ulvi değerlerimiz sıradanlaşmaya başlayacaktır. İki Cihan Güneşi’nin annesi, Alemlere Rahmet olarak Allah celle celalühü tarafından gönderilmiş Olan’ı karnında taşıyan Hazreti Amine’yi, o kutlu Anne’yi bile göstermek çok yanlış. Fakihlerimiz fetva verirler mi bilmiyorum ama aşıkların buna izin vereceğini sanmıyorum.

Kerime Yıldız hanımefendinin ikazını dikkate alınması gerekli. Haklı. Hem de çok haklı.

Sinema çok önemlidir. Çağın silahıdır. Kullanmamız gereklidir. Ama doğru bir şekilde. İslam tarihinden de mutlaka yeni filmler yapılmalı. Bu konuda Kültür Bakanlığımızın çok önemli bir rol üstleneceğini umuyor ve Çağrı, Ömer Muhtar filmlerinin yapımcısı Mustafa Akad’ı rahmetle yadediyorum. Türk sinemasının dervişi, milli sinemanın öncüsü rahmetli Yücel Çakmaklı ağabeyi de minnet ve şükranla anıyorum. Mekanları cennet olsun.

Vesselam.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/528/hzm-allahin-elcisi-filmi-hakkinda.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar