ANTONİ GAUDİ’NİN FANTASTİK YAPILARI

Gaudi sıra dışı eserleri ile ünlü bir mimardır. İspanya’da Art Nouveau akımının ’da öncüsüdür.  Fantastik yapıları Barselona ile bütünleşmiştir.

Tarihe adını yazmış birçok kişi gibi onun yaşam hikayesi de oldukça ilgi çekicidir. Şöyle ki; Gaudi’nin mezuniyetinde Architecture of Barcelona’nın rektörü profesör Elias Rogent “Bir dehayı mı yoksa budalayı mı mezun ediyoruz, bilmiyorum.” demiştir.

Dahi ya da çılgın bu genç mimarın şehrin sosyal yaşamına hemen imzasını atmaya başladığı bilinmektedir. Belediye’nin sokak lambaları projesinde görev almış işlevsellik ve detay mükemmelliğiyle hemen ilgi çekmiştir. Ama sıra dışı yapı dili ve yapılarındaki fantastik unsurlar nedeniyle dehasına saygı ve anlayış gösterecek müşteriler çok da fazla olmamıştır. Projeleri ya hiç uygulamaya geçmemiş ya da değişiklikler istenmiş ve yapının orijinalliğine müdahale edilmiştir. Bu noktada “Güell” ailesiyle tanışması hem Gaudi hem de Barcelona için çok önemli bir dönüm noktasıdır (Katalanlar’ın Gündelik Yaşamından İmgeler Ve Gaudi’nin Sürreal Kent Projesi Olarak; Barcelona. 14 Ekim 2016 tarihinde https://mericfunda.wordpress.com sayfasından erişilmiştir).

Dönemin en ünlü ailelerinden olan Güell’lerin Gaudi’ye sağladıkları olanaklar ile bugün Barcelona kenti bu olağanüstü yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle ailenin adını taşıyan  Güell Parkı Unesco dünya mirası listesinde yer almaktadır.

Gaudi doğaya hayranlığı üst düzeyde olan bir mimardır. Öyle ki, “Atölyemin hemen dışındaki ağaç benim akıl hocamdır.” cümlesini kurmuştur. Doğadan esinlendiği her düşünceyi kendi fantastik kurgusu ile hayata geçirmiştir. Örneğin; bitki ve hayvanlardan etkilenerek yapıtlarının taşıyıcı sütunlarını ve biçimsel özelliklerini oluşturmuştur.

Bu anlamda en ünlü yapıtlarından birisi şüphesiz Sagrada Familia’dır  Barcelona’nın en tanınmış yapıtlarından olan bu yapı 1883 yılında Gaudi tarafından devralınmış fakat ünlü mimarın ölümü nedeniyle tamamlanamamıştır. Kulelerden oluşan bu yapı tepelerinde bulunan süslemeler ile cennet ve yeryüzü arasında bir bağlantı sağlarmış gibi görünmektedir.

Klasik mimari özellikleri düşünüldüğünde bu sıra dışı yapıların ancak bir dahi tarafından ortaya koyulabileceği açıkça ortadadır. Öte yandan bugün Barcelona’yı özel kılan bu yapıların şehrin tanınmasında büyük bir rol oynadığını net bir şekilde söyleyebiliriz.

http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/485/antoni-gaudinin-fantastik-yapilari.html

Sizin Yorumunuz:

*
*

Diğer Yazılar

Diğer Yazılar