GÖZ GÖRE GÖRE TUZAK

Bir yazımda büyük devletler tek topla sahaya çıkmazlar; devletin büyüklüğüne göre top sayısı artar. Çünkü oyunu birkaç yüzle oynarlar, demiştim. Bunu son günlerde bir kez daha hatırlamak durumundayız.

2014 yılının Haziran ayında DEAŞ, Irak’ın büyük kenti olan Musul’u tabir caizse bir tek kurşun atmadan teslim almıştı, daha doğru bir ifadeyle Musul şehri Irak askerleri tarafından bütün silah ve mühimmat ile birlikte bu terör örgütüne teslim edilmişti.

DEAŞ, bu işgalden sonra Musul’u askeri açıdan ciddi anlamda tahkim ettiği biliniyor. Şimdi Amerika’nın öncülük ettiği koalisyon güçleri yeniden bu şehri kurtarmak (!) için harekât başlattılar.

Harekâttan önce Irak’ta Türkiye’nin dışında dokuz yabancı gücün askerleri bulunduğu halde, Irak Meclisinin Türk askerinin Başika’da bulunmasının hukuksuz olduğunu bildirdi. Amerika burada planladıklarını, tepki çekmemek ve bir Hıristiyan paktı görüntüsü vermemek adına Irak hükümeti ağzıyla söyletiyor.

Bu, bölgede Türkiye’nin istenmediğinin ilk olmasa da resmi olarak yüksek sesle ifade edilmesiydi. İkinci olarak Türkiye söz konusu askeri harekâtın dışında tutulmak isteniyor. Böylece Türkiye’nin son zamanlarda bölgede kazandığı askeri ve siyasi avantajı boşa çıkarma gayreti gösteriliyor.

Askeri harekâtlarda asıl hedeflenen düşmanın top yekûn imhasıdır. Oysa Musul’a harekât üç taraftan yapılmakta ve her nedense Suriye yönünde DEAŞ’a bir çıkış kapısı bırakılmaktadır. Böylece Musul’da sıkıştırılan terör örgütünün Suriye’ye nakli sağlanmaktadır.

Oysa Türkiye’nin desteğiyle Özgür Suriye Ordusu, Suriye içinde terör örgütünü ciddi bir şekilde el-Bab ve Rakka civarına sıkıştırmış durumdadır. Buraların alınmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Irak’tan kaçma imkânı verilen terör örgütünün Suriye’deki söz konusu bölgeye intikallerine imkân tanımak, Türkiye’nin gerçekleştirdiği teröre karşı mücadele ile bozduğu Amerika planlarını yeniden tahkim etmeye yönelik olduğu fark ediliyor.

İleriki günlerde Türkiye destekli Suriye Özgürlük Ordusu’nun elde ettiği bu başarıyı sekteye uğratmak için müttefik güçlerin ne çirkin oyunlar oynayacaklarını şimdiden tahmin etmek zor değil.

Türkiye’ye Suriye’de bir tuzak kuruluyor. Hem de göz göre göre.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/490/goz-gore-gore-tuzak.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Yorumlar

SERVET ARSLANER
18.10.2016 16:47
Sayın Gòzütok ; Devletimizi sevk ve idare edenler , 9 yaşındaki ilkokul 3. Sınıf öğrencileri değil. Bu aziz Milletin 5 bin yıllık devlet aklı vardır ve devleti yonetme makamına gelenlere ilahi bir hikmetle bu erdem yüklenir.Müsterih olunuz.

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar